Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Kotłowa


marcin459

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Proszę o fachową pomoc mianowicie posiadam kociał na ekogroszek ogrzewanie grzejniki, podłogowa i cwu. Grzejniki  z zaworem 4drogowym i siłownik, podlogowka zawor 3drogowy bez słownika. W domu termostat który pilnuje  temp. W domu. Problem mój to zimny  powrót gdy chodzi podłogowa z grzejnikami to powrót w granicach 35 stopni. Mam możliwość w sterowniki ochronę powrotu ale średni to działa jak powrót zimny to 4drogowy się przemyka i powrot rosnie ale spada na grzeniki i tak w kolko. Mam pomysl aby zalozyc pompe kotlowa na powrocie z zaworu 4drogowego do kotla. Jak to sie sprawdzi i czy to dobra idea? Prosze o info co reszta na to. Dzieki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót do kotła z zaworu 4D be pompy? Niby jak i co ma chronić ten powrót? Na powrocie koniecznie musi być pompa, o ile przekrój rur i samego zaworu 4D pozwalają na samoczynna grawitację. Czy masz CWU podpięte pod kocioł? Jeśli tak spróbuj wymusić ochronę powrotu przez CWU. Powinno pomóc. W Twoim wypadku skacze temp na powrót i mocno kręci zaworem .

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik Recalart Muftifun . Tak mam CWU ale wówczas wodę nagrzewa mi do temp.rownej na kotle a chciałbym ja regulować raz mniej raz więcej. Teraz pompy kotlowej  nie mam ale pytanie czy jak ja założę  na powrocie co idzie z 4drogowego do kotka spełni to zadanie???powrót będzie cieplejsze chociaż te 45

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj nieco ma temat pompy obiegu kotłowego, a dowiesz się że montaż jej to lekarstwo na bolączki zimnego powrotu i "huśtania" kotłem i obowiazkowo silownik na zawór 4 D i wskazane czymś to sterować np pogodowką i/lub termostatem pokojowym ale nie zasadzie grzej/nie grzej tylko grzej mocniej/ grzej słabiej.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w tej chwili Tak mam termostat w pokoju daje sygnał pompki chodzą, dom nagrzeje to termostat-sygnał -pompki stop. 4drogowy mam z słownikiem. Temat pompy kotlowej wałkuje od miesiecy tylko nie wiem czy mogę ja zamontować na powrocie z 4drogowego czy na osobnej rurce zasilanie -powrót  kotła. Nie ukrywam że na powrocie z 4drogowego bylo by szybciej prosciej itp. tylko czy spelni zadanie jedna pompka na powrocie z 4drogowego na zasilanie grzejnikow druga pomka (nie pogryza sie???)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pokojówka daje sygnał dla pompy grzejnikowej "stop", to z pewnością siłownik zamyka mieszacz 4D i zimny powrót z podłogówki wali do kotła.

Najlepiej będzie, jak narysujesz schemat podłączeń,  a jeszcze lepiej zdjęcia połączeń kotła, przebiegu rur, pomp itp. Głównie chodzi o sposób połączenia obiegów 3D i 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to podłączone razem jak termostat daje sygnał koniec grzania to wyłączają się obie pompki grzejników i podłogowa. Robiłem test gdy podłogowa w ogóle nie chodziła tylko grzały grzejniki to powrót był w granicach 45 ale gdy chodzą razem to podłogowa zalewa powrót zimna woda i do 40 nie dobija.przez to 4drogowy przymyka otwiera i tak w kolko. Myślę że jak doloze krotlowa na powrót z 4drogowego to wepchnie trochę gorącej wody w powrót ale czy dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, gmaj22 napisał:

Jak pokojówka daje sygnał dla pompy grzejnikowej "stop", to z pewnością siłownik zamyka mieszacz 4D i zimny powrót z podłogówki wali do kotła.

Jak zamknie to nic nie wraca z instalacji do kotła. Aktywny jest krótki obieg kotłowy.

Co nie zmienia faktu ze wyłączanie pompy CO (lub podłogowej) od termostatu to pomyłka.

