Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik ARGOS PID


KKTS

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Panowie co powiecie na sterownik argos pid black, jest on dodawany do pieców uniwersalnych pellet ekogroszek ,dodam ze taki posiadam od 2 miesięcy były z nim problemy czeste alarmy tydzień temu otrzymałem trzeci sterownik z nowym softem narazie nie było z nim problemu .Zdarzyło się że nie rozpalił za pierwszym razem chociaż temperatura spalin wzrosła o 5 stopni bo tak wyczaiłem że z tego czujnika sterownik bierze informacje ale po jakimś czasie ponowił rozpalanie i poszło{skąd sterownik dostał informacje ze sie nie rozpaliło tez czujnika spalin czy może że tem. na kotle nie wzrasta?}.Mam pytanie właśnie z tym związane dlaczego temperatura wzrasta na czujniku o te 5 stopni jak nawet odrobiny ognia nie ma na palniku ,czy za mało wiatru a moze za duzo mam ustawione na 40% dmuchawe przy rozpalaniu 120 sek podajnik i czas rozpalania 10 min, nie kazano mi tego zmieniać Pellet suchutki firmy poltarex.Ogólnie jestem zadowolony pellet ładnie się wypala tylko nie moge ogarnąć tego sterownika brak żadnej informacji ,instrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz kocioł 15kW na Blacku to dane wyjściowe

10sek podawanie 15/20sek pauza

Dmuchawa ok.70%

 

Dla rozpalania dmuchawa 40%

Dawka 120sek

Czas rozpalania 10minut

 

Poprawiali parę błędów w sofcie, które zaczęły wychodzić w trybie letnim. Poprawiono też jedną sprawę związaną z obsługą zaworu mieszającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Najnowsza wersja softu w ARGOS PID to 4.17 właśnie taką otrzymałem. Zauważyłem zmiany że w pracując w Pid można ustawiać parametry podtrzymania i dmuchawa zjeżdża do 1 %, wcześniej było do 10%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jak podłączyć czujnik STB do wejścia na płycie sterownika ARGOS PID ? z czujnika STB wychodzą dwa kable niebieski i brązowy czy ma jakieś znaczenie jaki kolor kabla podłączę do wejścia STB i NN ?

20200603_233023.jpg.0efc9fe65593cbf5193c4bde4ec07ae0.jpg.009bde6da90d593393323d5373038e46.jpg


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy ktoś już może coś powiedzieć na temat pracy sterownika z kotłem po aktualizacji do nowej wersji 4.16/4.17? @Stelmar?

Lepiej, gorzej, brak widocznych zmian w spalaniu i działaniu kotła?

Ja wysłałem sterownik do Technix i został on zaktualizowany do nowej wersji + zgodnie z ustaleniami poprzez e-mail dołożony czujnik STB za odpowiednią dopłatą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 28.05.2020 o 08:49, Pieklorz napisał:

Łooo

W jakims celu producent daje to z zarobionymi kablami... jak umiesz zacisnąć, to dobrze.

Jak zrobisz to źle, to cos nie będzie działać.

 

T1000 powstał wcześniej, tutaj jego projektant wpadł na pomysł, aby ułatwić i nie ma ustawianej daty oraz godziny. Panel czyta to ze sterowników cobra2, minister, argos pid, argos plus.

Problem jest taki,że te najtańsze tj zwykły Argos PID oraz Minister PID nie mają na płycie głównej baterii do podtrzymania daty i godziny. Jest to kłopotliwe, gdy masz zaniki napięcia, bo resetuje się zegar. Tłumaczenie programisty i autora z LS Elektronik było takie,że przecież kuchenki gazowe też tak mają.....

Zmierzam do tego, że połącz sobie chociaż przez UPS ten sterownik, aby przy krótkim resecie się nie wkurzać.

 

 

Czy ustawia Pan sterowniki - chodzi o przyjazd? Mam Agros PID Black i nie możemy go rozgryźć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2020 o 22:03, KKTS napisał:

Czy ktoś już może coś powiedzieć na temat pracy sterownika z kotłem po aktualizacji do nowej wersji 4.16/4.17? @Stelmar?

