Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór kotła DS


latonio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowicze.

Nieuchronnie zbliża się kres mojego wysłużonego kopciucha Zębiec 14 KW na nowy. Nie ukrywam, że jestem zainteresowany DS-em, który pochłonie również drewno. Mam gratis sporo kanciaków iglastych 8x8 cm. W kalkulatorze, na jednej ze stron obliczyło mi ogrzewanie powierzchni mieszkalnej na 16 KW, a z podpiwniczeniem zawierającym garaż 20KW. Reszta przedstawia się następująco.: Dom połowa lat 70-tych, ok 100m2 (parter, wys. 2,70 m) , poddasze (nieogrzewane), podpiwniczenie z garażem, wysokość 2-2,10 ogrzewane 50% powierzchni. Dom nieocieplony. Stara, prymitywna i bez bajerów, otwarta instalacja grawitacyjna, grzejniki żeliwne 83 szt. W garażu dwie dwumetrowe ożebrowane rury fi 80. Bojler 100 l. Pojemność instalacji ok 450-500 l. Komin ceglany 18x18 ok 8-9 m. Niestety nie stać mnie w tej chwili na zmianę instalacji i ocieplenie budynku. Zębiec, w obecnych warunkach pogodowych, jest chyba trochę przewymiarowany.

Mam do Was gorące pytanie. Jaki piec i jakiej mocy polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zjadę do domu, to prześlę. Przy danych które przedstawiłem pokazało mi 16 KW grzanie bez podpiwniczenia, a z 20 KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

120m² dom w zasadzie nie ocieplony i w tym 20m² ogrzewanego garażu w piwnicy patrzą na to w ten sposób to te 20kW już nie wydaje się aż tak dużo.

@latonio Decydując się na DS-a musisz wiedzieć, że te kotły należy montować z buforem, takie zapisy widnieją w wielu certyfikatach. Ma to pewne plusy, bo nie jest konieczna wymiana instalacji, i tak dokłada się do niej dodatkową pojemność, jednak bez przeróbek się nie obejdzie, na pewno trzeba będzie zamontować ochronę powrotu kotła i zawór n- drogowy regulujący temp obiegu CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Jestem w domu i za chwilę wrzucę linki z objaśnieniami.

Panowie. Ogrzewany mam parter, może ociupinę więcej niż 100 m2. Podpiwniczenie z garażem ogrzewane  jest w połowie, tam, gdzie jest garaż ok 50m2, wspomnianymi w opisie domu (post 1) ożebrowanymi rurami. Reszta podpiwniczenia, czyli pozostałe ok 50 m2, rurami i kominem. Acha. Zapomniałem napisać, że kopciuch jest właśnie w podpiwniczeniu.

 

@Ryni. Zdaję sobie sprawę z tego. Przeczytałem tematy o Ogniwie i MPM DS. Po lekturze tego ostatniego, chyba by mi przypasowała 14-tka, nie zdążyłem zadać pytania, bo Admin zamknął temat.

Teraz linki.

Pierwszy jest o grzaniu tylko parteru. https://cieplowlasciwie.pl/wynik/8rur

Drugi jest o ogrzewaniu parteru i wspomnianego garażu, bo tam też idzie instalacja co. https://cieplowlasciwie.pl/wynik/8w6u

 

 

9 minut temu, sambor napisał:

Przede wszystkim jak kilkukrotnie zwiększa się pojemność układu to należy zwiększyć naczynie przelewowe a o tym wielu kolegów zapomina!

@sambor Naczynko przelewowe jest duże i w najwyższym możliwym punkcie ( strych pod dachem na kominie). Jest ocieplone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej przelicz to naczynie przelewowe 800l bufora x 3% to maksymalnie 24l wody więcej w naczyniu. 14kw zapewne stuknie tylko ma relatywnie małą komorę zasypową. Wyliczenia z ciepło właściwe też nie oddają wielu rzeczy, wilgotność fundamentów, grunt piasek albo glina mogą kilka procent zmieniać realne zapotrzebowanie budynku, ale z buforem to juz pomijalne parametry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Trx9 Mam świadomość nt tych wyliczeń, stąd te wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPM 14kW jest jakimś rozwiązaniem, tym bardziej, że ma certyfikat na drewno, ale w tym też jest haczyk, bo certyfikat dotyczy tylko drewna liściastego.

Niemniej MPM DS 18kW był by wygodniejszym rozwiązaniem do drewna, ma większą komorę zasypową, a w połączeniu z buforem będzie wygodniejszy w obsłudze, jednak to kocioł z certyfikatem tylko na węgiel.

