Remi Opublikowano 24 Stycznia 2012 #251 Opublikowano 24 Stycznia 2012 adamasz, hehehe.. no przekładnia to pies :D . Naczytałem się o tych przekładniach i chyba trzeba będzie w to jednak zainwestować. :D Zalecane obroty są jednak do 400 do max 700 rpm . Będę coś modził przed następnym łupaniem :rolleyes: Dziekuje ;)
jedlica Opublikowano 25 Stycznia 2012 #252 Opublikowano 25 Stycznia 2012 Witam! Czy silnik ANDORIA 4c90 ze skrzynią będzie dobrym rozwiązaniem do napędu rębaka? Przeraża m nie tylko spalanie ale za to ma mocne wyjście wału napędowego.
tomek krakerss Opublikowano 25 Stycznia 2012 #253 Opublikowano 25 Stycznia 2012 Witam Moim zdaniem wszystko co od samochodu nie nada się zbytnio ze względu na moment obrotowy. Myślałem o taki silniku bo znam je doskonale i można zakupić za grosze taką jednostkę. Nie bez znaczenia jest wielkość koła zamachowego przy silniku, czy maszynie, sprzęgło kierunkowe itp. Są w sprzedaży maszyny na takich silnikach z turbo ale nie wiem jak daje to sobie radę. Silnik niby mocny bo ma na pewno 80 - 90 KM tylko nie wiadomo jaką dawką paliwa się zadowoli do efektywnej pracy. Za swój zetorowski kupił bym pewno z 5 Andrychowski ale czas pokarze ile to wszystko warte. Z pewnością okaże się że finalnie wyjdzie prawie tyle co za rębak fabryczny przechodzony, ale satysfakcja z budowy chyba cenniejsza. Pozdrawiam
jedlica Opublikowano 31 Stycznia 2012 #254 Opublikowano 31 Stycznia 2012 Witam! Czy tarcza rębaka może być z żeliwa? Jest niedaleko mnie firma która leje nieduże detale, tylko nie wiem jaki rodzaj żeliwa ale robią też włazy do studzienek kanalizacyjnych itd. Karol
adamasz Opublikowano 31 Stycznia 2012 #255 Opublikowano 31 Stycznia 2012 Teraz te włazy ciągle w obrocie - złomiarze polują nocą! A koło najlepiej będzie odlać zgrubnie, a porem obtoczyć na tokarce (wyważenie i otwór na piastę) i ew poprawić osadzenia noży. Odlew tarczy robi się w formierskiej masie piaskowej ale musisz zrobić najpierw drewniany (ze sklejki najlepiej bo się nie paczy) model. Model też trzeba zaopatrzyć w układ wlewowy, ale to już ich broszka w odlewni. Musisz pamiętać o tzw zbieżnościach odlewniczych - powierzchnie walcowe muszą mieć niewielki, ok.5st, kąt pochylenia w kierunku wierzchu formy-aby model lekko wychodził bez uszkodzenia masy form. Forma byłaby dwudzielna, z powierzchnią podziału na pierścieniu zewnętrznym koła. Koło oczywiście odlewane na leżąco, aby nie było jam/krzywizn skurczowych. No i żeliwo lepsze (trochę kwasówki do wsadu, tak z 15-20% nie zawadzi-będzie struktura bardziej ferrytyczna, a mniej cementytowa). Jak mi podasz średnicę i liczbę noży, to mogę Ci naszkicować model surowego odlewu! Będziesz miał model-to możesz firmę kołowo-rębakową zakładać... PozdrA.
tomek krakerss Opublikowano 1 Lutego 2012 #256 Opublikowano 1 Lutego 2012 Wiitam Chory pomysł. Nie wierze że się tarcza nie rozleci. Druga sprawa czy nikt do tej pory nie wpadł by na taki pomysł i pchał się w obróbkę stali. Koszta nieporównywalne. Pozdrawiam
Filipp Opublikowano 1 Lutego 2012 #257 Opublikowano 1 Lutego 2012 Witam Są rębaki seryjnie produkowane przez chińczyków, w których są tarcze odlewane z żeliwa ciągliwego. np ten http://youtu.be/iW31IEYZe5E czy ktoś zetkną się z takim rębakiem? na allegro jakiś czas temu były dostępne tarcze do tych rębaczków za okolo 2000zl (tarcza+noże). Czy jest sens inwestować w coś takiego?