Lepiej, gorzej, brak widocznych zmian w spalaniu i działaniu kotła?

Ja wysłałem sterownik do Technix i został on zaktualizowany do nowej wersji + zgodnie z ustaleniami poprzez e-mail dołożony czujnik STB za odpowiednią dopłatą.

Zauważyłem że sterownik pracując w Pid stosuje modulacje przerwą podawania a nie długością podawania jak to było w wersjach 2.33. Tzn czas podawania zostaje zawsze taki sam np 5 s a moduluje sobie przerwą podawania w zależności od mocy. Dmuchawe teraz mam na maks 12% gdzie wcześniej miałem na 20%. 

Moje odczucia są na plus. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe spostrzeżenia, dzięki za odpowiedź!

Ja generalnie też mam odczucia na plus, również moc dmuchawy zmniejszałem, nawet do 16%, obecnie mam 25% bo mocny węgiel. Wcześniej spokojnie 30-50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

witajcie

Coś więcej możecie powiedzieć o pracy na nowym sofcie? u mnie chyba jeszcze 2.18. Największy problem właśnie z dmuchawą mam - za mało dmucha przy niskich a za dużo przy wyższych mocach... Albo czarno w kotle albo opału pożera.... Chyba że ogólnie ustawienia mam do bani.... ?

@Stelmar @KKTS Ustawienia jakieś dodali czy tylko PID inaczej działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam dodali opcje (możliwość ustawienia nawet w PID): Podtrzymanie oraz Podtrzymanie dawka i Krotność podawania. W nowej wersji opisuje to Kamil tutaj:

Ja też wg tego filmiku ustawiałem część opcji.

Domek masz raczej nieduży, 13kW powinno chyba palić ładnie. Jakie masz teraz ustawienia podawanie/przerwa/dmuchawa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wyżej napisał kolega, dodano możliwość ingerencji w ustawienia podtrzymania z włączonym PIDem. Jest to przydatne szczególnie w sezonie letnim, gdzie na wcześniejszych softach lubił się wygasić kocioł. Generalnie problemem tego sterownika jest to, że nie można ustawić minimalnych obrotów wentylatora i zablokować minimalnej modulacji na ustalonym poziomie. Przy przyzwoitym napowietrzeniu góry mocy, dół schodzi za nisko i zaczyna się przykapcać. Osobiście myślę, że blokada minimalnej modulacji na około 20% byłaby mocno zbawienna dla czystości w kotle. To co robi sterownik na bardzo niskiej mocy i schodzenie z modulacją do np. 7% jest słabe, bo to nie ma prawa się dobrze palić. Inna sprawa, że dla mnie ogólnie algorytm w nim zawarty jest bez sensu i kompletnie się nie uczy na swoich błędach. Powinien wyciągać wnioski z danych zebranych podczas wcześniejszej pracy i korygować parametry, aby nie powielać wcześniej popełnionych błędów, ale może ja po prostu za dużo wymagam od sterownika za parę stów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@KKTS

Myślałem że z automatu doda mi temat do obserwowanych... 

Ustawienia mam 7/40/21. Przy 0 na dworze lata na jakies 35% mocy jakies 0,6 kg/h. Troche za duzy kociolek. 

Chyba lepiej jak moduluje pauze a nie podawanie w nowym sofcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dzisiejszej pogodzie i mocnym eko w okolicach 28 MJ, postanowiłem pożegnać się z PIDem na rzecz dwustanu. Sprawa wyglądała tak, że przez brak możliwości regulacji parametrów w niskiej mocy, kocioł był generatorem dymu. Pyrkał sobie na modulacji 15-20% przy dmuchawie RMS 120 40W ograniczonej na maksymalnej modulacji do 45%. Dymił zarówno podczas pracy jak i w podtrzymaniu, bo nawet z tak słabą modulacją się odstawiał. Na dwustanie chociaż w cyklu pracy mógł jakoś godnie chwilkę popracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zrobiłeś. Cały problem moim zdaniem jest w tym,że to ewolucja modelu Ognik PID.

