Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż rozdzielacza obwodów pompowych


sarzyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Modernizuje u siebie instalacje. Obecnie mam jeden obwód w którym znajduje się jeden zawór 3d. Niestety wymagania różnicy temperatur potrzebnych dla parteru i piętra jest na tyle różna że postanowiłem zmienić układ poprzez domontowanie rozdzielacza grup pompowych i rozdzielenie instalacji na 2 obwody (rozdzielacz 3 obwodowy zostawiam na ewentualną możliwość dobudowania w przyszłości 3 obiegu).

Oba obwody będą sterowane zaworami 3d które obsłuży sterownik kotła.

Obecnie z racji tego że mam jeden obwód to zawór 3d, pompa i zawór zwrotny mam w poziomie. Z racji ww. zmiany ona obwodu będą w pionie. Dlatego namalowałem na szybko "schemat" pomijając zawory i proszę o pomoc w kwestii gdzie najlepiej dać zaworu zwrotne. Jak już uda mi się ustalić gdzie to prosił bym jeszcze jakie dać. Kiedyś były propozycje z mosiężnym środkiem z wyciągnięta sprężyna. Jak dzisiaj to wygląda? Był bym bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc. Pozdrawiam

20201109_203436.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cwu tam nie ma. Jeden obwód to grzejniki parter drugi piętro. To wszystko. Dwa zawory mieszające 3d regulujące temp na każdą kondygnacje z osobna. Mi w zasadzie chodzi tylko o te zz. Z tego co czytałem to zrobię tak jak w rozwiązaniu afriso z tym że dam zamiast filtra zz a filtr dam na zasilaniu przed rozdzielacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak są dwa komplety grzejników to zastanawiam się czy nie za niska będzie temperatura w takim podłączeniu przy zasilaniu drugich grzejników  ,może zamienić zasilanie i powrót

 

sprzęgło do grzejników.jpg

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziękuję za odpowiedź.

Posiłkując się twoim pomysłem z innego tematu

Pomyślałem by zrobić tak:

 

 

Sama belka ma od dołu zasilanie i powrót. Z drugiej strony mamy 3 równolegle wyjścia zasilania i powrotów.

Czy na pewno trzeba mieszać jakieś wyjścia z wejściami?

Screenshot_20201113-103604_Google.jpg

Screenshot_20201113-104142_Samsung Notes.jpg

Screenshot_20201113-104420_Samsung Notes.jpg

Edytowane przez sarzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz taki rozdzielacz a nie inny i musisz się do niego dostosować.

Dajesz zaw odcinające ( kulowe) na wyjściu pompy, dla pełnej poprawności w celu wymiany pompy lub czyszczenia filtra warto dać na samym wyjściu z rozdzielacza, jeszcze przed ZZ też zawór kulowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sambor napisał:

Masz taki rozdzielacz a nie inny i musisz się do niego dostosować.

Dajesz zaw odcinające ( kulowe) na wyjściu pompy, dla pełnej poprawności w celu wymiany pompy lub czyszczenia filtra warto dać na samym wyjściu z rozdzielacza, jeszcze przed ZZ też zawór kulowy.

Ok. Dzięki. Przed samą pompa i za są zawory. Z tym że przed pompa jest zawór z filtrem. Czy pomijając kwestie by na samym wyjściu z rozdzielacza dąb zawory ten schemat który namalowałem był by poprawny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jest poprawny, ale nie doczytałem o tych zaw z filtrem- ekran 5" , więc mało widać, jak są to już nie dawaj dodatkowych.

Nie należy mnożyć ( dublować ) elementów- to koszt i więcej potencjalnych awarii.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Normalnie to bym dał filtr na wejściu do belki a przed i za pomocą normalny zawór. Ale pomyślałem że że względu na fakt że pompa jest w pionie przy demontażu pompy zamiast upuszczać wode na śrubunku z pompy mogę wspomóc się upuszczając wodę przez filtr.

Tutaj głównie mi chodziło o kwestie zaworu zwrotnego. I o ile firma afriso zrobiła tak jak polecasz na powrocie ale przed zaworem 3d (od strony belki) to widzę że polecasz jeszcze jeden zawór zwrotny ale nie"standardowo" za pompą tylko w moim przypadku zaraz za belka na zasilaniu. O ile dobrze rozumuje Twój pomysł. Czyli wyszło by że ona zawory zwrotne są bezpośrednio na wyjściu z belki z tym że jeden przepuszcza wodę w stronę belki (powrót) a drugi w stronę zasilania (na zawór 3d).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim poście pokazujesz sprzęgło, to całkiem inna konstrukcja!

Twoje to coś w tym rodzaju

Rozdzielacz grup pompowych dwuobwodowy GPO DN20 125 mm

Jest w nim podział poziomy na zasilanie i powrót,bez mieszania ich ze sobą.

Zauważ że w tej konstrukcji temp zasilania jest obniżana przez kontakt z powrotem.

Edytowane przez sambor
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za uwagę. Rzeczywiście jest tak jak piszesz. Jestem świadom że takie rozwiązanie nie jest idealne. Ma swoje plusy i minusy. Nie mniej jednak jestem gotów to przełknąć.  Zrobię to jednak tak jak sugerowałeś zz zaraz za belka na zasilaniu i powrocie. A cała belkę zamontuje pionowo. Wydaje mi się że o ile w sprzęgle montaż musiał by być pionowy to tutaj jest to chyba dowolne.

Bardzo dziękuję Wam koledzy za wszelką pomoc i poświęcony czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.11.2020 o 21:49, sambor napisał:

W ostatnim poście pokazujesz sprzęgło, to całkiem inna konstrukcja!

Twoje to coś w tym rodzaju

Rozdzielacz grup pompowych dwuobwodowy GPO DN20 125 mm

Jest w nim podział poziomy na zasilanie i powrót,bez mieszania ich ze sobą.

Zauważ że w tej konstrukcji temp zasilania jest obniżana przez kontakt z powrotem.

Otóż to, bo dotychczas miałem wrażenie, że autor myli rozdzielacz że sprzęgłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, gmaj22 napisał:

Otóż to, bo dotychczas miałem wrażenie, że autor myli rozdzielacz że sprzęgłem.

Ja wiem że mam belkę rozdzielająca. Ja potrzebuję instalacje podzielić docelowo na trzy autonomiczne obwody i właśnie to co kupiłem to robi. Zakładając temat nie byłem pewien gdzie dać zaworu zwrotne. Dzięki koledze @sambor już wiem gdzie dać te dwa zawory.

Jednak w między czasie jak to wszystko poskładałem wyszło że mogę mieć problem by zmieścić się na wysokość. Dlatego pomyślałem że mogę to zamontować pionowo (belkę) tak by obwody wychodziły poziomo.

Dziękuję za zainteresowanie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze, ale rozwiązanie z Afriso, które podawałeś dotyczy sprzęgła :)

Niemniej jednak @sambor proponował zawór zwrotny poziomo przed belką rozdzielacza pewnie dlatego, aby uniknąć  montowania  ich w pionie pod pompami.

Przy pionowym rozdzielaczu i poziomych króćcach tego problemu nie ma.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.