adamasz Opublikowano 1 Lutego 2012 #258 Opublikowano 1 Lutego 2012 ...na allegro jakiś czas temu były dostępne tarcze do tych rębaczków za okolo 2000zl (tarcza+noże). Czy jest sens inwestować w coś takiego? Jest sens, jeśli koszty własne mamy kilkaset PLN ! A.
jedlica Opublikowano 1 Lutego 2012 #259 Opublikowano 1 Lutego 2012 Pomysł z żeliwem jest taki ponieważ nie mogę dostać w mojej okolicy grubych blach na tarczę. Odlewnia bierze 4,5 PLN za kg odlewu, mam kolegę modelarza który pracował w zakładach Ursusa jako właśnie modelarz więc z modelem nie byłby problemu. Kwestia tylko jaki rodzaj żeliwa leją bo np staliwo możnaby smiało stosować na tarczę. Link do archiwum z aukcję gdzie była tarcza żeliwna do rębaka WC 8 http://xarchiwum.pl/rebak-tarczowy-kolo-nozowe-tarcza-tnaca-i1592245440.html
adamasz Opublikowano 1 Lutego 2012 #260 Opublikowano 1 Lutego 2012 Pomysł z żeliwem jest taki ponieważ nie mogę dostać w mojej okolicy grubych blach na tarczę. Odlewnia bierze 4,5 PLN za kg odlewu, mam kolegę modelarza który pracował w zakładach Ursusa jako właśnie modelarz więc z modelem nie byłby problemu. Kwestia tylko jaki rodzaj żeliwa leją bo np staliwo możnaby smiało stosować na tarczę. Tutaj nie tyle chodzi o prostą wytrzymałość-naprężenia w wirującej tarczy to temat akademicki (podr. Wytrz.Mat: Orłoś-Jakubowicz, Niezgodzińscy itd), a raczej o jakość odlewu, np.brak kawern żużlowych osłabiających odlew. No i kruchość, dlatego proponowałem dodatek kwasówki (18%Cr+8%NI) bo zwykłe staliwo łatwo się cementuje przy stygnięciu na powietrzu, co skutkuje kruchością, naprężeniami, no i problemami z obróbką skrawaniem. Żeliwo stopowe to właśnie to ciągliwe-daje się nawet przekuwać na gorąco i posiada grafit płatkowy mocno rozdrobniony. Jeszcze lepsze jest ż.sferoidalne-z tego nawet wały korbowe idą! Oczywiście odlewnia dekli może mieć problemy z analizą struktur; do tego potrzebny jest mikroskop metalograficzny na światło odbite i szlifierko-polerka tzw.patefon... Ale dobrze odprężony odlew może pracować bezawaryjnie w maszynie tego typu-w końcu obciążenia noży są płaskie, prawie w powierzchni tarczy. Zobaczcie zresztą chłopską sieczkarnię, jak ażurowe jest koło nożowe-i daje radę od stuleci... PozdrA.
JanuszGr Opublikowano 1 Lutego 2012 #261 Opublikowano 1 Lutego 2012 Dla "cywilów" wystarczy: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBeliwo łza się kręci w oku. Kto z Kolegów odleje mi ze sferoidalnego koła fi600, 50 szt, tego ozłocę. Pomysł z tarczą laną dobry, przy większej ilości. Firma z Alledrogo z tarczami zniknęła, pytanie dlaczego? Wszystko już sprzedali? Czy..
kodi67 Opublikowano 1 Lutego 2012 #262 Opublikowano 1 Lutego 2012 WITAM! Nie należy zapominać,że noże rębaka pracują uderzeniowo,a tarcza jest bardzo osłabiona przez kanały przerzutowe.
