Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jasne, że warto, bo wiesz wtedy jakie paliwo jest najlepsze dla Twojego kotła i wiele innych rzeczy.

Kiedyś były na allegro ciepłomierze po 46 zł, wystarczająco dobre. Nie muszą być nowe ani nawet legalizowane.

Oczaił to bodajże Vlad, który i tak lubi delegalizować ;)

Ale się sprawdza.

Ciepłomierz powinien mieć maksymalny przepływ nie mniej niż 2 m3/h.

Te, które opisuję mają przepływ nominalny 1,5 m3/h a maksymalny 3 m3/h. Przyłącza 3/4 cala GZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

Ciepłomierz powinien mieć maksymalny przepływ nie mniej niż 2 m3/h.

Te, które opisuję mają przepływ nominalny 1,5 m3/h a maksymalny 3 m3/h. Przyłącza 3/4 cala GZ.

 

Te które ja znalazłem mają przepływ max 0.6 m3/h ,najlepiej aby miały przyłącze 1 cal ,wtedy nie musiałbym robić przewężenia na powrocie :D .

Pompa c.o to grandfos UPS 24-40 i chodzi na pierwszym biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę, że cie też instalator uszczelinowił zaworem 4d + wymiennik. Widocznie nie miał na stanie zaworu TV np na 55C, bo pewnie i ten by ci zamontował.

 

Instalatorem byłem ja :ph34r: .

Wymiennik był potrzebny bo w obiegu kotłowym jest woda a w grzejnikowym płyn.

link do mojej kotłowni B)

http://forum.info-og...902#entry102902

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciepłomierz można montować na zasilaniu jak i na powrocie - tylko przekłada się czyjki przyłącza gz3/4" (po półśrubunet1/2") średnica wewnętrzna fi 18 , jak w twoim przypadku dał bym na powrocie ( choć troche foto nieczytelne ) .ten 4D jad już vlad24 pisze żeczywiście " uszczęśliwia na stronie pierwotnej , no i pompa po wymienniku zasysa powietrze z odpowietrznika .Może rozrysuj jak to dokładnie wyglądz z kierunkiem pomp?

post-16946-0-93655700-1329341328_thumb.jpg przepływ Q =1.5m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciepłomierz można montować na zasilaniu jak i na powrocie - tylko przekłada się czyjki przyłącza gz3/4" (po półśrubunet1/2") średnica wewnętrzna fi 18 , jak w twoim przypadku dał bym na powrocie

No nie do końca tak jest.

Na ciepłomierzu jest napisane gdzie ma być montowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca tak jest.

Na ciepłomierzu jest napisane gdzie ma być montowany.

no nie do końca tak bo nz sieci zakładowej posiadam tesame ciepłomierze i jedne są zamontowane na zasilaniu a inne na powrocie w zależności od miejsca i dojścia i wszystkie działają poprawnie ,no niestety na chwile obecną nie mam przy sobie DTR -ki a symbol ABB SVM RV 531 ( tak około 30-40 sztuk ) działają około 8-9 lat( gwarancja prod. 10 lat na baterie ) ,co prawda zaczynają one właśnie siadać i wymieniamy albo baterie albo ciepłomierz ( na razie 4szt+2 baterie) ,ale nanich nic nie pisze gdzie ma być montowany jest tylko oznaczony kolor czujek , jak w tych starych

A takie coś znalazłem na szybkiebo

http://www.metering.pl/ciepl.php.htm

zakładka - [ ściągnij ] - przelicznik ciepła ABB F2

 

Serwis

 

ABB F2 posiada wbudowaną funkcję serwisową. Umożliwia ona ustawienia następujących parametrów:

czas i data

wartość impulsu

dni rozliczeniowe

adres do komunikacji

miejsce montażu (zasilanie czy powrót)

zalecany czas zmiany baterii

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miejsce montażu (zasilanie czy powrót)

O widzisz i to jest to.

Tak jak pisałem - ciepłomierz ma określone gdzie ma być zamontowany przetwornik.

Akurat ten konretny ma możliwość przyłączenia gdziekolwiek, ale trzeba to określić.

Natomiast jest jeszcze wiele takich, które na stałe mają określone miejsce montażu (szczególnie te alledrogo). Tak więc nie ma sensu wybór miejsca montażu dopóki nie ma konkretnego ciepłomierza.

A już szczególnie nie można zakładać, że zamontujemy go tam gdzie nam pasuje.

 

No bo ciekawe w jakiej cenie można dostać ciepłomierz o jakim Ty piszesz, już bez legalizacji (np. z baterią na ukończeniu) ale sprawny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem, dla przetwornika nie ma znaczenia gdzie będzie zamontowany, byle zgodnie z kierunkiem.

