Skocz do zawartości
IGNOROWANY

modernizacja instalacji CO


cinek84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam zamiar dokonać modernizacji instalacji w kotłowni. Piec na ekogroszek trzy obiegi grzewcze plus obieg CWU, zawór 4D i 3D do podłogowki. W miejsce 4D będzie wstawione sprzęgło. Pytanie brzmi czy jest możliwe żeby sprzęgło po stronie źródła ciepła połączyć z CWU na jednym obiegu tak żeby jedna pompa to obsługiwała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie- można to zrobić tak jak w kotle gazowym na zaworze przełączającym. Albo na zaworze z kapilarą. Zależy też jak dokładnie będzie wyglądał obieg kotłowy (czy będzie ochrona powrotu, zawór 3d)

Zasadność montażu sprzęgła nie jest raczej zależna od rodzaju paliwa/kotła tylko specyfiki samej instalacji

2 godziny temu, cinek84 napisał:

Tzn co tak nie będzie.

Tzn zły schemat. Musisz podać jaki jest zamysł- czy przez CWU ma być przepływ cały czas(ochrona powrotu przez CWU czy inny sposób)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był prosty schemat. Oczywiście że ochrona powrotu będzie np zaworem ATV. Przepływ przez CWU i sprzęgło cały czas. Zamysł jest taki że sprzęgło ma rozdzielić dwa obiegi grzejnikowe jeden podłogowy no i czwarty CWU. I żeby uniknąć kolejnego sterownika kolejnej już w sumie 5 pompy to taki pomysł. Wiem że w prosty sposób dokładam  pompę kotłowa zabezpieczenie powrotu i sprzęgło z rozdzielaczem na 3 obiegi albo na 4 w zależności czy CWU za sprzęgłem czy przed bo różne opinie nawet i na tym forum są. Ale nie znalazłem nigdzie czy taki obieg na stałe piec sprzęgło wezownica CWU będzie chodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja to widze tak: po stronie pierwotnej pompa c.w.u., zawór atv, pompa c.o. sprzęglo i za sprzęgłem pompa grzejnikowa (moze byc z 3d), pompa podłogowa i zawór 3d. (4 pompy)

Lub taniej:

Bez sprzegła, pompa c.w.u., pompa kotłowa, zawór 3d i pompa na grzejniki (lub sama pompa), zawor 3d i pompa na podłogówke. (4 pompy).

Ps. "Przy groszku sprzęgło zbędne "- miałem na myśli ze dla ochrony powroty wystarczy pompa kotłowa bez atv i sprzegła

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, KubaSko napisał:

To ja to widze tak: po stronie pierwotnej pompa c.w.u., zawór atv, pompa c.o. sprzęglo i za sprzęgłem pompa grzejnikowa (moze byc z 3d), pompa podłogowa i zawór 3d. (4 pompy)

Lub taniej:

Bez sprzegła, pompa c.w.u., pompa kotłowa, zawór 3d i pompa na grzejniki (lub sama pompa), zawor 3d i pompa na podłogówke. (4 pompy).

Ps. "Przy groszku sprzęgło zbędne "- miałem na myśli ze dla ochrony powroty wystarczy pompa kotłowa bez atv i sprzegła

 

Do pierwszej wersji za sprzęgłem jest jeszcze jeden obieg grzejnikowy i tu potrzebna pompa a jeżeli miałbym dodać kolejny zawór 3D do obu wersji to jeszcze najlepiej sterownik i siłownik więc taniej to nie wyjdzie ale dzięki za pomysł. W moim przypadku nie chodzi o ochronę powrotu bo o dziwo zawór 4D ją utrzymuje. A chce raczej poprawić pracę pieca i rozdzielenie strumieni wody po stronie kotłowej od grzejników i podłogowki 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, cinek84 napisał:

Tzn co tak nie będzie.

Schemat zły bo według niego grzejesz bojler z powrotu sprzęgła.

 

10 godzin temu, cinek84 napisał:

Oczywiście że ochrona powrotu będzie np zaworem ATV.

Narysuj gdzie chcesz go wstawić.

 

10 godzin temu, cinek84 napisał:

Ale nie znalazłem nigdzie czy taki obieg na stałe piec sprzęgło wezownica CWU będzie chodzić.

Będzie chodzić tylko temp. CWU będzie zależna od temp. powrotu ze sprzęgła czyli jakieś 40 oC, a co z bakteriami legionella ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik Cwu podłącz  przed sprzęgłem z niezależną pompą. Wtedy będzie sterowanie instalacją jak trzeba a nie na siłę na jednej pompie. Zrób porządnie i zapomnij o temacie. Jeśli wszystko cyka to po co sprzęgło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.