Skocz do zawartości
IGNOROWANY

K1PV4+siłownik temp. zaworu różnica +- 1st. od zadanej


kurakk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam siłownik Afriso, który steruje zaworem 3d podłogówki z poziomu opcji zawór wbudowany w sterowniku K1PV4. Nie wiem ale chciałbym się upewnić czy u innych też tak jest, że sterownik doregulowuje zawór do zadanej temp. ale zawsze kończy jak dojedzie 1 stopień mniej niż zadana, nie ważne czy w górę czy w dół, zawsze jest różnica 1 st. ?

Sytuacja taka, uruchamiam pogodówkę. Na zewnątrz +12 st., zadana zaworu 25, bieżąca 26 (siłownik nic nie robi, nie koryguje tego). Krzywa grzewcza działa od +10, i chce aby przy +10st. na dworze, zawór ustawił się na 26, a przy 0st. na 28st. No i teraz temp. na zew. spada do +10, zadana zmienia się z 25 na 26, siłownik stoi, no bo ma stać. Temp. na zewnątrz dalej spada i mamy +5, zadana zmienia się na 27 (tak myślę, nie sprawdzałem), siłownik dalej nic, bo ma różnicę 1 stopnia (bieżąca 26, zadana 27) . Temp. na zewnątrz osiąga 0 st., zadana zmienia się na 28 i siłownik zaczyna korygować ale tylko do momentu jak czujnik pokaże mu że jest 27. Reasumując, gdy temperatura na zewnątrz spadnie o 11 stopni w dół zawór nie zareaguje ? Czy ktoś kto tego używa mógłby wypowiedzieć się jak to jest w praktyce ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokladnie tak jak opisales. +/- 1C od zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka opcja w ustawieniach zaworu "histereza temp. zaworu" i tam ustawiasz sobie kiedy ma reagować zawór.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za potwierdzenie. Miałem identycznie z modułem Defro MZ i zgłosiłem to do Techa. Dostałem wtedy odpowiedź, że ten moduł jest już niewspierany, co mnie zdziwiło, bo dalej jest w sprzedaży, i że taka jest jego logika działania. Zgłosiłem to więc do Defro ale oni nic na to nie mogą poradzić. W K1PV4 miało to podobno działać poprawnie ale jak się okazuje jednak nie działa. Czy próbował ktoś może przepychać temat u producenta? Bo dla mnie nie działa to zgodnie z instrukcją, co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, gilal napisał:

Jest taka opcja w ustawieniach zaworu "histereza temp. zaworu" i tam ustawiasz sobie kiedy ma reagować zawór.

Pozdrawiam

A to coś nowego, przyznam, że nie sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to histereza i pod taką nazwą widnieje. Bynajmniej u mnie tak jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że u Ciebie siłownik tak długo dostraja aż będzie zadana=zmierzona zaworu  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że tu nie ma sensu bawić sie w aptekę. A krzywa grzewcza temperatury za zaworem do poprawki na bardziej "stromą". Wtedy zawór zacznie korygować odpowiednio wcześniej. Masz aż tak dobrze ocieplony dom i "gęstą" podłogówkę, że zmiana temperatury zewnętrznej o kilkanaście stopni wymaga jedynie podniesienia temperatury za zaworem o 1-2 stopnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że nie, krzywą jak najbardziej można skorygować ale uważam, że jest to usunięcie skutku a nie przyczyny. W pewnym sensie masz rację, doktoryzuje się nad jednym stopniem ale niech to działa tak jak pisze instrukcja i zapewnia producent, a jak nie to niech poprawiają soft albo to co wypisują w instrukcjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, gilal napisał:

Jest to histereza i pod taką nazwą widnieje. Bynajmniej u mnie tak jest :)

 Gilal, a czy Ty masz K1pV4 na kotle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowych softach jest taka opcja zaworu , ustawiasz procentowo otwarcie, tez to korygowalem bo krecil jak glupi raz w przod raz w tyl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kurakk napisał:

 Gilal, a czy Ty masz K1pV4 na kotle ?

Kiedyś miałem. Teraz mam APC3.

To jest widok z emodul

Screenshot_20191028_152106_pl.techsterowniki.emodul.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może w APC3 jest ale u mnie nie ma takiej opcji w sofcie 3.4 k1p pz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten parametr "kontrola temperatury"?

 

Screenshot_20191028_211652_com.google.android.apps.docs.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale coś mi swita, że ustawiałem reakcje na zmianę temperatury mieszacza jak jeszcze miałem ten sterownik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, gilal napisał:

Kiedyś miałem. Teraz mam APC3.

To jest widok z emodul

Screenshot_20191028_152106_pl.techsterowniki.emodul.jpg

Z poziomu panelu sterownika też masz histerezę jak wejdziesz w ustawienia zaworów ? Mógłbyś fotkę zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jakby byla to pewnie da sie wpisac 1 lub wiecej - wiec dalej to samo. Chyba ze zrobili po jednym miejscu po przecinku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ciekawy jestem jak to wygląda w ustawieniach i w jakim zakresie można się poruszać. Ale z drugiej strony popatrz, masz zadaną np kotła ustawioną na 60 i histerezę 2. Kocioł zaczyna pracę jak dostanie z czujnika że jest 58. Jak ustawisz histerezę na 1 i zadana zaworu powiedzmy na 30 no to jak wyłapie z czujnika że jest 29 to powinien skorygować nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to juz zalezy jak soft napisany. Ale moze byc ze zacznie korekte robic tak jak napisales.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kurakk napisał:

Z poziomu panelu sterownika też masz histerezę jak wejdziesz w ustawienia zaworów ? Mógłbyś fotkę zrobić ?

Tak. Mogę ustawić też po przecinku.

Ale standard zawsze ustawione jest 2°. I czym mniejsza wartość to mieszacz będzie częściej kręcił (myślę, że nie jest to dobre dla silownika) Wszystko też zależy od instalacji. Ja u siebie mam chyba też 2°

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.