Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z regulacją obrotów dmuchawy


VolRecon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałem w tym roku zmienić moc dmuchawy w kotle z podajnikiem ze względu na większą kaloryczność opału. Okazało się, że od mocy dmuchawy 35 % - 100 % nie ma żadnej regulacji obrotów. Nic się nie dzieje. Czy ustawie 35 % czy 100 % dmuchawa działa z prędkością jak na 35 %. W niżach wartościach regulacja już następuje i dokładnie to słychać i widać. Kiedyś dmuchawa od 10 % do 100% chodziła jak trzeba. Od nowego sezonu coś się chyba popsuło. Dam tylko informację, że piec chodzi w interwale i nie ukrywam ... te nawet 10 % większa siła nadmuchu by się przydała bo czasami kopci z paleniska. Funkcja kalibracji dmuchawy w sterowniku (ustawienie minimalnych obrotów dla dmuchawy) w ogóle przestała działać. Kiedyś chodziła sprawnie. Mogę ustawić 1% czy 100%. Dmuchawa ciągle chodzi z taką samą prędkością. Mogę wszystko powykręcać i porozkręcać ale nawet nie wiem co mam sprawdzić, pomierzyć miernikiem itd. 

Pozdrawiam i mam nadzieje, że nie będzie po prostu propozycji kupna nowego sterownika lub dmuchawy za 500 zł.

Edytowane przez VolRecon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by zmienić kondesator , on najczęściej pada .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby regulacja mocy była skuteczna i silnik prądu zmiennego trzymał obroty musi być napędzany albo falownikiem albo mieć tachoprądnicę (czasem czujnik impulsów.

Żaden prymitywny układ tego nie zapewni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odłączyłem dmuchawę od pieca i podłączyłem ja bezpośrednio do gniazdka z użyciem kabla od zasilacza komputerowego. Dmuchawa działa na obrotach takich jak 35 %. Czyli to nie sterownik Wiking. Zostaje wymiana kondensatora. Czy można się w jakiś sposób upewnić miernikiem, że cos z nim nie tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz pojemność (jeśli masz multimetr z taką funkcją) i porównaj z nadrukiem. Łożyska nie padły, nie ma luzu na wirniku?

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensator to koszt kilku zł i w 99% przypadków to jego padniecie powoduje zła prace dmuchawy , warto mieć z jeden na zapas , zeby nie zdechł w sobotę popołudniu jak będą mrozy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz ciężko powiedzieć czy uszkodzona regulacja w sterowniku czy sam wentylator, ja bym zapożyczył od kolegi wentylator i podpiął do sterownika, i wtedy zobaczyć czy jest regulacja.

 

Jaki sterownik?

Edytowane przez Snurq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że na krótko też wolno kręci, a łożyska w porządku - to niestety uszkodzony silnik. Są dostępne osobno, ale kosztują tyle co kompletna dmuchawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jest opcja zaklejonych syfem łopatek wentylatora, też będzie wrażenie, że słabo dmucha. 

Środek wszystkich dmuchaw to i tak papst lub ebc, więc trudno wpaść na minę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak na oko Panowie :) Dobre 3 sezony pochodzila i zapamietalem jak chodzila na full obrotach. Az bylo ja w domu slychac na 100% a teraz to popiduwa :P Zwoj jak by sie w niej popsul to przeciez by chyba nawet nie odpalila no nie ?

Edytowane przez VolRecon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co sie  w uzwojeniu popaliło, możesz pomierzyć omomierzem. Ale przezwajać i tak sie nie opłaca, bo nowa dmuchawa kosztuje ok. półtorej stówy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.