Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak mocno dokręcać połączenia z pakułami


michal1235

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę zrobić połączenia pakułami pod prysznicem podtynkowym - to musi wytrzymać lata.

Mam dwa dylematy:

1. Lepiej jest nawijać pakuły wąskim paskiem (2-3mm) czy jedynym szerokim obejmującym cały gwint? Przy tak ciasnym gwincie można to załatwić jednym paskiem. Ale czy tak się powinno robić?

2. Z jaką siłą-momentem obrotowym powinno się skręcać połączenie na pakułach gwint 1/2"? Czy dokręcanie tego tak, żeby kluczem-żabką 30 cm było ciężko kręcić to będzie za dużo? A może wystarczy tak, że kolanko PP wkręcam ręką. Większość połączeń na pakułach, które robili mi hydraulicy, a potem po coś rozkręcałem było skręconych raczej dość słabo, na pewno nie tak, że przez pół obrotu trzeba było mocno kręcić kluczem.

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poważnie pytasz o takie rzeczy? lepiej kup specjalną taśme, nie chodzi o teflon. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, michal1235 napisał:

Muszę zrobić połączenia pakułami pod prysznicem podtynkowym - to musi wytrzymać lata.

Mam dwa dylematy:

1. Lepiej jest nawijać pakuły wąskim paskiem (2-3mm) czy jedynym szerokim obejmującym cały gwint? Przy tak ciasnym gwincie można to załatwić jednym paskiem. Ale czy tak się powinno robić?

2. Z jaką siłą-momentem obrotowym powinno się skręcać połączenie na pakułach gwint 1/2"? Czy dokręcanie tego tak, żeby kluczem-żabką 30 cm było ciężko kręcić to będzie za dużo? A może wystarczy tak, że kolanko PP wkręcam ręką. Większość połączeń na pakułach, które robili mi hydraulicy, a potem po coś rozkręcałem było skręconych raczej dość słabo, na pewno nie tak, że przez pół obrotu trzeba było mocno kręcić kluczem.

Najpierw opukać brzeszczotem gwint zewnętrzny, wtedy stanie się chropowaty i pakuły nie będą obracać się czasie skręcania, następnie posmarować delikatnie pastą ten gwint i nawinąć pakuły wąskim długim paskiem aż pokryjesz cały gwint, teraz trzeba pakuły przez rękawicę zacisnąć na gwincie, ściskasz pakuły rękawicą i przekręcasz w odpowiednim kierunku kształtkę, pakuły nie powinny się obrócić, następnie opalasz je  zapalniczką w miejscu, gdzie jest przepływ, smarujesz pastą i skręcasz tak długo, aż pozostanie niewielka ilość gwintu widoczna na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwint na GZ PP jest fabrycznie stępiony. Niepokoi mnie to, że na moich gwintach jak je rozkręce to pakuły są na końcu. A jak wykręcałem żeliwne zaślepki z wody 1/2" to w rowkach były pakuły. Nie wiem czy to kwestia tego, że nie umiem wykonać połączenia czy tego, że tam jest gwint z dużo większym luzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też to przerabiałem jak zaczynałem swoją przygodę ze swoją instalacją. Musisz dawać więcej pakuł i szerzej jak nakładasz niż w przypadku gwintu mniejszego. W dobrze nałożonych pakułach opór musi rosnąć w miarę zakręcania a nie być jednostajny.

Edytowane przez Rafciop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.09.2020 o 00:42, HarryH napisał:

Kup sobie klej do gwintów zamiast pakuł i pasty. 

Porada szkodliwa

U siebie w domciu tak zrób

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klej do gwintów służy do unieruchomienia ich, nie do uszczelnienia.

 

nie ma nic lepszego i bardziej niezawodnego niż pakuły

W dniu 9.09.2020 o 23:56, michal1235 napisał:

Lepiej jest nawijać pakuły wąskim paskiem (2-3mm) czy jedynym szerokim obejmującym cały gwint?

wąskim 3-5mm

W dniu 9.09.2020 o 23:56, michal1235 napisał:

Z jaką siłą-momentem obrotowym powinno się skręcać połączenie na pakułach gwint 1/2"?

73,4Nm

 

 

W dniu 9.09.2020 o 23:56, michal1235 napisał:

A może wystarczy tak, że kolanko PP wkręcam ręką.

nie wystarczy

 

Pakuł musi być tyle aby wypełniły rowki gwintu i jednym do dwóch włosków(chodzi o grubość) konopi przykryły grzbiet gwintu. Gwint może prześwitywać.

Ogólnie musisz sam dobrać doświadczalnie

inaczej się nawija na mosiądz a inaczej na stal i to w zależności czy gwint prosty czy stożkkowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonzo19, z tą siłą to podałeś orientacyjnie ale mam nadzieje, że mniej więcej taka wartość wystarczy? To daje około 28 kg siły uciągu na kluczu 25 cm.

Czy na pewno dokręcając tak mocno nie sprawię, że pakuły napuchną i pęknie element podtynkowy?

Edytowane przez michal1235
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już chyba załapałem o co chodzi, trzeba złapać ze środka, jechać do początku gwintu a potem do końca i wtedy pakuły zostają w środku.

Jeszcze pytanko, czy gwint taki ponacinany ze złączki PP warto jeszcze dodatkowo przejechać brzeszczotem bo spotkałem się z taką teorią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.09.2020 o 22:16, michal1235 napisał:

Gwint na GZ PP jest fabrycznie stępiony. Niepokoi mnie to, że na moich gwintach jak je rozkręce to pakuły są na końcu. A jak wykręcałem żeliwne zaślepki z wody 1/2" to w rowkach były pakuły. Nie wiem czy to kwestia tego, że nie umiem wykonać połączenia czy tego, że tam jest gwint z dużo większym luzem.

Fabryczne radełkowanie jest nie wystarczające, obicie brzeszczotem gwintu zwiększa o wiele przyczepność pakuł, pozwala na przygotowanie gwintów  w pełni profesjonalnie do skręcania na pastę, która powoduje poślizg.

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

Ja też teraz montuje prysznic podtynkowy dokładnie Grohe Rapido SmartBox. Staram się dociągać wszystkie połączenia z pakułami na nim dość mocno. Mam żabkę 20 cm i praktycznie kręcę nią połączenia 1/2" z prawie całej siły. Nie chce żeby się rozciekło każde połączenie dokręcam na 4-5 obrotów. Czy jest ryzyko pęknięcia gwintu w podtynku po czasie? Ścianki nie są tam szczególnie cienkie ze 3-4 mm razem z gwintem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.