Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wstawiłem kolumnę kWh/kWp.

 

2021Marzec.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

2021Kwiecień.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@emus Fajnie że wstawiasz te tabelki , mam podobną instalację , tzn identyczny Inwerter i 14 paneli Trina Solar 370W Half Cell SF.

Koszt całości z instalacją na dachu ( dachówka ceramiczna) niecałe 22 tyś . 

Do tego koszt starego radia do którego podłączyłem falownik , bo wydaje mi się, że te aplikacje froniusa trochę mocno kłamią.

Start instalacji nastąpił 3 kwietnia, więc nie jestem w stanie dokładnie tego potwierdzić, ale po miesiącu mam spory rozrzut między radiem a tym co pokazuje solar.web

1.JPG

IMG_20210506_095235.jpg

W kwietniu bez dwóch dni produkcja wyszła 504 kWh , porównując z Twoimi 577 , wychodzi , że obie instalacje pracują podobnie.

Będę miał co porównywać , wstawiaj dalej te tabelki :))

Zobacz co pokazuje aplikacja ( 531,13) a stare radio (548,9) to 17 kWh różnicy przez miesiąc . Niby nie dużo ale ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@besix podoba mi się Twoje "stare radio" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.05.2021 o 11:14, besix napisał:

W kwietniu bez dwóch dni produkcja wyszła 504 kWh , porównując z Twoimi 577 , wychodzi , że obie instalacje pracują podobnie.

 Moja instalacja

1 kwietnia 22,7 kWh

2 kwietnia 18, 66 kWh

3 kwietnia 12,48 kWh.

Obie instalacje maja taką samą produkcję..

 

Nie mam różnic pomiędzy falownikiem, aplikacją i elicznikiem z Tauronu.

Kolego Besix połącz się bezpośrednio z falownikiem pod przykładowym adresem 192.168.1.XXX. Będziesz miał sumę produkcji online.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego @emus za radę , mam na stałe połączenie IP falownika z automatyką ( stare radio), więc mam wszystkie odczyty z falownika na bieżąco włącznie z napięciami na wszystkich fazach , prądy i to co udostępnia API froniusa.

Odczytuję te dane po LAN czyli nie potrzebuję nawet internetu żeby wszystko to co na wyświetlaczu falownika, pojawiało się na panelu dotykowym w radiu , na kompie lub w telefonie.

Różnica o której piszę jest między tym co pokazuje falownik i aplikacją mobilną , ja praktycznie nie korzystam z tej aplikacji bo jest mi nie potrzebna, zwracam tylko uwagę żeby czasem porównać sobie to co jest na wyświetlaczu falownika z tym co jest wysyłane do serwera w chmurze.

Napisz czy korzystasz z wyjść Fronka , za pomocą których można fajnie gospodarować energią ?

Są to cztery wyjścia które można sobie ustawić tak żeby załączały różne rzeczy w zależności od wielkości produkcji, np jak bieżąca produkcja jest na poziomie > 2500 włącz grzałkę w bojlerze , jak >4000 do grzałki dołóż klimatyzację itp. Oprócz gospodarowania energią można też sterować np roletami okiennymi , jak produkcja powyżej 4500 to zasłoń rolety w oknach od południa, bo wiadomo że słońce wali konkretnie, dzięki temu można ograniczyć upał w chacie, a w połączeniu z klimą skrócić czas pracy klimy do uzyskania wymaganej temperatury.

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 9.05.2021 o 22:00, besix napisał:

 

Są to cztery wyjścia które można sobie ustawić tak żeby załączały różne rzeczy w zależności od wielkości produkcji, np jak bieżąca produkcja jest na poziomie > 2500 włącz grzałkę w bojlerze , jak >4000 do grzałki dołóż klimatyzację itp. Oprócz gospodarowania energią można też sterować np roletami okiennymi , jak produkcja powyżej 4500 to zasłoń rolety w oknach od południa, bo wiadomo że słońce wali konkretnie, dzięki temu można ograniczyć upał w chacie, a w połączeniu z klimą skrócić czas pracy klimy do uzyskania wymaganej temperatury.

  

I tutaj musisz jeszcze dodać kontrolę zuzycia, gdyż załączanie dodatkowych urządzeń przy duzej produkcji paneli mija się z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dajmy się zwariować kolego @piątrek, jeżeli masz dużą produkcję i jest potrzeba zagrzania wody czy włączenia klimy bo jest upał to nie ma co kontrolować zużycie tylko włączyć potrzebne odbiorniki. Cała zabawa polega na maksymalnej autokonsumpcji, czyli im więcej zużyjesz na potrzeby własne z aktualnej produkcji tym mniejsza będzie strata wynikająca z haraczu do ZE.

Nie ma sensu włączanie na siłę odbiorników, żeby tylko  zużyć produkcję, ale jak mam zagrzać wodę w południe zamiast wieczorem kiedy produkcja nie pokryje zapotrzebowania przez grzałkę to zdecydowanie pierwsza opcja jest bardziej korzystna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

2021Maj.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego besix, szacunek za radio ?

Po czym odczytujesz Fronka? Modbus TCP? JSON? W czym obrabiasz dane? DomoticZ, czy coś całkowicie swojego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minął rok od uruchomienia instalacji.

1. Planowałem produkcję 5500 kWh.. Gdyby nie słaby marzec, kwiecień i maj (razem około -250 kWh) i śnieg leżący na panelach (około  -35kWh) byłoby więcej.

2. Zużycie własne planowałem na 20 %. Wyszło 24 %, czyli jak tylko to jest możliwe piorę, zmywam i prasuję w porach największej produkcji energii.

3. Magazyn planowałem na +400 kWh. Wyszło -172 kWh. Duża różnica wynika ze zwiększonego zużycia niezwiązanego z uruchomieniem instalacji PV. Decyzja o montażu  14-u paneli okazała się słuszna. 14-y panel został zamontowany ze względów estetycznych, a nie technicznych.

PV Rok.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.