Skocz do zawartości
IGNOROWANY

kapiący zbiornik przy bojlerze


Artnie

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Proszę o pomoc - nie było, a jest :). Mały  - na zdjęciu niebieski zbiornik pod ciśnieniem zaczął mi przepuszczać przez górny czerwony zawór. Ciśnienie waha się w okolicach 7 bar, powyżej 7 kapie. Spuszczanie wody przez ten zawór nic nie daje, ciśnienie szybko rośnie do tych 7 bar. Ten zbiornik jest połączony z bojlerem. Nie mam pojęcia, o co kaman. Pomożecie ? Z góry dzięki

133869669_215971210161336_7604821912601589832_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej spadło ciśnienie poduszki powietrznej w tym zbiorniku .

Trzeba mieć manometr - taki jak do kół , zamknąć wodę na dom, odkręcić kran cieplej wody , spuścić trochę i sprawdzić ciśnienie - na naczyniu jest wentyl - taki jak  w kole samochodowym.

Jak będzie ok 3,5-4 bar to OK, jak mniej to uzupełnić, jak będzie z wentyla lecieć woda zamiast powietrza to naczynie do wymiany.

A leci ci z zaworu bezpieczeństwa po przekroczeniu ciśnienia w instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, bardzo Ci dziękuję za podpowiedź :). Chyba przestraszył się, że już wiem, co z nim zrobić i przestał kapać. Dzisiaj taki dzień, że odpuszczę tę robotę, ale - o ile problem powróci, zrobię wg Twoich wskazówek i napiszę, jaki efekt. Tymczasem - dobrego roku, dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Sambor. Wziąłem się za to ... i coś chyba robię nie tak. Zamknąłem dopływ wody do chałupy, po czym w łazience spuściłem ciepłą wodę do 0. Faktycznie, na manometrze ciśnienie spadło do ok 2 bar. Dopompowałem do 3,7 i otworzyłem dopływ wody. Efekt - ciśnienie urosło do prawie 7 bar. Jestem totalnie nie techniczny, jaki robię błąd ? Aha, przy spuszczaniu powietrza przez wentyl z bańki - nie leci woda, więc bańka chyba jest ok. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam powinien być zawór zwrotny, w którym  miejscu go masz zamontowanego?

Jaka jest pojemność tego naczynia, jak duży bojler?

Możliwe że te 7 bar to z sieci przychodzi, wtedy potrzeba reduktora ciśnienia wody, inaczej może uszkodzić bojler, który w 90% jest do pracy do 6 bar.

Jeżeli ciśnienie dopuszczalne bojlera byłoby większe to można zmienić zaw bezpieczeństwa na 10 (8) bar i  podnieść ciśnienie w naczyniu- ale tego bym nie robił.

Potrzeba reduktor ciśnienia za wodomierzem, ustawiony na ok 4 bary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, nie sądzę, że z sieci przychodzi wyższe ciśnienie. Sąsiad ma identycznie zrobione przez tego samego - nieuchwytnego teraz hydraulika, tyle że bojler na o 100 l większy - i ma ok 4 bar, a reduktora niet. To było latem 2020 robione i dotąd było wszystko ok. Przesyłam zdjęcia tabliczek z bańki i bojlera, może Tobie coś to podpowie :). Pozdrawiam

135244053_701707754070508_8391672446538468606_n.jpg

135385917_249162386555026_267966639208435179_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U ciebie nie można zwiększyć ciśnienia ZB, gdyż bojler jest do ciśnienia 6 bar, jedyne co można to dołożenie naczynia przeponowego , tak aby przejeło wzrost ciśnienia w bojlerze i nie pozwoliło na zadziałanie ZB.

Sumaryczna pojemność naczynia , jak podałem to ok 15-18l.

Czyli możesz dodać dodatkowe naczynie 8-12l, wpięte równolegle do obecnego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Artnie napisał:

nie sądę, że z sieci przychodzi wyższe ciśnienie.

