Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie o niedopałki w popiole i czarny palnik


Ramage

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam piec HEIZTECHNIK KOCIOŁ Q PELLET GL 12 od sierpnia b.r i mam kilka pytań do doświadczonych użytkowników kotłów na pellet.

Czasami wybierając popiół widzę właśnie takie czarne niedopalone "pelleciki". Dzisiaj otworzyłem kocioł podczas pracy i jak na zdjęciu, tlą się w popiele. Czy to normalne?

Tak samo jak trzymam popiół w metalowym wiaderku, znajomy palący wsadzili w niego kepa. Schodząc na drugiego ładnie jarzył się cały popiół. Czy to też normalne że tyle zostaje "mocy" w popiele?

Drugie pytanie o czarny opalony palnik. Szukając kiedyś informacji o kotłach w wakacje widziałem chyba temat na forum właśnie mówiący o dostawaniu się lewego powietrza do komory.

Opalam średnio uszczelniony dom 135m2, kaloryfery  żeliwne łącznie 104 żeberka.

Nadmuch ustawiony na 32%, pełna moc 12KW. Pamiętam jak instalator kotła spieszył się i chyba wszystko na maksa ustawiał, aby jak najszybciej sprawdzić cały kocioł. Pellet polecił hydraulik, który sam stosuje. Większych spieków nie ma tylko jak widać na zdjęciu "niedopałki". Staram się co 7-10 dni czyścić cały piec.

Może pomoże mi @Heiztechnik

 

130526865_422236615617621_4618317361228438065_n.jpg

130459386_315028732927411_5209122985644607140_n.jpg

130787142_2727521700804176_1400479691147378727_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, kocioł Ci poprostu za dużo podaje pelletu, którego nie zdąży "strawić". Zacznij od obniżenia podawania i poobserwuj ze 2 dni, potem weźmiemy się za dmuchawę bo lepiej nie tykać dwóch rzeczy na raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, eliks napisał:

Spokojnie, kocioł Ci poprostu za dużo podaje pelletu, którego nie zdąży "strawić". Zacznij od obniżenia podawania i poobserwuj ze 2 dni, potem weźmiemy się za dmuchawę bo lepiej nie tykać dwóch rzeczy na raz.

Ok, tylko ja nie mam pojęcia jak to zrobić w tym panelu. Jedynie w menu serwisowym mam coś takiego Moc opałowa 5kwh, a na pellecie jest powyżej 5kwh, ale dokładnie nie jest podane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jeśli zrobisz tak jak jest w instrukcji obsługi. Po pierwsze, przywróć ustawienia fabryczne, sprawdź jaka jest wydajność podajnika paliwa, wpisz to do regulatora, następnie ustaw tryb pracy palnika na HT Logic i wszystko będzie w porządku.

Po kilku dniach sprawdź popiół i jeśli będą niedopalone kawałki, to zwiększysz korektę powietrza o dwa lub trzy procent, a jeśli pojawi się sklejona szlaka i zbyt jasny kocioł wewnątrz wymiennika, to możesz zmniejszyć korektę powietrza.

Jeśli nie poradzisz sobie, to wybierz jeden z numerów doradcy technicznego lub serwisu. Numery dostępne na stronie producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 @Heiztechnik Przeczytałem instrukcję. Ustawienia są podane przez instalatora. Mam robić restart do ustawień fabrycznych? Kontaktowałem się w południe z pomocą techniczną i proponowane rozwiązania to:
- Maksymalna moc nadmuchu z 32% na 29%
- Moc minimalna nadmuchu z 18% na 16%
- Wydajność podajnika 9.6 kg/h na 10.6kg/h

A teraz po zmianach mam wrażenie że niedopałków jest tyle samo a nawet więcej, na zdjęciu widać tylko te najbardziej jarzące się.

