Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

No i gitara! :lol:

TomekBrz wielkie dzięki!

Na wykresach od razu przejrzyściej i czytelniej oraz łatwiejsze przełączanie między czasookresem wykresów. Super!

Podpisuję się i chylę czoła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie po 26h pracy kotła 21.5kg .znowu zmieniłem ustawienia zobaczę jutro jakie będzie spalanie

Tylko zapisuj stare ustawienia bo jak przedobrzysz, może być ciężko powrócić do ideału ,który już był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiem się na temat uzależnienia modulacji od temperatury powrotu.

- Moim zdaniem efektem będzie głownie poprawienie wykresów. Efekt w postaci ewentualnego zmniejszenia spalania będzie mizerny. 

- Nie w każdej instalacji da się to wykorzystać. Przykładowo u mnie jak nie ma poboru ciepła przez pompy to temperatura powrotu jest niska, co nie znaczy, że trzeba zwiększyć modulację

- W mojej instalacji chciałbym mieć możliwość wyłączenia tej funkcjonalności jeśli efekty będą nieoczekiwane.

- Nie każda instalacja ma zamontowany czujnik powrotu.

- Nachylenie krzywej modulacji powinno być w oparciu o temp kotła bo to zawsze działa.

Oczywiście nie jestem przeciwny, żeby to dodać.

 

Drugi temat.

Moja instalacja nie ma zaworu 3D/4D, pompy kotłowej, sprzęgła, wymiennika.

Nie da się uniknąć zalewania kotła zimną wodą. Dlatego modulacja często skacze do max.

Zauważyłem, że zmniejszenie max modulacji daje spore spadki zużycia opału.

W tej chwili mam ustawione max 35%. Oczywiście przy tym ustawieniu piec długo chodzi zanim nagrzeje pomieszczenia (pompki są na 1).

Przy spadku temperatury za oknem 35% modulacji będzie za mało i muszę ją podnieść.

Proponuję przeprojektowanie korekty pogodowej tak, żeby można było zmienić kilka parametrów w tym to co w moim przypadku temp kotła i max modulacji.

Już teraz korekta powinna działać nie na zasadzie albo albo, czyli kocioł albo mieszacz, a raczej niezależnie jedno od drugiego.

Mnie potrzeba regulacji max modulacji ale nie wiadomo co jeszcze może się przydać. 

 

Wypociny głównie do Tomka!

Pozdrawiam.

Edytowane przez wojszym2244
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojszym, jeśli nie masz żadnej ochrony powrotu, to wolny przepływ wody przez kocioł tylko potęguje skoki modulacji, gdyż reakcja czujnika temperatury kotła jest opóźniona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opcjach jest coś takiego jak czujnik pokrywy. Co to jest w ogóle bo mam na 1? A i czy jak nie mam panela pokojowego to jest sens montować czujnik pogody? Na grzejnika i tak mam termostaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik pogodowy i panel pokojowy nie są ze sobą związane.

Zainstaluj czujnik pogodowy jak chcesz sterować temperaturą kotła lub temperaturą za zaworem zależnie od temperatury za oknem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ciekawy pomysł moim zdaniem na wykorzystanie pompy cyrkulacyjnej cuw a mianowicie żeby nią sterować obieg kotłowy trzeba by nią sterować temperatura wykorzystując czujnik powrotu i np.kiedy temperatura kotła wzrośnie 1stopnien od zadanej na kotle to zalaczylo pompę na czas wzrostu temperatury powrotu o 1stopien i dodatkowo dodać histerezę temperatury ale taka żeby była regulowana w plusie i minusie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik pogodowy i panel pokojowy nie są ze sobą związane.

Zainstaluj czujnik pogodowy jak chcesz sterować temperaturą kotła lub temperaturą za zaworem zależnie od temperatury za oknem.

No ale jak nie mam siłownika zaworu 3D to raczej temp za zaworem nie będę testował. No a ten czujnik pokrywy co to jest?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiem się na temat uzależnienia modulacji od temperatury powrotu.

- Moim zdaniem efektem będzie głownie poprawienie wykresów. Efekt w postaci ewentualnego zmniejszenia spalania będzie mizerny. 

- Nie w każdej instalacji da się to wykorzystać. Przykładowo u mnie jak nie ma poboru ciepła przez pompy to temperatura powrotu jest niska, co nie znaczy, że trzeba zwiększyć modulację

- W mojej instalacji chciałbym mieć możliwość wyłączenia tej funkcjonalności jeśli efekty będą nieoczekiwane.

- Nie każda instalacja ma zamontowany czujnik powrotu.

- Nachylenie krzywej modulacji powinno być w oparciu o temp kotła bo to zawsze działa.