Tym bardziej dla samego licznika, wystarczy zamienić czujki by delta nie była ujemna i będzie liczył, jak mu ... przykazał :)

Też bym tak chciał.

Jednak woda zmienia swoją objętość w funkcji temperatury i nie jest obojętne w którym miejscu objętosć zostanie zmierzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to wypadało by ci przyznać rację :P

można zamieniać te, w których można zmienić w ustawieniach serwisowych miejsce montażu.

W apatorze jak widzę jest taka opcja, ale nie chce mi się lecieć do kotłowni sprawdzać, czy da się to zmieniać samemu, czy tylko przez jakiś programator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to wypadało by ci przyznać rację :P

można zamieniać te, w których można zmienić w ustawieniach serwisowych miejsce montażu.

W apatorze jak widzę jest taka opcja, ale nie chce mi się lecieć do kotłowni sprawdzać, czy da się to zmieniać samemu, czy tylko przez jakiś programator.

Spoko, 2 dni temu tego nie wiedziałem, ale skoro wiem to piszę :P

Z tym apatorem to mnie zaskoczyłeś ale też mi się nie chce schodzić, tym bardziej, że katar dokucza przez te ciepła na zewnątrz.

rzeczywiście tabele podają 2 w instrukcji, ale nie wiem czy im się chciało obie wczytywać i do tego switch, hehe. W tych latach to na bajty pamięci liczyli, to oszczędzali gdzie się dało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps: a ja ciągle czekam, aż mi bat padnie i skubana żyje, za kilka miesięcy już rok minie jak ciągnie z lit "b"

No bo to ściema jakaś z tą literką b, po wymianie baterii też nie znika. :lol:

Trzeba zmierzyć najniższe napięcie, przy którym jeszcze śmiga [póki masz szansę].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Ciepłomierze składają się z trzech modułów:

  • licznik przepływu---zazwyczaj należy montować na zasilaniu lub powrocie w nowszych modelach, zgodnie z kierunkiem przepływu
  • sonda temperatury zasilania---zamontowana w korpusie licznika przepływu
  • sonda temperatury powrotu---montować na powrocie

W nowych modelach ciepłomierzy może być zamontowana zworka przełącznika lub samoczynne przełączenie ( moduł elektroniczny sam wykrywa sondę temperatury zasilania ) dlatego proponuje zapoznać się z DTR danego modelu. W przypadku braku DTR licznik przepływu zamontować na zasilaniu . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciepłomierza bedziesz miał w swojej instalacji tyle samo pożytku ile masz z zaworu 4D. Dobry ciepłomierz kompaktowy ( z ultradźwiękowym przepływomierzem ) to koszt 1000 - 1500 zł lub więcej. I stosouje się je tam gdzie trzeba rzeczywiście zmierzyć ilość ciepła, a u ciebie to tylko zbędny, do niczego nie potrzebny dodatek. To co proponują na allegro z 49 zl to "śmieci" które nic nie mierzą a wprowadzają w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, To co proponują na allegro z 49 zl to "śmieci" które nic nie mierzą a wprowadzają w błąd.

 

To ja się z kolegi stwierdzeniem nie zgodzę.

 

 

Przede wszystkim te ciepłomierze za śmieszne pieniądze mierzą ilość energii jaką dostarczamy do układu cieplnego CO, a w sposób pośredni pokazują nam, ile tej energii udaje się uzyskać w procesie spalania paliw.

 

Oczywiście, wskazania takich ciepłomierzy obarczone są błędem. Błąd ten może być wynikiem działania samego ciepłomierza, jak i błędnego zamocowania ciepłomierza.

Ale ten błąd jest w czasie naszego pomiaru stały i dlatego, możemy opierając się na wskazaniach ciepłomierza, dobrać optymalne warunki pracy paleniska w kotle, aby proces spalania był najbardziej efektywny.

 

 

Pozdrawiam

Andrzej

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 49 zł nie kupujesz ciepłomierza tylko śmieci które nic nie mierzą. Chcesz kupować kupuj i montuj ja zdania nie zmienię. Znam zdecydowanie lepsze sposoby na wydanie 49 zł niż zakup pseudociepłomierza, ale każdy decyduje sam o swoich pieniążkach i może kupić co zechce. Poza tym proponuję abyś rozwinął myśl ze swojego posta "...możemy opierając się na wskazaniach ciepłomierza, dobrać optymalne warunki pracy paleniska w kotle, aby proces spalania był najbardziej efektywny". Ciekawe jakie dane dla paleniska ciepłomierz Ci dostarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.