Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Do Sprawdzenia


JanuszB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i pozdrawiam forumowiczów. Prosiłbym o sprawdzenie poprawności instalacji. Projekt robiłem sam. Kocioł będzie defro eko komfort 25 kw. Bojler dwupłaszczowy 140l. Nie narysowałem ale przed pompą oczywiście zawór z filtrem. Pytanie: czy stosować pompę na obejściu z zaworem różnicowym w instalacji na alupexie 16. Grawitcyjnie chyba nie pójdzie. Dom 200m- 16 grzejnikow+ 40m podłogówki.

kot_.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie jest oki alee jak kradnesz wode na podłogówke z przed zaworu 4d to nalezy ją oddac za zaworem a nie w obieg zaworu ,a jesli masz układ podógowki taki dokłasnie jak narysowałes to mozsz podłogówke tez podłaczyc tak jak obieg CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzięki za expresową odpowiedź i poradę. Troszkę przerobiłem projekt. Mam kilka pytań:

1. Planuję rury stalowe. Instalacja kotłowa-1 1/4", za zaworem 4-d 1", podłączenie zasobnika cwu 1". Czy są one odpowiednie. Do zb. przelewowgo też 1".

2. Czy dawać by-pass z pompą główną (nie narysowałem) i na pompie ładującej cwu.

3. Czy rury moga mieć taki przebieg jak na rys. W poziomie mogę zmieniać w pionie nie za bardzo.

4. Układ podłogówki: czy musi być z pompą - trzy obiegi 1x6mkw, 2x po 9mkw.

Proszę o pomoc. Dzięki i pozdrawiam

kot_ownia.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 u siebie także zastosowałem rurę stalową na małym obiegu tzn pomiędzy kotłem a zaworem 4D o średnicy 1,5"

Ad.2 By-pass sugeruję wykonać na obiegu CWU, zapewni on prace grawitacyjną w przypadku braku prądu co może pomóc w wystudzeniu rozgrzanego kotła. Jeżeli masz rozdzielacze na CO to by-pass na tym obiegu niewiele da.

Ad.4 podłogówka musi mieć swoją pompę inaczej nie będzie mieszania na zaworze 3D

 

Masz błąd w rysunku: zasilanie podłogówki podłącz do tej samej rury co zasilanie zbiornika CWU czyli bezpośrednio do wyjścia z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzięki za rady. poprawiłem schemat. Czy jest teraz lepiej. Mam jeszcze pytanie. Jaką pompę do mojej instalacji. Czy 25-40 czy 25-60. Pompa na poziomie podłogi parteru czyli wysokość max 3m. Instalacja na alupex-ie 16. Rozdzielacz na perterze i piętrze po 8 obwodowm Najdłuższya rurka ok10m od rozdzielacza. Co sadzicie o pompie grundfosa alfa2. Pozdrawiam iproszę o poradę

kot_ownia1.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ostatnim schemacie zauważyłem cyrkulację CWU. Jeżeli na wyjściu bojlera stosujesz zawór termstatyczny do CWU to obieg powrotny cyrkulacji musisz nieco zmodyfikować. Po włączeniu pompy cyrk. woda będzie płynąć do momentu gdy zawór term. CWU się nie rozgrzeje. Jak się rozgrzeje to zacznie ciągnąć zimną wodę z dna bojlera. Spróbuj zrobić jak na schemacie. Wtedy gdy zawór się rozgrzeje tozacznie pobierać wodę z obiegu cyrkulacji a ciepłej z bojlera tyle żeby utrzemać temp. CWU.kot_ownia1_Y_.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.