Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc z doborem kotła


vandrad

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Jestem na etapie doboru kotła do instalacji. Zgodnie z tym co wyczytałem szukałem kotła do którego nie bedzie problemu z serwisantem w okolicy i chciałem kupic termeta crystala lub golda ale boje się ze przy okresie przejściowym będzie się często załączał.

Dom około 230m2 z garażem piwnicą i poddaszem. Wszędzie podłogówka, z wyliczeń ciepło własciwe wychodzi bardzo mała moc kotła, nie wiem na ile można w to wierzyć. https://cieplowlasciwie.pl/wynik/c2ck Dom wybudowany z porothermu, 28cm grafit lambda 0,031 na poddaszu wełna 30 cm, okna i drzwi zamontowane w warstwie ocieplenia, okna passiv line adamsa.

Komin przez ściane, 3 rozdzielacze, kazdy ze swoja pompa zasilana przez rozdzielacz ze sprzegła. Możliwosc podpiecia pieca po Opentherm do sterownika tech mile widziana. Myslalem nad Boshem lub Aristonem ale nie mialem nigdy z nimi do czynienia. Zbiornik CWU 500l ze wzgledu na duza dwu osobowa wanne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam dylemat, ale zdecydowałem się na Termeta. Ja sugerowałem się mocą minimalną właśnie dlatego żeby często się nie załączał. Większość poleca Golda, nie wiem dokładnie o co chodzi z palnikiem w Goldzie, ale jest z innego materiału niż inne Termety. Poczytaj trochę tematy o zakupie pieca bo jest sporo informacji. Różnica między Boschem albo Buderusem jest większa przynajmniej o 50%, na częściach pewnie jeszcze większa. Natomiast któryś Buderus ma chyba 1.9kw do 20kw. Rozglądnij się w kwesti serwisu w Twojej okolicy. Przy tak wielkim zasobniku możesz pomyśleć raczej o większej mocy.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie im wiecej czytam tym glupszy jestem. Serwisanci/ sprzedawcy w sklepach jak slysza o wielkosci domu i zasobniku to najchetniej by wiekszy niz 25 kw zapakowali.

Wogóle nie dociera do nich, ze zbiornika podczas napelniania wanny nie oproznia sie w ciagu dwoch minut, a przy zasilaniu wezownicy 55/10/45 zbiornik ma 21kw mocy. No ale musi byc minimum 30kw bo zamarzne....

Jesli w zasobniku chce utrzymywac temperature 40 stopni, to wedlug wykresow producenta roznica pomiedzy 10 a 20 kw wynosi 5 minut to tyle co nic.

Wstepnie zdecydowałem sie na termeta golda 25 bo moduluje nizej niz 20 i ma niby wiekszy wymiennik co wplynie lepiej na prace. Pytanie co z kominem przez sciane w tym wypadku, czy nie bedzie utraty gwarancji lub problemow z piecem bo np przewod kominowy bedzie za krotki.

Znalazlem tez piece modulujace od +/- 2KW z moca okolo 15KW ale raz ze sa minimum polowe drozsze (immergas, bosh,ariston) a dwa czy ten 1KW roznicy mocy minimalnej bedzie az tak odczuwalny. Czy nie lepiej wziasc jednak tego termeta 25KW z duzym zapasem i w razie problemow dolozyc zbiornik buforowy a jesli tak to jaki duzy bo powoli sie ciasno w kotlowni zaczyna robic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak komin przez ścianę to moc kotła do 21kW - to kwestia przepisów technicznych , a nie gwarancji.

Jak podłogówka to moc minimalna jak najmniejsza .

Dla takich widełek może być junkers 14kW. 

lub inny z mocą min ok 2kW.

Ponadto dla tak dużej podłogówki będzie potrzebna mocna pompa w kotle lub sprzęgło + druga pompa + automatyka - to zapewni np junkers

Jak sam kocioł to termet 20kW.

Po co bufor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę robił wyrzut boczny i daje Termet Gold 20kw. Przy krótkim kominie podobno kondnesat pow. 21kw nie zdąży się schłodzić. Pozatym będę go rozliczał w programie Czyste Powietrze i mógłby być problem, bo według przepisów nie można więcej niż 21kw przez wyrzut boczny. Z gwarancją też ktoś miał problem z tego co czytałem gdzieś. Są tu specjaliści od przeliczania na zapotrzebowanie, a jak nie to tematów na elektrodzie jest od groma o tym. 1kw przy minimalnej mocy w Twoim przypadku może robić różnicę przy temperaturze zewnętrznej 5-10°C, że ten z mocą min. 3kw się po prostu wcześniej wyłączy.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za zainteresowanie tematem,

Jesli chodzi o golda to problem polega na tym ze kociol 25 KW ma mniejsza moc minimalna niz 20 KW? (3,0 - 27,0 kW /3,4 - 21,0 kW)

Bosch/JUNKERS GC2300iW ma modulacje od 2,3 do 16,2 dla temp 40/30

Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-5C Nominalna moc cieplna 40/30°C [kW] 2,3-15

różnica w cenie około 1K ale bosh ma nie dokonca ciekawe opinie. Pytanie czy to 0,7KW zrobi az taka roznice zeby warto bylo doplacac , ale nie widze tez w nich Opentherma.

