Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dodatkowy grzejnik w kotłowni


Landcaster

Rekomendowane odpowiedzi

Witam przez 8 lat w moim domu pracował kocioł na ekogroszek.

Kocioł ten zamontowany był w kotłowni. Ze względów oczywistych pomieszczenie to było tylko kotłownią. Teraz przechodzę na ogrzewanie najprawdopodobniej gazowe. 

W tej kotłowni planuje umieścić pralkę i suszarkę. Potrzebuję więc aby to pomieszczenie było ogrzewane. Do tej pry przez swoje straty kocioł grzał całe kotłownie. Rura zasilająca i powrotna wyprowadzona jest to skrzynki rozdzielczej w domu a z niej idzie wszystko na grzejniki w pomieszczeniach. Teraz chciałbym się jakoś wpiąć w te główne rury i od niej puścić grzejnik.

Mam jednak obawy, ze woda przez swoje opory będzie „ chciała płynąć” przez ten dodatkowy grzejnik który podłączony jest do rur w kotłowni a grzejniki podłączone do skrzynki rozdzielczej nie dostaną odpowiedniej ilości ciepłej wody.

Jak mogę rozwiązać ten problem, czy odpowiednia nastawa wstępna na gnieździe do termostatu wystarczy czy potrzebny będzie jakiś zawór regulujący. W kotłowni mam aktualnie podłączone naczynie wyrównawcze, ponieważ jest to obieg zamknięty. Jeśli teraz wprowadzę blisko niego grzejnika to przypadkiem nie będę mail jakiś problemów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podłączyć tak jak piszesz. Regulacja nastawą wstępną wystarczy. Naczyniu też to nic nie przeszkadza

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, hajtaler428 napisał:

Możesz podłączyć tak jak piszesz. Regulacja nastawą wstępną wystarczy. Naczyniu też to nic nie przeszkadza

Czy mogę prosić o jakieś rady w kwestii ustawienia wstępnego. Aktualnie w całym domu mam oryginalne. Nikt nigdy tego nie ruszał. Teraz będę musiał dostosować całą instalację pod ten grzejnik? Czy są jakieś generalne zasady jak to zrobić.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej dodatkowy grzejnik dostosujesz do instalacji. Nastawa wstępna zależna jest od mocy grzejnika, czyli temperatury i przepływu (ten regulujesz właśnie nastawą wstępną). Sądzę, że "2" lub "3" w zupełności wystarczy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki dasz grzejnik - jeżeli z zamontowaną już wkładką termostatyczną to wkładka jest przeważnie już ustawiona na odpowiedni przepływ i możliwe że nie będziesz musiał nic ustawiać. Jeżeli zamontujesz "goły" grzejnik i do niego dokupisz zawór z nastawą wstępną to fabrycznie jest nastawa "N" czyli maksymalny przepływ i wtedy będzie trzeba ją zmienić. Na jaką to sam musisz doświadczalnie do tego dojść

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, hajtaler428 napisał:

Zależy jaki dasz grzejnik - jeżeli z zamontowaną już wkładką termostatyczną to wkładka jest przeważnie już ustawiona na odpowiedni przepływ i możliwe że nie będziesz musiał nic ustawiać. Jeżeli zamontujesz "goły" grzejnik i do niego dokupisz zawór z nastawą wstępną to fabrycznie jest nastawa "N" czyli maksymalny przepływ i wtedy będzie trzeba ją zmienić. Na jaką to sam musisz doświadczalnie do tego dojść

Cos jak ten

https://www.purmo.com/pl/produkty/grzejniki-plytowe/purmo-ventil-compact.htm

Tylko z odpowiedna moca i kształtem. 

 

Wszystkie mam tego typu i wszytkie sutawione sa wg orginalnego ustawienia. Teraz jesli kupie ten nowy i nie zmienie nic to czy nie ebdzie takiej sytuacji ze grzjnik ktory mam najdalej nie bedzie odpowidnio zasialny ceipłą woda ? 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli to ograniczysz przepływ na tym nowym i będzie ok. Na pewno nie stanie się nic czego nie będzie można opanować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko poprawnie podejście podłącz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.