Filipp Opublikowano 1 Lutego 2012 #263 Opublikowano 1 Lutego 2012 witam! znalazlem inny link xarchiwum z paroma zdjeciami tarczy http://xarchiwum.pl/czesci-do-rebak-ciagnikowy-rebarka-kolo-zamachowe-i1495582070.html
adamasz Opublikowano 1 Lutego 2012 #264 Opublikowano 1 Lutego 2012 WITAM! Nie należy zapominać,że noże rębaka pracują uderzeniowo,a tarcza jest bardzo osłabiona przez kanały przerzutowe. NO TO TRZEBA TARCZĘ OWĄ ODPOWIEDNIO UKSZTAŁTOWAĆ! A cobyście powiedzieli na WYKONANIE ROWKÓW napędu paskowego NA JEJ OBWODZIE? Jak wtedy kształowałby się rozkład naprężeń? Wówczas osłona dwudzielna (po jednej 'misce' na każdą stronę), uszczelnienia szczotkowe-nieistotne, bo i tak się sypie przy tej robocie... ale jaka ulga dla łożyskowania, wału, no i brak dodatkowego koła paskowego odbioru napędu! Ale kawały konstrukcyjne na starość się przytrafiają. PozdrA.
JanuszGr Opublikowano 2 Lutego 2012 #265 Opublikowano 2 Lutego 2012 adamasz - ale idziesz po bandzie hehe
JanuszGr Opublikowano 2 Lutego 2012 #266 Opublikowano 2 Lutego 2012 Tak na marginesie pochwalę się. Przez te dni kiedy pisaliśmy o rębaku Tomka, ja skonstruowałem/zrobiłem niszczarkę/rozdrabniacz do .....ziemniaków (maszyna prosta, wydajna, bezpieczna). 30t/h, napęd hydrauliczny z ładowarki, nie boi się ewentualnych kamieni (pomysł już robi furorę u znajomych Holendrów, a był to problem techniczny jak rozdrobnić partię 200t ziemniaków). To tak na marginesie. Tomek, dla Ciebie, dokładniejsze zdjęcia do podejrzenia. http://www.polexim-online.pl/?prod=92 WITAM! Nie należy zapominać,że noże rębaka pracują uderzeniowo,a tarcza jest bardzo osłabiona przez kanały przerzutowe. Kto z Kolegów zacznie/rozpocznie liczyć naprężenia (prosto nie będzie, nikt nie obiecywał, że będzie łatwo).
tomek krakerss Opublikowano 2 Lutego 2012 #267 Opublikowano 2 Lutego 2012 Witam Janusz wrzucę lada dzień zdjęcia z prac. Myślę że na początek jest ok. Pozdrawiam.
tomek krakerss Opublikowano 5 Lutego 2012 #268 Opublikowano 5 Lutego 2012 Witam Silnik udało się uruchomić. Pięknie mruczy. Nie jestem przyzwyczajony do pracy trójki, ale kręci się pięknie, pracuje równiutko i bardzo cicho. Nie wibruje zbytnio i szybko osiąga temperaturę co dla diesla jest nie bez znaczenia. Zdjęć nie udało się zrobić mało czasu. Pozdrawiam
ramzeus Opublikowano 8 Lutego 2012 #269 Opublikowano 8 Lutego 2012 Niestety nie mam dobrych wieści odnośnie rębaka bębnowego. Byłem zrobić fotki, jednak nie mogłem go osobiście rozkręcić (pozdejmować osłon), mechanika nie było na zmianie. Pojechałem jeszcze ze dwa razy i tak samo, czyli kicha. Z zewnątrz nic konkretnego nie widać. Wziąłem przy okazji 2 zrębki wygląda tak: Niestety mają uszkodzone sito i trafiają się takie kawałki: nie ma tego dużo, tak na "oko" jakieś 2-3% jednak dla pewności trzeba by wszystko przesiać przez sito 30x30 mm coby się ślimak nie zacinał. W tym rębaku produkują zrębkę dla kilku odbiorców, którzy maja ślimaki fi 160-200 mm i takie kawałki im nie przeszkadzają.
