Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niska temperatura kotła w trybie praca Kostrzewa Mini Bio Luxury 12 KW


DonGilberto

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Drodzy koledzy i koleżanki. Jestem użytkownikiem kotła Kostrzewa Mini Bio Luxury 12 KW od marca 2022 roku (dom ok 65 m 2 z czego 45 ogrzewane grzejnikami a 20 podłogówką). Po uruchomieniu przez jakiś czas piec palił ok 25 kg na dobę. Po wizycie serwisanta zmieniono moc pieca. Maksymalna moc palnika została na 13 KW (choć piec w nazwie ma 12 kw) ograniczona na FazyLogistic  do 60%- dawało to moc ok. 7 KW. Spalanie spadło do zadawalających 12-15 kg zależnie od mrozów. Z tego co pamiętam to temperatura kotła sięgała do 65-80 stopni. W związku z tym przestałem zwracać uwagę na detale, w domu ciepło, więc nie widziałem problemu.  Od pewnego czasu zauważyłem jednak że kocioł w trakcie trybu praca ma zakres temperatury od 42 do 50 stopni. Po wejściu w tryb postój sięga do ok 60-63 stopnie. W ustawieniach minimalną temperaturę kotła mam 65 stopni i taką powinien osiągnąć w trakcie pracy a nie psotoju. Pomimo powrotu do FazyLogistic do 100% (13 kw) oraz innych modulacji mocy zakres temperatury w trybie praca nie zmienia się 😞 .. czy ktoś wie w czym może tkwić problem? czy to może być wina pelletu? zmieniłem dostawcę paliwa, jednak nie zwróciłem uwagi czy miało to wpływ na temperaturę.  Poniżej moje  podstawowe ustawienia:

Nadmuch nominalny 47 %, nadmuch pośredni 35 %, nadmuch minimalny 27 % 

Ochrona powrotu 45 stopni

Kaloryczność paliwa 4,6 KW H/kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

piecem steruje termostat pokojowy? Jaka jest temperatura zadana na mieszaczu i o ile wynosi podwyższenie temperatury od mieszacza, czy jest też CWU (jaka ustawiona temperatura)? Co ile czasu włącza się piec (jak szybko wychładzane jest pomieszczenie np. z termostatem?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

And 2,

Tak, piecem steruje termostat pokojowy, jest jeden na cały dom, na 4 grzejnikach mam głowice termostatyczne odkręcone na maksa. Temperatura zadana na mieszaczu to 55. Co do podwyższenia temperatury od mieszacza to wynosi ona 15 ( u mnie na kotle ta opcja  opisana jest jako "obniżenie temp. zadanej mieszczacza przy rozwartych stykach termostatu"). Piec ogrzewa CWU, jest to 120l ustawione na 45 stopni. Nie ma różnicy czy na kotle zadaje priorytet CWU czy też nie. Piec z tego co zaobserwowałem włącza się co 1,5 do 2 godz. Mam zadaną temperaturę w domu na 21.2, jak piec oddaje ciepło na dom to dochodzi do 21,6 a w krytycznym momencie wychłodzenia spada do 20,4. Na kotle jest wyłączona opcja "sterowania kotła termostatem", więc w myśl tego piec nawet po osiągnięciu temperatury zadanej w domu, powinien dojść do zadanej temperatury kotła 65 stopni... a tego nie robi. Chociaż czasami zdarza mu się dojść do 60, a więc zakresu który obejmuje histereza. Obawiam się że może pada jakiś moduł, jednak na kotle nie wyskakują żadne komunikaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

nie tak kolego....podwyższenie temperatury od mieszacza znajduje się w ustawieniach serwisowych...jeżeli zadaną mieszacza masz ustawioną na 55 to ustawienie podwyższenia o 15 st od mieszacza dałoby Ci aż 70 st zadanej kotła...To za dużo....wystarczy moim zdaniem podwyższenie o 5 st. ... Obniżenie temperatury od mieszacza, jest to obniżenie temperatury zadanej na mieszaczu, ale po osiągnięciu temperatury na termostacie pokojowym i przy dalszej pracy pompy grzejnikowej (można ją mieć wyłączoną, bądź nadal włączoną, nawet gdy temperatura w pokoju zostanie osiągnięta). Wyłączona opcja sterownia termostatem? (to skąd tak precyzyjne temperatury 21,6-20,4? Zarówno i kocioł i mieszacz mają w ustawieniach serwisowych wybór współpracy z termostatem pokojowym, bądź bez niego...Pokombinuj..   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci zabijasz mi ćwieki, myślełem że choć trochę znam już swój kocioł... te precyzyjne wskazania temperatur są z mojej obserwacji. jak tylko piec odpalał biegłem do domu patrzeć ile jest na termostacie, to samo przy wyłączaniu. Dodam że piecem steruje ST-12 Diamond. Mam do Ciebie ogromną prośbę. Pomimo że znam magiczne kody do kotła, to czy mógł byś mnie posterować odnośnie " pniżenia temp. od mieszacza: wrzucając zdjęcia ze swojego kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma inną instalację inny dom, ja mam moduł internetowy, steruję telefonem.... W menu serwisiwym ustaw "temperaturę mieszacza" np na 50, w zakładce (u mnie) "ustawienia CO i CWU" w polu "podwyższenie temp kotła od CWU i mieszacza" ustaw np 5.....zadaną temp będziesz miał wtedy 55.... (trzeba dopasować do zapotrzebowania budynku, grzejników , temp na zewnątrz). Obniżeniem na razie bym się nie bawił..... Ale jeżeli już coś wpisane to zrób zero..... To jest tylko wtedy przydatne jak po osiągnięciu temperatury przez termostat pokojowy dalej chodzi pompa CO (na temp obniżonej o tą wartość)

Zawór 4 d jest?, ochrona powrotu włączona? Jaka moc palnika oraz moc palnika w % w trybie FL? Ta temperatura minimalna znacznie za wysoka (zrób np 50....na próbę) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.