Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór zwrotny za pompą kotlową - czy jest potrzebny?


Meniu

Rekomendowane odpowiedzi

Czy zawór zwrotny grzybkowy zamontowany za pompa kotlową jest do czegokolwiek potrzebny?

Co w przypadku braku pradu? Kocioł nawet na swoim krótkim obiegu grawitacyjnym przez zawor 4D nie da rady nic pchnąć aby sie troszke ostudzić 

Czy bez pompy kotłowej ten zawór zwrotny też musi być? 

Pompa kotłowa służy jako ochrona temp powrotu i pracuje non- stop.

Pozostałe zawory zwrotne rozumiem, bo tam chodzi o to żeby w momencie gdy nie pracuje jedna z pomp np. Obieg Grzejniki to pompa Podłogówki nie podbierala jej wody. Podobnie pompa C.O i pompka CWU żeby nie wchładzało bojlera.

Mówimy o instalacji jak poniżej a takie schematy krążą wszędzie. 

241427867_Schematpoprawiony.jpg.1ecba42c1b16bcb819e200149ab4628a.jpg.33ad39e41b642afd3512e063cd3d0eb6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuje się przetwornicę + 100-200 Ah akumulator AGM do zasilenia co potrzebujesz w razie zaniku napięcia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Meniu napisał:

No ale jak pompa kotłowa pracuje cały czas to ten zawór zwrotny jest i tak otwarty

no ale jak go nie dasz i jeszcze przewęzisz  powrót kotła  - to gdzie ta mocniejsza pompa CI pchnie ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na przykład zz za pompą kotlową strzelał, dlatego go ściągnęłam i było po problemie.  A pompe CWU i kotlową ustawiłem tak samo czyli na 1m (pompa Wilo Yonos Pico 1-4) Dodam ze wszystko pracuje jak należy bez żadnych zakłóceń 

Edytowane przez Kazio321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sambor napisał:

Są różne przypadki, a woda się nie powinna cofać na wylot drugiej pompy,

A tak naprawdę nie wiem o co "walczysz", jest jeszcze jedno rozwiązanie - zrób bez ZZ to zobaczysz co i jak.

To nie jest "walka" o jakieś oszczędności, udowadnianie kto ma rację tylko o to żeby to w pełni zrozumieć jak to działa w różnych sytuacjach.

Przy stojącej pompie kotłowej bez zaworu zwrotnego zgodził bym się, że cześć wody z powrotu CWU poszła by na powrót pieca a część mogła by się pchać by się w stronę zaworu 4D i w ten sposób byłaby zakłócana jego prawidłowa praca.

48 minut temu, mironw napisał:

no ale jak go nie dasz i jeszcze przewęzisz  powrót kotła  - to gdzie ta mocniejsza pompa CI pchnie ?

 

przewężenie powrotu kotła to masz na myśli samą pompę kotłowa tak ?

Tu logika podpowiada, że jeżeli siła obiegu pompy CWU będzie większa od siły obiegu pompy kotłowej plus ewentualnie pompy C.O i/lub Podłogówki to woda może iść zarówno w powrót pieca jak i w stronę zaworu 4D.

Tylko jak to się wszystko ma do pomp elektronicznych gdzie on nie jako nie działają ze stałą mocą ? 

 

Może te schematy mają zawór zwrotny za pompą kotłowa bo ktoś zakłada, że nie będzie ona pracować non stop ?

 

Pomóżcie mi to wszystko lepiej zrozumieć. Może jakieś konkretne przykłady ?

 

40 minut temu, Kazio321 napisał:

U mnie na przykład zz za pompą kotlową strzelał, dlatego go ściągnęłam i było po problemie.  A pompe CWU i kotlową ustawiłem tak samo czyli na 1m (pompa Wilo Yonos Pico 1-4) Dodam ze wszystko pracuje jak należy bez żadnych zakłóceń 

Strzelał czyli otwierał się i zamykał ? Tak jakby obiegi ze sobą walczyły, który w danym momencie był mocniejszy to otwierał ?

Gdyby były zwykłe pompy to wystarczyłoby chyba "przydławienie" przepływu zaworem kulowym tej od CWU aby była słabsza i byłoby OK. Dobrze myślę ? 

Edytowane przez Meniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie wiem, ale po ściągnięciu zz to nic nie strzela i wszystko pracuje jak należy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Meniu napisał:

Tylko jak to się wszystko ma do pomp elektronicznych gdzie on nie jako nie działają ze stałą mocą ? 

W Wilo można ustawić stałą prędkość - I II III jak w starych pompach. Mam Wilo Yonos Pico 25/1-4 na obiegu kotłowym, także zawór zwrotny i nic nie strzela. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Kazio321 napisał:

Przestawał strzelac jak przymykałem kulowy od pompy CO a nie CWU 

Masz złą regulację hydrauliczną lub jej brak i to żaden powód do chwalenia się jak miałeś.

24 minuty temu, Meniu napisał:

Przy stojącej pompie kotłowej bez zaworu zwrotnego zgodził bym się, że cześć wody z powrotu CWU poszła by na powrót pieca a część mogła by się pchać by się w stronę zaworu 4D i w ten sposób byłaby zakłócana jego prawidłowa praca.

Ach jakie szczęście nas spotyka, że ty byś się zgodził!

Ale nam twoja zgoda nie potrzebna - Taką sytuację masz cały sezon letni, kiedy nie grzejesz tylko CW!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sambor napisał:

Masz złą regulację hydrauliczną lub jej brak i to żaden powód do chwalenia się jak miałeś.

Ale ja się nie chwale, poprostu napisałem co u mnie pomogło.  W dodatku lekkie korekty ustawien pomp poprawily wszystko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sambor napisał:

 

Ach jakie szczęście nas spotyka, że ty byś się zgodził!

Ale nam twoja zgoda nie potrzebna - Taką sytuację masz cały sezon letni, kiedy nie grzejesz tylko CW!.

Widzisz @sambor bo z tego wszystkiego to zapomniałem napisać, że latem CWU grzeje  prądem (fotowoltaika ). Jakoś kompletnie nie myślałem tu o sezonie letnim.

Tutaj rozważam tylko sezon grzewczy całego domu.

Gdybym jednak chciał grzać CWU latem to pewnie zamknięcie zaworu kulowego przy pompie kotłowej spełniło by ta samą funkcję co zawór zwrotny (rozwiązanie doraźne z tym zaworem kulowym , prawidłowo zawór zwrotny powinien to robić )

Edytowane przez Meniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.