adamasz Opublikowano 9 Lutego 2012 #270 Opublikowano 9 Lutego 2012 Niestety nie mam dobrych wieści odnośnie rębaka bębnowego. Byłem zrobić fotki, jednak nie mogłem go osobiście rozkręcić (pozdejmować osłon), ... Voila, pret-ici: oto fotki z wiwisekcji niejakiego Bandita - zęby ostrzone pojedynczo, a przed nimi - ograniczniki głębokości czyli grubości zrębki ! PozdrA.
kodi67 Opublikowano 22 Lutego 2012 #272 Opublikowano 22 Lutego 2012 Witam po długiej przerwie! Podajnik hula jak należy.Żadnych problemów z podawaniem zrębki[idzie co wsypie patyki łyko,zrębka o dużych wymiarach].Jak pisałem wcześniej,blacha ocynkowana pod "słoneczkiem",czy jak kto woli pod tarczą,spełnia swoja rolę rewelacyjnie.Żadnego zawieszania zrębki,wszystko w podajniku[suche czy mokre] spada do zera.Na początku miałem trochę problemy z wysterowaniem,ale szybko doszedłem do w miarę optymalnych ustawień.Jak pisałem wcześniej przekładnia 1/1000[trochę za duże przełożenie],ale dzięki temu idzie w podajnik wszystko,tylko chrupie-silnik 0,37kw=obr na ślimaku 2/min,przy dużych mrozach[-20].Trochę za mało,ale teraz gdy temperatura spadła do zera,prawie dobrze.Sterownik firmy ''kom-ster''-polecany przez kolegę''Moskita'' pracuje jak należy. -przy -24 temp. zad.-48st.czas pod.47sek.obr dmuch.28%przerwa 37sek.w mieszkaniu 24st -przy -2 temp. zad.42 st. czas pod 30 sek.obr dmuch.27%przerwa47sek. w mieszkaniu 25st Palnik w duże mrozy wcale nie za duży,jak przy -24 zacząłem wszystko poganiać to piec rozbujałem do 72st.A w domu ''karaiby''28st.Otwory na końcu 2wa rzędy zakleiłem,a w następnych dwóch od końca zmniejszyłem otwory na 3mm.Pokrywa ceramiczna potrzebna do mokrej zrębki[miałem właśnie taką,którą zrębałem na jesieni i niestety ze względu na dużą wilgotność w powietrzu trochę spleśniała] dopala jak należy-płomień jasno żółty,popiół i piec w środku jasno szare. A cha! najważniejsza rzecz! przy -24 5/6 worków na dobę,[zrębka ze śliwy mokra]teraz ok.3/4 na dobę.Temperatura nieco zawyżona,ale to z powodu braku zaworu 3/4 drożnego.I na koniec pytanko do ekspertów ,jaki zawór zamontować? POZDRAWIAM!! fotki wkrótce.
JanuszGr Opublikowano 22 Lutego 2012 #273 Opublikowano 22 Lutego 2012 Gratulacje. Cieszy ten układ podawania. Czekamy na zdjęcia. Pozdrawiam
adamasz Opublikowano 23 Lutego 2012 #274 Opublikowano 23 Lutego 2012 ...A cha! najważniejsza rzecz! przy -24 5/6 worków na dobę,[zrębka ze śliwy mokra]teraz ok.3/4 na dobę... Łączę się w radości! Powiedz jeszcze nam jakie te worki - ile litrów, czy łatwiej typowych wiader 10l ??? Ja mam producenta siatkowych rękawów do szycia worków i zastanawiam się teraz nad optymalnym wymiarem w długość. Zrębki mokre ciężko wysuszyć tak na pryzmie i pleśnieją... Workowanie to chyba najlepszy sposób na suszenie pod dachem ! PozdrA.
kodi67 Opublikowano 23 Lutego 2012 #275 Opublikowano 23 Lutego 2012 Witam! Worki typowe,50tki raszlowe.Przy nasypywaniu trochę potrząsam,tak że nie są lużno w worku,chociaż napewno lepiej by schły.W innym przypadku trzeba by tego z 1000szt na rok.Robimy różne fajne rzeczy,a w temacie suszenia zrębki,poza workami nikt jeszcze nic nie wymyślił! Napiszcie jakie u Was spalanie bo nie wiem czy mam dobre osiągi czy, może trzeba coś dopracować Pozdrawiam.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.