W dodatku drugie rozwiązanie będzie droższe i może lepiej kupić 14kW, a różnicę w cenie przeznaczyć na docieplenie stropu(poddasza) tym bardziej, że taka inwestycja zwróci się po jednym, dwóch sezonach.

O Ogniwie się nie wypowiem, bo nie znam tego kotła.

@sambor dzięki z zawrócenie uwagi, naczynie trzeba koniecznie przeliczyć i wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piecowy19 Generalnie grawitacyjna. Choć mam zamontowaną pompkę. Staram się jej nie używać, by nie schładzać mocno pieca w czasie startu. 

@Ryni Myślałem o mocy ok 10, może 12 do 14 KW. Może i ta 14-tka byłaby dobrym wyborem. Może w przyszłości da się coś zrobić z modernizacją instalacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10-12kW to też jest jakieś rozwiązanie bo ziny są ciepłe, o normy i kalkulator obliczają kocioł na najmożniejsze dni w roku.

Na grawitacji kocioł z buforem też może pracować, ale używanie pompki bez ochrony powrotu na dłuższą metę to morderstwo dla kotła.

Jest jeszcze jeden ciekawy kocioł Szafir 12kW, ale o nim niewiele wiadomo, a przekroje wskazują, że to konstrukcja tylko do węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ryni Przeczytałem kilka wątków na różnych forach na temat tych kotłów. Także ten o MPM-ie na tym forum. Jestem świadom tego, że powinien być bufor, ochrona powrotu itp, itd. Chciałbym to zrobić razem z wymianą kotła ale nie wydolę. Systematycznie, powoli, w następnych krokach. O Szafirze też starałem się czegoś dowiedzieć lecz jest skąpo z informacjami. Wiem też jakie mamy obecnie zimy i o średniej temperaturze, wg której prowadzone są obliczenia. Jedna chodzi mi najbardziej o dobór mocy kotła, bym się nie ugotował, mówiąc kolokwialnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mogę doradzić MPM-a 14kW nad tym kotłem da się zapanować i palić bez bufora(też jeszcze go nie mam) i można liczyć na jakieś wsparcie w razie problemów, pytanie tylko czy uchwała antysmogowa dla twojego regionu pozwala jeszcze użytkowanie kotła bezklasowego, bo takim staje się MPM bez bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ryni Też skłaniam się ku temu MPM-owi 14 KW. Ale jeszcze mam sporo czasu do zmiany, więc może się coś zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz już jakaś opinie, a mając jeszcze trochę czasu, bodziesz miął możliwość dowiedzieć się więcej i o innych kotłach.

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ryni Tak, jak piszesz. Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, latonio napisał:

@Ryni Też skłaniam się ku temu MPM-owi 14 KW. Ale jeszcze mam sporo czasu do zmiany, więc może się coś zmienić.

Proponuję zapomnij o takim upierdliwym kotle i  poszukaj kotła c.o. na drewno kawałkowe i pellet.

 

Takiego Atmosa byś nie chciał?

https://allegro.pl/oferta/atmos-c18sp-ecodesign-5-kla-kociol-na-drewno-pelet-9690723026

kociol-kombi-c-18-sp-atmos-piec-2045-15-

dc_25sp_bocni_zadni_pohled_navod1.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Animus Tego też nie wykluczam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom przedwojenny, 200 m2, nieocieplony i mpm ds 14 pomniejszony na rusztach do 9 - 10 kW. Ochrona powrotu na 55 stopni, więc domownicy trochę czekają na ciepło, kocioł zasila 12 grzejników, wszędzie założone termostaty i ostatnio ekogroszek 25 kg kocioł skonsumował w 21h, warstwy żaru nie liczę.

Pierwsze wrażenia i działanie kotła, to "o ja pier.....", ale potem już jest z górki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@latonioTo zakup pewniejszy na lata, pelletu raczej nie zakażą i drewna, to paliwo odnawialne, w tamtym będziesz ciągle grzebał i fotel wstawisz do kotłowni.

Drewno się w nim wiesza i strasznie smoli się komora zasypowa.

Taki Duo to jak zapomnisz wrzucić drewna kawałkowego, albo czasu brak, to kocioł się sam rozpali z pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że przez utarczki zamknęli temat MPM DS, bo sporo ciekawej lekturki było. Choć prawdę powiedziawszy, wolałbym pojechać na oryginale. Mam jeszcze nadzieję, że MPM coś w swoim wyrobie poprawi.

@Animus Jak pisałem. Nic jeszcze nie jest przesądzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej wstyd, że domorośli rzemieślnicy potrafili lepiej dopracować MPM-a niż fabryka.

Jest XXI wiek, są inne ciekawsze zajęcia niż spędzanie iluś godzin dziennie w kotłowni nad rzeźbieniem palnika, żeby normalnie spalać węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.