Czy mam jeszcze zaniżać moc nadmuchu?  Wracając do ustawień fabrycznych nie będę musiał wiele rzeczy ustawiać dodatkowo?
Druga rzecz to mam jak na zdjęciu widać teraz problem z rozgrzaniem pieca powyżej 54-55 stopni. Jak otworzę drzwiczki na chwilę to temperatura skoczy  na minutę - dwie o stopień, potem spada.

 

5.jpg

4.jpg

3.jpg

2.jpg

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym ze sposobów zmniejszenia podawania jest zawyżenie kaloryczności paliwa ( u Ciebie moc opałowa ) czyli z 5 dajesz na 5.6 kw i będzie mniej sypalo to co na worku pisze to tym się tak do końca nie sugeruj . Wydajność podajnika należy wpisać taką jak wyjdzie w teście podajnika , jeśli wyjdzie Ci 12 kg na godzinę a wpiszesz do sterownika 13 kg do będzie mniej podawało jak wpiszesz 11 kg to podawanie będzie większe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc opałowa/kaloryczność jaką mogę ustawić i jest ustawiona to 5.2kw. Więcej nie mogę. Zostaje mi tylko zwiększenie podajnika. Nie jest zimno, ani nic a nie mogę teraz bardziej rozpalić kotła niż 55 stopni... Co prawda mam 130m2 i 104 żeberka żeliwne, ale spokojnie dawał radę rozpalić się i do 70 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę ze u ciebie też się to nazywa Kaloryczność paliwa , ten parametr pod wydajnością podajnika .

Na zdjęciu jest widać płomień ledwie co wystający z palnika ,na jakiej mocy było to zrobione ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie sugeruje , wydajność podajnika powinno się wpisać taką jaka wychodzi w teście , można lekko ocyganić podajnik aby mniej podawało , czy test podajnika robiłeś w ogóle jak tak to jaka jest jego faktyczna wartość ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kordjano Nie robiłem, chodzi o to jak instalator na początku wsypywał pellet w reklamówkę i pónźiej go warzył? Nawet nie wiem jak go zrobić. nie zmieniałem pelletu, to ten sam co był na uruchomieniu. Mam wrażenie nawet że jest więcej teraz popiołu. Popiół był dokładnie odkurzony o 7 rano a zdjęcie z przed chwili.

 

6.jpg

7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A hydraulik też nie robił ? spróbuj  znaleźć taki parametr w sterowniku ( test podajnika ) Zobacz w instrukcji sterownika Ta wydajność podajnika przecież na pałe sie nie wpisuje .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ramage Płomień przy 12KW powinien być przynajmniej taki jak na tym filmiku. To oczywiście inny palnik ale idea jest taka sama.

Reguluje się to nadmuchem i dawką pelletu . Podstawa to oczywiście wydajność podajnika czyli ważenie i wpisanie na początek tyle ile wyszło , potem można korygować nadmuch jeżeli płomień jest krótki , poszarpany to mniej dmuchamy, a jak się robi czerwony to trzeba troszkę dołożyć wiatru. jak dawka będzie za duża i palnik nie będzie w stanie tego spalić to będzie wyrzucał niedopałki , ale podobnie będzie gdy dawka będzie mała a za duży nadmuch 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Heiztechnik za Ciebie tego nie ustawi , trzeba się trochę poświecić i spędzić trochę czasu w kotłowni , ale skoro chcesz się zdawać na serwis to powodzenia

Instrukcja do ręki robisz ważenie pelletu sam i to na dobrej wadze najlepiej kuchennej reset sterownika do fabryki, wpisujesz swoją wagę i odpalasz kocioł . Po wejściu kotła na pełną moc sprawdzasz płomień , jak jest krótki i wali iskrami to zmniejszasz nadmuch i czekasz przynajmniej 15 minut i znów sprawdzasz . jak płomień mimo dalszego zmniejszania nadmuchu nie robi się dłuższy to znaczy że jest za mało opału na palniku i trzeba skorygować zwiększyć dawkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i Ci kolega pięknie zobrazował czego masz szukać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@besix właśnie działam. Jak zmniejszyłem nadmuch na 28% to jest nawet płomień jak na filmiku, ale za chwilę go zasypuje dawka peleteu i plomien jest bardzo mały jak na drugim filmiku. Mam wrażenie że jak ustawiłem wydajność z 10.6 podajnika na 12 to jeszcze więcej zasypuje. Płomień nie jest stały, tylko jak by bez przerwy malał i rósł . Szukam też opcji do testu podajnika ale jej nie widzę. Może pojawi się jak zatrzymam kocioł.

