Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena poprawności instalacji


Bulix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam instalacje w domu jak poniżej .  Instalacja jest połączona z dwóch instalacji, które były w domu ( 2 piece). Na piętro sa stare grube rury na zasadzie grawitacji, natomiast na parter miedź, bez grawitacji. Aktualnie wszystko działa i śmiga. Chciałbym osiągnąć większą temperaturę na powrocie w piecu. Dlatego też, na dniach będę instalował pompę na powrocie CO. Na chwilę obecną pompa CWU chodzi cały czas, ze względu na brak pompy kotłowej. Przechodząc do sedna.

  • Jeżeli w przyszłości zainstalował bym sprzęgło hydrauliczne ( kolor fioletowy) tak jak na rysunku to będzie wszystko działać?
  • Musiałbym zmieniać zawór 4d na 3d czy może pozostać?
  • Jedna pompa na dwie instalacje jest dobrym wyborem przy sprzęgle czy to rozbić na dwa obiegi i dodać pompę?
  • Instalacje bojlerów mogę zostawić, czy coś modernizować?

Instalacja jest nowa, taka zaproponował mi hydraulik i tak zrobił. Wyjścia z pieca i powroty w piecu są połączone.

 

 

 

 

piec.thumb.png.068b9f5d13844b483dd3cc63f7830747.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec.thumb.png.25dd594223e5a0a1c89e83962d436438.png

Zbiornik jest wpięty juz za instalacja pietra jako najwyższy punkt.
 

42 minuty temu, TOMA1 napisał:

 Dlaczego chcesz zakładać sprzęgło?

Pozwala zróżnicować natężenia przepływu wody grzewczej i złagodzić wpływ pracy odbiorników ciepła na źródło ciepła. Dodatkowo podwyższa temperaturę powrotu wody grzewczej , dzięki czemu dbamy o żywotność pieca.
Przykład nr1:

 

Przykład nr2:

 

Przykład nr3:

 

Przykład nr4:

 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Bulix napisał:

Zbiornik jest wpięty juz za instalacja pietra jako najwyższy punkt.

a czy twój instalator już wie że bierze odpowiedzialność na niebezpieczną instalację czy dopiero raczy go poinformować prokuratura albo INB?

zbiornik wyrownawczy powinien być bezpośrednio połączony z zasilaniem i powrotem kotła z pominięciem zaworów a ty masz po prostu spięty go z pionem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec.thumb.png.bfcab2524eb41ce012a2a2618add03cb.png

Przeprzwszam wprowadzilem w blad. A odnosnie reszty zadan ktos cos wie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

W tej instalacji nie potrzeba też zaworu 4D. Jak będzie pompa kotłowa to wystarczy zawór 3D z siłownikiem który będzie sterowany pogodowo. Naczynie otwarte MUSI być połączone bezpośrednio do wyjścia kotła z pominięciem wszystkiego co zmniejsza średnicę wewnętrzna rury poniżej 25 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Na tym schemacie zbiornik wyrównawczy dalej zle wpięty .W twojej instalacji nie potrzebujesz sprzęgła, do ochrony powrotu będziesz miał pompę kotłową .Napisz jaki masz kocioł.
Kocioł 20 kW z retorta do 25

Wysłane z mojego MI 5s Plus przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej instalacji nie potrzeba też zaworu 4D. Jak będzie pompa kotłowa to wystarczy zawór 3D z siłownikiem który będzie sterowany pogodowo. Naczynie otwarte MUSI być połączone bezpośrednio do wyjścia kotła z pominięciem wszystkiego co zmniejsza średnicę wewnętrzna rury poniżej 25 mm.
Aktualnie jest zawor 4D z silownikiem. Steruje nim Skzp-02 w wersji full, łącznie z pogodowka i czujnikiem pokojowymaaa943366d4c09f15954cae39e10e426.jpgf2978f8c14833060e9374a3983ddea77.jpg

Wysłane z mojego MI 5s Plus przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem Panowie, że po za zbiornikiem wyrównawczym instalacja jest dobrze w miarę wykonana i odradzacie instalację sprzęgła w moim przypadku tak?

W każdym bądź razie, dziękuję za cenę uwagi.



Wysłane z mojego MI 5s Plus przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.