Oczywiście nie jestem przeciwny, żeby to dodać.

 

Drugi temat.

Moja instalacja nie ma zaworu 3D/4D, pompy kotłowej, sprzęgła, wymiennika.

Nie da się uniknąć zalewania kotła zimną wodą. Dlatego modulacja często skacze do max.

Zauważyłem, że zmniejszenie max modulacji daje spore spadki zużycia opału.

W tej chwili mam ustawione max 35%. Oczywiście przy tym ustawieniu piec długo chodzi zanim nagrzeje pomieszczenia (pompki są na 1).

Przy spadku temperatury za oknem 35% modulacji będzie za mało i muszę ją podnieść.

Proponuję przeprojektowanie korekty pogodowej tak, żeby można było zmienić kilka parametrów w tym to co w moim przypadku temp kotła i max modulacji.

Już teraz korekta powinna działać nie na zasadzie albo albo, czyli kocioł albo mieszacz, a raczej niezależnie jedno od drugiego.

Mnie potrzeba regulacji max modulacji ale nie wiadomo co jeszcze może się przydać. 

 

Wypociny głównie do Tomka!

Pozdrawiam.

Będzie opcja wyłączenia/określenia siły działania algorytmu korekcji modulacji względem powrotu. Pierwsze testy są pozytywne. 

Z tym, że nie uzależniamy modulacji od temperatury powrotu, tylko od zmian temp. powrotu.(dT/dt)

 

Z pogodówką - pomyślę - na pewno damy opcję osobnego korygowania kocioł + mieszacz.

Edytowane przez TomekBrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że pojawi się korekta siły modulacji, mi się akurat bardzo przyda. Czy dobrze zrozumiałem że aby można było ten parametr zmienić to trzeba włączyć tę funkcję? Jeśli tak to jest dobrym rozwiązaniem. Miałem i mam styczność z użytkownikami sterowników którzy nie potrafią zmienić temp zad na kotle, tak tak zadanej na kotle. Dla przykładu moja żona ma zapisane na kartce w co i jak wejść aby zmienić temp w pomieszczeniu.

 

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Tomka jeśli można prosić o sprawdzenie

Pompa Cyr.

Pr.czasowy

Tajmer T3 i T4 bo coś nie działają T1 i T2 działają

Proszę o odpowiedz

Marekd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok chwila

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież T3 masz zaprogramowane na te same dni co T1, więc nie będzie działać prawidłowo

T4 nie masz wcale zaprogramowanego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dni dniami mi chodzi o czasy a ze T4 nie zapr. To wiem

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dało by się tys tajmery zrobić niezależnie .

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek popatrz sobie na T1 i T3 takie czasy potrzebuje załączen i co wtyk przypadku ? . Z odpowiedzi wnioskuje ze się da , ale się...... nie m takiej potrzeby szkoda może forum wywrze na Tobie ta chęć przeprogramowania , nic czekam nie wiem czy warto .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z T1 i T3 wychodzi, że potrzebujesz różne czasy załączeń i wyłączeń w te same dni?

To skąd sterownik ma wiedzieć, które czasy wyłączeń sobie akurat życzysz?

To, co zaprogramowałeś jest na zasadzie, jakby na przystanku wisiały 2 różne rozkłady jazdy jednego autobusu na te same dni tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba czegoś nie rozumiem. Przecież masz T1 i T3 ustawione na te same dni (PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK).

Masz różnicę tylko w załączeniach od 12 tej do 15 tej.

Nie bardzo rozumiem co chcesz uzyskać.

W T1 mamy zal 6do 7 dalej od 9do 9:30 i to do 15

W T 3 mamy zal 6-7 POTEM DDUUUZZA PRZERWA i dalsza praca to samo co T1 i T3

Chyba nie to samo, chodzi mi o czas T -3 7-15 jak nikogo nie ma w domu w tygodni między tymi godzinami a czasami jest ktoś. Uważam ze jest to uzasadnione by nie potrzebnie wychładza zasobnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z T1 i T3 wychodzi, że potrzebujesz różne czasy załączeń i wyłączeń w te same dni?

To skąd sterownik ma wiedzieć, które czasy wyłączeń sobie akurat życzysz?

To, co zaprogramowałeś jest na zasadzie, jakby na przystanku wisiały 2 różne rozkłady jazdy jednego autobusu na te same dni tygodnia.

Z mojego założenia to powinny być 4 niezależne tajmery co wybiorę T1 czy T 2 czy T3 czy T4 to sterownik wie co ma wpisane w poszczególne tajmery a wybieramy sobie przyciskając na panel T1 , T2 , T3 , T4 tyle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.