Ps mam problem z dodaniem filmu. Płomień duży to jak połowa Twojego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ramage problem polega na tym że nikt nie zna wydajności twojego podajnika , a to jest podstawa , to tak jak w starym samochodzie gaźnik jak go zalejesz paliwem to auto nie pojedzie , jak mu dasz za mało paliwa to nie podjedziesz pod górkę.

Ważenie pelletu i wpisanie tego co wyszło do sterownika to taka wstępna regulacja gażnika , potem zostaje już dopracowanie parametrów czyli regulacja nawiewu i ewentualne delikatne korekty dawki .

Jak od tego nie zaczniesz a nie masz wprawy to nie pojedziesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@besix Już zrobiłem. 10 minut podawałem do torebki i wynik razy 6. Wyszło 9.58 czyli tyle co wpisał na początku instalator (9.6). Zmniejszyłem nadmuch maksymalny z 32 na 28. A minimalny przywróciłem do 20. Jeszcze prośba, kiedy wykorzystywany jest nadmuch minimalny? Piec się rozpala aktualnie. Sprawdzę płomień jak będzie przy mocy palnika 12kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalny nadmuch jest przy pracy palnika z minimalną mocą . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zauważyłem na 4.2 kw ładny był płomień gdy teraz wskoczył na 11.2 to jak na zdjęciu.  Iskry i sypie w popielnik palącym pelletem.

Moc maksymalna 29% nadmuchu. Minimalna 20%

Teraz leci na 12kw i podobnie jak wyżej, jest płomień większy ale sypie niedopałkami, chwilę duży płomień, dosypie i jest prawie nie widoczny płomień. Tak jak na zdjęciach widać.

 

IMG_20201209_205131.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego a jaki masz czas cyklu pracy podajnika ? bo widzę że masz taki parametr , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@besix @Kordjano czas cyklu pracy podajnika 20sec. Zmniejszyłem nadmuch na 26% doczekałem ~15 minut. Masa niedopalonego peleteu na dnie przeszkadza w ocenie czy coś dało. Płomień jest bardzo mały.  W całym palniku słychać strzelanie/pukanie i już wiem że pellet lata po kotle. Mogę zmienić dawkowanie? Od razu mówię kaloryczność z 5.2 na wyżej nie mogę przestawić. Zostaje mi tylko zwiększenie wydajności podajnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do powietrza max i min to te dwa parametry ustalają zakres w jakim będzie pracowała dmuchawa w zależności od aktualnej mocy , czyli to taka przepustnica powietrza im więcej gazu tym więcej powietrza ale w zakresie od min do max

Skoro zmniejszenie nadmuchu pogarsza sprawę i słyszysz że lata po kotle to ustaw max powietrze na 36 a min zostaw na 20 i odczekaj dłużej niech się to wypali co jest nadmiarem . Pół godziny i zobacz co się dzieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest na palniku , możesz tam kuknąć dużo jest paliwa nie palącego się , trudno mi jest powiedzieć , może zrób taki myk nie ruszaj powietrza ,a ściąg na chwile w trakcie pracy na tej pełnej mocy rure spiro niech sypie do jakiegoś wiaderka a ty przytkaj czymś ten wlot pelletu do palnika żeby powietrze tam nie dmuchało i sprawdź trzy płomień się zwiększa i przestaje rzucać nie dopalkami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.