Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Długie nagrzewanie kotła na ekogroszek/ duże spalanie


Garet99

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Zacznę od początku. Dwa lata temu zakupiłem kocioł na ekogroszek, o mocy 24kW. Mój dom ma pow. 120m2 użytkową, kocił zakupiony na 200m2 ze względu na planowaną w przyszłości adaptację poddasza na pomieszczenia użytkowe. Dom pobudowany z pustaka  i na zewnątrz cegła.  Okna wymienione na plastikowe, ocieplony dom styropianem 8cm, ocieplona podłoga na poddaszu wełną o grubości 12cm. Stara instalacja grzewcza, tzn. mam nowe grzejniki z termostatem, ale rury są poprowadzone stare (w jednym miejscu idzie rura calowa potem przechodzi w 3/4 itd). Piec znajduje się w innym budynku na zewnątrz oddalonym o 20m.
Problem jest następujący. Przez poprzednie 2 lata dom nie był ocieplony i szła mi 1t ekogroszku miesięcznie, czy to był wrzesień czy styczeń i mrozy. Węgiel dopalał się ładnie, nie robiło różnicy w sumie czy palę ekogroszkiem za 840 zł/t czy 760zł /t. Zawsze szła tona ekogroszku. W tym roku postanowiłem ocieplić dom, tak jak wcześniej pisałem styropian 8cm oraz ocieplić poddasze - ocieplona podłoga wełną o grubości 12cm. Problem jest nadal taki, że kocioł pali mi dużo ekogroszku, bo około 25kg dziennie. W domu faktycznie jest cieplej, ale różnica w spalaniu niezbyt duża.

Piec ustawiony mam na 50°C,  5s podawania, 25s przerwy w podawaniu, moc dmuchawy 30%.  Piec, załącza się przy temperaturze 48°C i nagrzewa się 15 min zanim osiągnie temperaturę 50°C. Czasami dzieje się tak, że ta temperatura spada do 47°C, już kiedy się nagrzewa.  Następnie po wygaśnięciu osiąga temperaturę 53°C i do ponownego rozruchu mija około 20 minut.

Panowie, co jest nie tak z moją instalacją grzewczą? Czy może źle mam ustawione parametry na kotle? Próbowałem zwiększać czas podawania do czasu przerwy itd, ale nie widzę różnicy. Może chodzi o poprowadzoną instalację grzewczą? Nie mam oddzielnego grzania bojlera na wodę, temperatura na kotle 50°C idzie od razu zarówno do bojlera jak i na grzejniki.

Czy chcielibyście coś jeszcze wiedzieć co do pieca/instalacji itd, żeby coś doradzić?
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj @Garet99 na forum Info-Ogrzewanie.

Koniec roku kalendarzowego, więc życzę CI w Nowym Roku 2021 zdrowia, pomyślności i odrobinkę więcej cierpliwości.
Te mury, które ociepliłeś, wymagają obecnie osuszenia a to długotrwały proces.
Powiadasz, że masz w domu ciepło, to zadbaj teraz o prawidłową wentylacje, która to tę wilgoć stopniowo wyssie z murów budynku. Fundamenty także ociepliłeś ?.

Co do kotła.
Napisz co to za kocioł, DTR kotła była by wskazana, najlepiej przekrój poprzeczny kotła, typ palnika zamontowanego w kotłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Garet99 napisał:

Przez poprzednie 2 lata dom nie był ocieplony i szła mi 1t ekogroszku miesięcznie

 

3 godziny temu, Garet99 napisał:

Problem jest nadal taki, że kocioł pali mi dużo ekogroszku, bo około 25kg dziennie. W domu faktycznie jest cieplej, ale różnica w spalaniu niezbyt duża.

Paliłeś wcześniej.... 1 tonę grochu miesięcznie to ok. 33kg dziennie

Zaś teraz palisz ....0,75 tony grochu miesięcznie to ok.25kg dziennie

Przecież przez 6 miesięcy ogrzewania to 1,5 tony opału mniej wyjdzie Tobie kominem i do tego piszesz ze masz cieplej. Więc w czym jest problem?

