Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie o pompę kotłową i zawór 4D


CoTo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W instalacji mam zamontowany zawór 4D 5/4 cala i obieg do ochrony powrotu rurką CU 28 mm. Długość tej rurki to ok 1,5 m.

Czy można wpiąć w ten obieg pompę kotłową do wspomagania ochrony powrotu ?

Zostawić istniejącą średnicę rurki 28 mm czy zmienić na 5/4 cala?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wpiąć i nie zapomnieć o zaworze zwrotnym.

Zostawić Cu 28 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zadałem dlatego że bez zmiany średnicy rury powrotu można to bardzo łatwo u mnie ogarnąć.

Chcę zamontować pompę ponieważ sterownik trochę szaleje pilnując powrotu i temp. na resztę instalacji. Teraz mam włączoną pompę C.W.U. na stałe i widzę że kociołek pracuje bardzo stabilnie.

@gmaj22 myślisz że ta pompa kotłowa załatwi sprawę?

Jaki typ pompy kupić ? Polecisz coś konkretnego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno załatwi i nie będzie musiała pompa CWU chodzić non-stop. Jak wspomniałem, oprócz pompy - filtr przed nią, zawór zwrotny oraz zasuwowy za nią. Zasuwowy dlatego, że na średnicy Cu28 i pompie nawet z regulowanym przepływem, trzeba bedzie mimo to przydławić nieco przepływ.

Pompa z płynną regulacją, np. Wilo Yonos Pico 25/1-4. Możesz poszukać 15/1-4 ale one mają mniejszą długość montażową (130 mm) i są zdecydowanie droższe.

Alternatywnie:

-LFP ze skokową regulacją, ePCO 25/40-70 

-Grundfos Alpha 2L 

-Inna "żółto-zielona" - w tej chwili wyleciała mi marka z głowy, ale @sambor niedawno o niej wspominał (nie Halm)

PS/ przypomniałem sobie, nazwa jak piwo - DAB Evosta :)

Jak szukasz po taniości, to jakiś dobry "chińczyk" - wpisy świadczą, że są też z nich zadowoleni użytkownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję @gmaj22 za konkretną i rzeczową odpowiedź.

Zastanawiam się jeszcze nad średnicą rur dla obiegu kotłowego. Zawór 4D jest na 5/4 cala, tak samo wyjście z kotła ma 5/4 cala. Na zasilanie i powrót z grzejników już jest CU 28 mm.W tej chwili mam rurę CU 28 mm z 4D na powrót kotła.  Miałem zamiar ją po prostu przeciąć i wstawić pompę kotłową i ewentualnie bypas (czy ma sens?). Może przy okazji takiej modyfikacji zamiast bawić się w lutowanie miedzi lepiej było by poprowadzić rurę stalową 1 cal lub nawet 5/4 (to już było by książkowo lub przesada może)? Lutowanie słabo mi wychodzi i wolałbym nie ryzykować.

Najlepiej dla mnie było by wykonać to w stali 1 cal ponieważ na powrocie mam już zabudowany trójnik 1 calowy do którego wchodzi powrót z bojlera lutowany niestety na sztywno. W chwili obecnej mam puszczoną na stałe pompę CWU na rurkach 3/4 cala i powrót dogrzany.Delta ok. 2 st. Skoro to daje radę to 1 cal tym bardziej.

Co Wy na to?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Książkowo" to to byłoby, gdybyś bez pompy dał 5/4 cala, a i tak nie miałbyś gwarancji, że będzie to działać bez zarzutu ( sa jeszcze inne warunki)

Skoro ma być pompa, w zupełnosci wystarczy 1". Lepiej zrób zdjęcie tych powrotów, bo istotne jest włączenie powrotu CWU oraz powrotu z 4D i umiejscowienie ewentualnych zaworów zwrotnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Panowie odkopię temat.

Przymierzam się w końcu do montażu tej pompy kotłowej.

Zastanawiam się czy zrobić to na rurkach 1 cal czy 5/4 cala . Myślę nad wpięciem na powrocie do kotła, czy coś zmodyfikować? Chciałbym zastosować pompę Willo 25/ 1-4 z płynną regulacją obrotów, czy wtedy potrzebuję zawór grzybkowy do dławienia przepływu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób na rurkach 1 cal. 5/4 nie ma sensu, tym bardziej że śrubunki pompy i tak mają 1 calowe przyłącze.

Ale jak w końcu chcesz ją wpiąć? Spiąć pompą zasilanie z powrotem? Taki bypass?

Czy na powrocie z zaworu 4d do kotła?

W tym przypadku raczej powinno się zastosować tą drugą opcję. Po prostu wyciąć fragment rury i wstawić taki zestaw jak na foto. Moim zdaniem w tym przypadku nie ma sensu stosować zaworu do regulacji przepływu, gdyż przy większym otwarciu zaworu 4d będzie on dławił przepływ w obiegu CO. Taki zawór ma sens w gdy łączymy bezpośrednio zasilanie z powrotem (np. gdy mamy zastosowany zawór 3d)

 

IMG_20210818_181753.thumb.jpg.4ba53abf30f2dde455d152fc4ea7054f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Mam pytanie odnosnie tego rozwiązania. Jezeli taka pompa ma za dużą moc którą trzeba troche ograniczyć to moze lepszym rozwiązaniem było by założenie pompy cyrkulacyjnej CWU ?

I pytanie do gmaj22. Zawor zwrotny zakładamy tylko za pompą kotłową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, zielonysko napisał:

moze lepszym rozwiązaniem było by założenie pompy cyrkulacyjnej CWU

Mogą być  za małe przepływy. Najlepsza taka z płynną regulacją, np. Wilo Yonos.

 

48 minut temu, zielonysko napisał:

Zawor zwrotny zakładamy tylko za pompą kotłową?

Za kotłową i za każdą inną, jeśli tych pomp jest kilka. Choć niekoniecznie zawsze muszą być bezpośrednio za pompą - to zależy od instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownię na ekogroszek już co prawda zdemontowałem, ale zawsze zastanawia mnie dlaczego pomimo tylu problemów z zaworami 4D dalej są tak popularne? Zwykła pompka diamonda za 270 pln pobiera 5W i zamontowana ba bypassie pomiędzy zasilaniem, a powrotem spełnia swoje zadanie wzorowo, chroni powrót przed zbyt niską temperaturą. Do tego zawór 3D z siłownikiem 1 cal i w podobnej kwocie pozbywamy się dylematów czy 4D będzie działać poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.