Dołóż tą pompe i będzie lepiej, dużo lepiej - o ile coś jeszcze innego nie jest "spiepszone".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak można sterować inaczej ogrzewaniem w domu by nie przegrzewał. Termostat fajną sprawą 8 programów z różnymi temperaturami w ciągu doby. Dzień inna noc inna itp. Tylko instalacja gdy stoi się wychładz później startuje i stąd te problemy zimnego powrotu Tak na chłopski rozum. Jest inna możliwość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby podnieść szybko temperaturę (bez wchodzenia kotła w 100%)  potrzebny będzie zapas energii zgromadzony wcześniej w buforze. Niektórzy wykorzystują również zasobnik cwu i załączają cały czas pompe cwu - ciepły powrót i mini bufor. Wady: temperatura wody cwu zmienna i czesto za gorąca, brak możliwości sterowania tygodniowego. Po prostu jakaś tam opcja którą też możesz przetestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz pisałem termostat pokojowy ma.sterowac na zasadzie grzej słabiej,/ grzej mocniej a nie jak w Twoim przypadku grzej /nie grzej. Taki sposób działania ma zaletę taką że w ciągle jest mieszana woda i nie zwala zimnej w kocioł po załączeniu się pompy. Obowiązkowa ochrona powrotu ( pompa kotłowa, można wykorzystać zasobnik CWU ale to rozwiązanie ma swoje wady) Aby to uzyskać potrzebny odpowiedni sterownik + panel pokojowy. Nie każdy sterownik ma taką funkcję

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PioBin napisał:
4 godziny temu, gmaj22 napisał:

Jak pokojówka daje sygnał dla pompy grzejnikowej "stop", to z pewnością siłownik zamyka mieszacz 4D i zimny powrót z podłogówki wali do kotła.

Jak zamknie to nic nie wraca z instalacji do kotła. Aktywny jest krótki obieg kotłowy

Co wraca i ile, to zależy, w jaki sposób połączone są obiegi z 4D i 3D. Dlatego sugerowałem szkic lub zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za jakość  ale to na szybko przed pracą. Tak wygląda mój schemat myślę że jest ok. Moje pytanie to czy ponizej 4drogowego w miejscu ? jak doloze pompe kotłwa to czy bedzie poprawa i czy czegos nie zaburzy w obiegach??? Przegladalem rozne fora spotkalem takie rozwiazenie ze montowali pompy kotlowe na powrocie od 4drogowego...

15696503622455775031956720506293.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego zasilanie za 4-D - to przecież oczywiste, ale załóż pompę kotlową to zobaczysz co będzie.

Z resztą twoje dotychczasowe problemy wynikały z tego złego wpięcia podłogówki, po założeniu pompy kotłowej problemy wzrosną i na dodatek powrót może być nadal zimny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw popraw według tego co napisał sambor a dopiero potem pompa kotlowa - w tej kolejności.. Zawor 4d ma dwa osobne obiegi wody i nie podlacza się zasilania przed a powrotu za.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, marcin459 napisał:

a teraz ze jak zamontuje to problem dalej bedzie a dodatkowo problemy wzrosna jakie problemy?

To prawda, będą problemy z zasilaniem podłogówki  i z powrotem na kocioł, ale ty swoje wiesz.

Jesteś kolejnym domorosłym pseudo-hydraulikiem lub inwestorem , ofiarą takiego pseudo-hydraulika - jak ci się podpowiada jak poprawić stajesz okoniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, sambor napisał:

Ale pisałem też że trzeba poprawić wyjście na podłogówkę! - przenieść zasilanie podłogówki za zaw 4-D!

A ty tego nie chcesz słuchać, więc po co twoja wizyta na forum? i po co moje odpowiedzi w tym temacie?

Spokojnie bez stresu chce się tylko dowiedzieć. Instalacje zrobił fachura  z papierami dla którego jest wszystko ok. Przeróbki będę robił sam bo z fachura się nie dogadamy dlatego nie wszystko rozumie ale zerknę jak to przepisać.  Czyli podłogowa wpieta w zasilanie na grzejniki ale za zaworem 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.