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, fundamenty również zostały ocieplone na głębokość 80cm :) Dodam również, że rury od wody biegnące od kotła są w ziemi na głębokości 1,5m i zabezpieczone dwiema warstwami otuliny, oraz włożone w rurę PCV 160cm. Dodatkowo rura PCV okryta jest folią i obłożona styropianem. W zimę nie pojawiła się ścieżka roztopionego śniegu w miejscach, gdzie położona jest rura. :)

W DTR nie mam napisanych informacji, jakie kocioł ma wymiary. Jest to kocioł typu eco plus firmy 'Kameleon'. Palnik zamontowany w kotle to typu Brucer. 
Spalanie jest mniejsze, to mnie cieszy. Martwi mnie fakt tak długiego nagrzewania.
Pompkę od wody mam nastawioną na drugi bieg (możliwość pracy na I, II, lub III biegu), może to też ma znaczenie?

Dziękuję, pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Garet99 napisał:

Dodam również, że rury od wody biegnące od kotła są w ziemi na głębokości 1,5m i zabezpieczone dwiema warstwami otuliny, oraz włożone w rurę PCV 160cm

Witam Kolegę.

Czy czasem na tej głębokości nie pojawia się woda gruntowa?

Jeśli dojdzie do zawilgocenia izolacji to już ogromna strata w cieple, ale jeśli rury leżą w wodzie to żadna izolacja nie zadziała, wyjątkiem są rury prefabrykowane, izolowane, szczelne dedykowane do przyłączy, ale przyznam że u użytkowników indywidualnych nie widziałem natomiast w Warszawie z sieci cieplnej do budynku już takowe są montowane.

Pozdrawiam. Najlepszego z Nowym Rokiem. YARO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam wymyśliłeś  montaż kotła 20m od domu? Liczył ktoś straty przesyłowe?  

Masz sterownik który rysuje wykres? I jeszcze jedno pytanie . Ile masz teraz stopni w domu a ile było wcześniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też sam wymyśliłem montaż kotła w osobnym budynku (garażu) i 10 m rury pod ziemią. Bo gazu nie dało się założyć a montaż kotła węglowego w domu zupełnie nie wchodził w grę. Teraz gaz już jest dostępny, ale nie wstawię kotła gazowego w miejsce węglowego bo instalacja nie jest optymalna, jest trochę strat z powodu długich rur pod ziemią i to by bolało bardziej przy kotle gazowym. 
Myślę że z biegiem lat straty trochę wzrosły, izolacja tych rur nie była jakaś idealna a po kilkunastu latach leżenia w ziemi i wodzie zapewne się nie poprawiło. Ale nie jest tak tragicznie, na pewno nie mam pasa zielonej trawy nad rurami gdy dookoła leży śnieg.
Żeby zmniejszyć straty w takiej instalacji trochę zmieniłem sterowanie ogrzewaniem - pompa CO nie działa cały czas, a wyłącznie wtedy gdy dom trzeba ogrzewać (termostat w domu o tym decyduje). W rezultacie zużycie węgla jest na poziomie 2.5 tony na sezon, co jakoś bardzo nie odbiega od zużycia w domach gdzie kotłownia jest w tym samym budynku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę CO ustaw na stale. Bieg pompy moim zdaniem na 3. Czy masz w instalacji jakikolwiek zawór 3d lub 4d? Jeśli nie to zacznij od tego + pompa na powrocie. Temp. kotła min. 60-65 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli grzejniki to by się termostaty przydały bo regulacja temp. pokojowym to jest trochę lipa no i zawór 4d temperatura na kotle na 60st a resztę niech reguluja termostaty i zawór 4d !Ja u siebie  na 240m2 spaliłem grenpala od 10wrzesnia do dziś 2.5t z grzaniem wody .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.