Tak wysokie ciśnienie z sufitu się nie bierze. U sąsiada może być niesprawny zawór zwrotny antyskażeniowy,  ZW przy bojlerze i ciśnienie się cofa do sieci. U wielu ludzi tak jest, bo takie zawory są wrażliwe na syf w wodzie...

Kto ma sprawne zawory zwrotne to są dwie możliwości - albo takie masz ciśnienie z sieci i trzeba założyć reduktor ciśnienia i ograniczyć do 3-4 bar - więcej nie trzeba dla potrzeb domowych, albo źle dobrane naczynie przeponowe  ze źle ustawionym ciśnieniem wstępnym. 

Najlepiej mieć manometry pomontowane - ja mam przed filtrami(ciśnienie wodociągowe), za filtrami, za regulatorem ciśnienia i za zmiękczaczem wody  https://photos.app.goo.gl/C1zfpH2x2a1dSUqJA

Najpierw dowiedz się jakie masz ciśnienie wodociągowe - załóż manometr. Jak Ci ciśnienie skacze do 7 barów to membrana w tym 8 litrowym naczyniu cała od razu się wypełnia wodą i naczynie w ogóle nie spełnia swego zadania. 

O ile nie masz zamiaru zakładać reduktora ciśnienia to jak napisał @sambor  naczynie przynajmniej 18 litrowe dla tego bojlera 140 litrów i to mała szansa, że to będzie działać poprawnie jak będą duże zmiany ciśnienia wodociągowego. Najlepiej to ustabilizować reduktorem ciśnienia i wtedy to naczynie 8 litrowe powinno wystarczyć od biedy. Wtedy na reduktorze np. ustawiasz 4 bary, ciśnienie wstępne w naczyniu 3,8 bara i tyle w temacie. Podczas grzania wody ciśnienie może wzrośnie do 4,5 bara grzejąc wodę do 60-70 stopni a to jeszcze daleka droga, żeby zadziałał zawór bezpieczeństwa 6 barowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, serdecznie dziękuję, wielka wiedza, szacun. Natomiast teraz powiedzcie, co prostsze i pewniejsze - reduktor, czy równoległy zbiornik - co raczej" byście polecali :). A, jeszcze jedno, myślę, że nie, ale zapytam - czy to, że pompę cyrkulacyjną włączam tylko na godzinę wieczorem może mieć wpływ na całą sytuację ? Przy pracującej wciąż, mam zdecydowanie większe zużycie ekogroszku, no to jedzie na timerze, raz dziennie przez godzinę.

Co ciekawe, po przeprowadzeniu akcji ze spuszczeniem wody i podpompowaniu bańki, mimo, że ciśnienie znów wzrosło prawie do 7 bar, ani kropla jeszcze nie spadła od południa ... ???

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domowej instalacji do niczego nie jest potrzebne ciśnienie aż 7 barów a wręcz jest szkodliwe dla elastycznych wężyków i dla bojlera. Kup reduktor ciśnienia. Żadne dodatkowe naczyna przeponowe. 

Kup ten https://zaworyantyskazeniowe.pl/zawory-regulacyjne-pierwszenswa/35-typ-7bis-regulator-cisnienia.html  wybierz tylko odpowiedni rozmiar - ilu calowe masz tam u siebie rury taki wybierz reduktor.

Zawór bezpieczeństa to jest ostateczna ostateczność przy jego zadziałaniu. Nie ma prawa z niego nic kapać. Jak kapie to coś jest spieprzone w instalacji. U Ciebie po prostu brak reduktora ciśnienia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynia nowego nie kupuj. To 8 litrowe powinno wystarczyć dla bojlera 140 litrów. Możesz do reduktora kupić manometr 10 bar 1/4 cala przyłącze i go wkręcić w reduktor. Przyda się jakbyś chciał nastawę fabryczną 3 bary zmienić na inną. Kup też drugi manometr dla śledzenia jakie aktualnie jest ciśnienie z sieci wodociągowej - to bardziej czysta ciekawość niż coś mocno potrzebnego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.