Tak jak pisalem wczesniej w pierwszym poscie kazdy obieg podlogowki (rozdzielacz) ma swoja pompe z zaworem mieszajacym sterowanym przez sterownik Tech. Czyli mamy sprzeglo, za sprzeglem rozdzielacz afriso ksv 125-3 i nad tym grupy pompowe z zaworami mieszajacymi na kazdy poziom.

Jesli chodzi o golda 25/20KW to podobno lepsze podzespoly ma ten 25KW, noi nizej moduluje nie wiedziec czemu.

Jesli chodzi o zbiornik buforowy to myslalem zeby go wpiac w przypadku za duzej mocy w obieg jesli by piec sie za czesto wlaczal i wylaczal (taktowal) bo tego sie boje najbardziej, ze nie bedzie plynnej pracy. 

Na plus 25KW w jakims poscie na forum tez widzialem jak @Sambor pisal, ze 25KW ma wymiennik wiekszy co ma wplyw na oszczednosc gazu przy wiekszym zapotrzebowaniu na moc jak np u mnie podczas grzania zasobnika.

Gdzies wyczytałem tez ze termet pisze o mocy minimalnej 3KW ale tak naprawde jest to 3,5 ustawione bo przy 3KW kotly maja problem z odpaleniem. Nie wiem na ile to prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś wziąć pod uwagę to, że Termet nie ma czujnika sprzęgła. 

Więc lepszym wyborem byłby np. Junkers. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega napisał, że "mamy sprzęgło", więc tym się kierowałem. 

1 godzinę temu, vandrad napisał:

Dzieki za zainteresowanie tematem,

Jesli chodzi o golda to problem polega na tym ze kociol 25 KW ma mniejsza moc minimalna niz 20 KW? (3,0 - 27,0 kW /3,4 - 21,0 kW)

Bosch/JUNKERS GC2300iW ma modulacje od 2,3 do 16,2 dla temp 40/30

Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-5C Nominalna moc cieplna 40/30°C [kW] 2,3-15

różnica w cenie około 1K ale bosh ma nie dokonca ciekawe opinie. Pytanie czy to 0,7KW zrobi az taka roznice zeby warto bylo doplacac , ale nie widze tez w nich Opentherma.

Tak jak pisalem wczesniej w pierwszym poscie kazdy obieg podlogowki (rozdzielacz) ma swoja pompe z zaworem mieszajacym sterowanym przez sterownik Tech. Czyli mamy sprzeglo, za sprzeglem rozdzielacz afriso ksv 125-3 i nad tym grupy pompowe z zaworami mieszajacymi na kazdy poziom.

Jesli chodzi o golda 25/20KW to podobno lepsze podzespoly ma ten 25KW, noi nizej moduluje nie wiedziec czemu.

Jesli chodzi o zbiornik buforowy to myslalem zeby go wpiac w przypadku za duzej mocy w obieg jesli by piec sie za czesto wlaczal i wylaczal (taktowal) bo tego sie boje najbardziej, ze nie bedzie plynnej pracy. 

Na plus 25KW w jakims poscie na forum tez widzialem jak @Sambor pisal, ze 25KW ma wymiennik wiekszy co ma wplyw na oszczednosc gazu przy wiekszym zapotrzebowaniu na moc jak np u mnie podczas grzania zasobnika.

Gdzies wyczytałem tez ze termet pisze o mocy minimalnej 3KW ale tak naprawde jest to 3,5 ustawione bo przy 3KW kotly maja problem z odpaleniem. Nie wiem na ile to prawda

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak napisał tommyp2 jest sprzęgło ale widze ze pomijacie reszte czyli rozdzielacz na 3 obiegi z zaworami mieszajacymi wszystko podlaczone do sterownika i-3 plus ktory ma sterowac tez kotlem jak braknie temperatury na zaworach mieszajacych do osiagniecia zadanej temp wedlug krzywej na sterowniku a nie na piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.