Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w interpretacji pomiarów z ciepłomierza


sarzyk

Rekomendowane odpowiedzi

Wosk serdecznie.

Niedawno zamontowałem ciepłomierz 1".

Sprawdziłem jak to wygląda w praktyce.

Kupiłem 10 wieków ekogroszku.

5 lepszego i 5 troszkę gorszego.

Wyszło mi że 5 worków tego lepszego wyszło minimalnie gorzej aniżeli tego teoretycznie gorszego. Oba sumarycznie wyprodukowały ok 2GJ ciepła. Czy to możliwe? Czy to dobry wynik?

5 worków tj. 125kg.

Kocioł pracuje z buforem ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo.     Czyli za spalenia 250 kg ekogr. wyszło 556 kWh ciepła? Jeśli groszek 28MJ i 26 MJ /ten gorszy?/ to sumaryczna sprawność kotła  30 %.  Ew. wygląd z ciepłomierza: 2 GJ ,czy 2,000 GJ. Jeśli 2  to błąd z odczytu np.2,49  a pokazuje jeszcze 2; w tym momencie sprawność kotła ok.38,4%  . to i tak zdecydowanie za mało... czy czujnik prawidłowo wsadzony w odpowiednie miejsce?

Jeśli spalone tylko 125 kg, to  to sprawność kotła ok.60 % to już takie  "normalne" ale dużo niezadawalające  /z 10 % za mało?/

Myślę, że kocioł trochę kisi opał i mocniejszy eko. trochę bardziej się kisił, a słabszy  ździebko więcej palił. Robiłem kiedyś takie doswiadczenie z węglem naszym  28 MJ  i ruskim 24 MJ . Żeby uzyskać tyle samo ciepła, trzeba było ruskiego spalić proporcjonalnie więcej ... Chyba,że 5 worków lepszego tylko leżało na składzie obok tego lepszego...

POzdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli chodzi o ciepłomierz. Zaistalowany jest na zasilaniu bezpośrednio za wężownicą schładzającą i separatorem powietrza (przepływomierz i trójnik z czujnikiem) a czujnik powrotny na samym powrocie z kotła.

Jeśli chodzi o konkrety to wygląda to tak.

Ten gorszy to jest o kaloryczności teoretycznej

23000-24000kJ. Zaw. Popiołu 8%.

Lepszy do 28000kJ

Zaw. Popiołu 4-8%.

Stan ciepłomierza przed załadowaniem gorszego ekogroszku (125kg)

6957,211GJ

28106,940m3

Po wypaleniu wszystkiego stan ciepłomierza

6959,249 GJ

28153,040m3

Stan ciepłomierza przed załadowaniem lepszego ekogroszku (125kg)

6959,294GJ

28153,042m3

Po wypaleniu 

6961,311GJ

28210,840m3

 

Dziękuję za pomoc w interpretacji.

 

Ciepłomierz 

PolluStat EX

Edytowane przez sarzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Tylko nie jednocześnie.  Chciałem porównać czy warto kupić lepszy ekogroszek czy tańszy. Wychodzi że nie warto kupować lepszego. U mnie kocioł współpracuje z buforem ciepła 1000l.

Grzeje bufor po czym przychodzi w nadzór. I tak w kółko.

Jeśli wyprodukowałem 4GJ energii to przelicznik 4GJ na kW pokazuje uzysk  1 111,111 kWh.

Czy to możliwe? Mam rozumieć że gdybym chciał zamiast tego ekogroszku użyć energii elektrycznej to zakładając 1kWh po 0.5zl to wydał bym ponad 2000zl? Przecież to nie możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
45 minut temu, dorecho napisał:

Hallo ... Coś namieszałeś...skoro 4 GJ  to 1111,11 kWh przyjmując uzysk z grzałki  1:1, to zapłacisz 555,555 zł za prąd.

Z pompy ciepła uzysk  3:1  to zapłacisz za prąd 185,185   zł.

POzdro

Racja. Dzięki za spostrzegawczość. Zamiast pomnożyć podzieliłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.