Te sterowniki miały napisany soft wyjściowo pod standardowe dmuchawy na silnikach 70W. Zostały wprowadzone jakieś zmiany aby to obsłużyło małą dmuchawę 40W przy małym palniku 9kW, ale to nie to samo. Do małego palnika technix zaleca dmuchawę 40W, prywatnie uważam,że lepiej by było jakby to pracowało z dmuchawa 70W do której wyjściowo był pisany soft, to samo zresztą dotyczy kolorowego Argos Plus PID, gdzie tez dedykowany był soft pod dmuchawy 70W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz widzisz, to co piszesz ma ręce i nogi. Ta dmuchawa 40 W nie byłaby taka zła jakby ster pozwalał ustawić coś więcej, niż parametry dla maksymalnej mocy. Popieram Twoje zdanie, że w przypadku Argosa bez plusa mocniejsza dmuchawa by była lepsza. Górę można ogarnąć wtedy sterownikiem, żeby nie dmuchała za mocno, a dół, którego ustawić nie można, nie będzie taki lichy. Algorytm steruje dmuchawą w sposób pulsacyjny, więc nawet te silniejsze dmuchawki miałyby użyteczny dół obrotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Cześć, zakupiłem sterownik wujkowi, Technix Agros PID z najnowszym softem (mam taki sam) i nie ma u niego opcji "Sterowanie PID" jest tylko coś jak "Modulacja", wiecie może o co tutaj chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modulacja to inaczej PID właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz by sterownik działał w PID to modulacja musi być włączona. Przy wyłączonej masz dwustan czyli praca na 100% do nagrzania i przejście w czuwanie. Osobiście prowadzę mały kociołek z tym sterownikiem i mam modulację wyłączoną. Gdyby była możliwość ustawienia powietrza w dolnym zakresie mocy lub chociaż minimalnej modulacji to bym go trzymał w PID. Przy niskim zapotrzebowaniu kocioł będzie kopcił, bo tutaj nie dopasujesz dobrze powietrza zarówno w mocy maksymalnej jak i minimalnej. Zawsze będzie coś kosztem czegoś. Powiem szczerze, że moim zdaniem powinna być blokada minimalnej modulacji na 20-30% i dla tego sterownika to byłoby lepsze wyjście, niż jest to obecnie w najnowszym sofcie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyłączoną modulacją nie masz żadnych problemów, alarmów etc?

Generalnie ustawiliśmy wszystko tak:

# Podajnik 5s # Pauza: 40s

# Limit obrotów dmuchawy: początkowo 65% ale kopcił więc jest 85%

# Podtrzymanie: 8min # Czas przedmuchu: 25s

# Podtrzymanie dawka: 10s # Krostość podaj: 1

 

TRYB SERWISOWY:

# Temp. włączenia pompy C.O: 40st

# Temp. wyłączenia kotła C.O: 30st

 

Modulacja włączona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam kłopotów. Kwestia ustawienia parametrów. Powietrze w maksymalnej modulacji 85% to dużo za dużo nawet na 40W dmuchawkę (moim zdaniem). Rozumiem jednak, bo w przeciwnym wypadku, gdy zmniejszysz nadmuch w maksie, dół zaczyna kopcić. Tym ustawieniem jakie masz teraz jak będzie trzeba mocniej dogrzać, będziesz puszczał ciepło w komin i będą straty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie nastawy ustawić by to dobrze funkcjonowało bez strat i nie kopciło? Dodam, że do ogrzania jest 17 kaloryferów, aktualnie pracuje 7, ale tak by już tego nie ruszać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma złotego środka. Trzeba obserwować, i powoli wprowadzać zmiany. Powoli, to znaczy najwcześniej po 24 godzinach od wprowadzenia wcześniejszych.  Każda instalacja zachowuje się inaczej, więc i kocioł będzie inaczej pracował.  Potrzeba dużo cierpliwości.  Cała zabawa zacznie się, jak zrobi się zimno, i zajdzie potrzeba rozbujać kociołek. Teraz to tylko popierdywanie w komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.