Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja CO


Wojcieslaw14

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę że będę przerabiać instalację i teraz moje pytanie brzmi czy mogę ustawić wszystko w poziomie jak na załączonym zdjęciu? Kociol ma dosyć dziwne wyjścia bo na tej samej wysokości zasilanie i powrót. Woda będzie miała znacznie krotsza drogę do przebycia czy to będzie śmigało? 

 

@sambor

20201227_104004.jpg

Zawor zwrotny i cała reszta może zostać przełożona w poziom ? Odpowietrznik gdzie dać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz tak dać, tylko to jest kostrzewa a oni zawsze idą pod prąd i nie można się pomylić z króćcami - to co jest zasilaniem CO, musi być zasilaniem, a to co powrotem musi by powrotem, powrót jest na pierwszy rzut oka na jednym poziomie z zasilaniem, ale w środku rura kotła sięga głębiej - to takie dodatkowe ogrzanie powrotu.

W tej konstrukcji bez pompy na powrocie się nie obejdzie.

Możesz oczywiście dać nisko zaw 4-D i obie pompy, ale bez przesady, wszystko musi być wyżej niż króćce przyłączeniowe do kotła.

Powinno to tak mniej więcej wyglądać:

262396683_kostrzewa12kW.thumb.jpg.1d94596bc620012c4c73d736d3f9790e.jpg

Pompa na powrocie musi być bardzo delikatnie ustawiona, przepływ prawie minimalny, tak aby powrót był ciepły

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co zasilaniem będzie zasilanie co powrotem będzie powrotem. Oczywiście wszystko będzie  wyżej niż króćce. 

Prócz pomp i 4D czy zawory i odpowietrzniki zamontować w takiej samej kolejności tak samo jak w pionie ?

Jeszcze jedna rzecz gdzie wpiąć zasilanie od pompy? Chodzi o sterownik pieca w którym miejscu wsadzić kabelki? Chyba że zawołam wdrożeniowca i podłączy... Ale jak ostatnio podłączył tą co byla na powrocie to taki mały bezpieczniczek się spalił w tym wlasnie sterowniku i może dlatego też kazał ja zdemontować... 

Dziś wyśle zdjęcie sterownika to może coś się rozjaśni w temacie. Jakieś jeszcze zdjęcia podesłać jak coś?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz schemat automatyki fabrycznej, tam jest pompa na powrocie między zaw 3-D  a kotłem. 

Wg mnie trzeba podpiąć tak samo - czyli pod zaciski "pompa kotłowa" - PB na sterowniku

W takich sterownikach istotne jest aby fazowanie przewodów było tak samo - czyli L do L , a N do N.

Inaczej może powstać kłopot 

Odpowietrzników nie potrzeba , instalacja odpowietrz się na naczyniu przelewowym oraz na belkach rozdzielaczy.

W podanym przeze mnie układzie nie trzeba zaworów zwrotnych.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest szansa, aby to zadziałało bez dodatkowej pompy powrotu z 4D. Zwłaszcza przy samej podłogówce, gdzie będzie spora róznica pomiędzy temperaturą kotła (70 C) a temperaturą za mieszaczem (ok. 30 C). Przy lekkim otwarciu 4D oraz jego prawidłowym montażu wysoko nad króćcem powrotu kotła grubą  rurą bez zbednych załamań, ochrona może zadziałać grawitacyjnie.Tym bardziej, że brak jest pompy CWU.

Dodać pompę  można w każdej chwili. Poniżej prosty szkic:

 

image.png.e9a0fc263a7981c9bfd41b588726b7cb.png

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.