Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik ARGOS PID


KKTS

Rekomendowane odpowiedzi

Założyłem temat, gdyż nie znalazłem takowego dla tego sterownika a jest on chyba dość popularny, sam go posiadam i chciałbym zapytać o kilka kwestii.

Na początek wersja oprogramowania. Z tego co kojarzę nie można samemu go zaktualizować, pytanie czy warto? Obecnie mam chyba wersję 2.08, znalazłem na Internecie info że jest już wersja 2.33.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja mam wersję 2.18  Wczoraj wysłałem sterownik do aktualizacji. Wgranie najnowszego oprogramowania jest darmowa.

Opinia Jarecki79

Cytat

Nowy soft v2.33 posiada ustawiana podtrzymanie w trybie aktywnego PID, co pozwala na lepsze dopasowanie i właściwe spalanie szerszej gamy ekogroszków

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Tego samego dowiedziałem się dosłownie wczoraj. Zastanawiam się, ale raczej też wyślę jak tylko skończę sezon grzewczy :) Nie znalazłem niestety dokładnego opisu zmian między wersjami, ale gorzej sterować kotłem może nie będzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik wysyłasz na inny adres niż podany na stronie producenta. Napisz do nich maila [email protected] podadzą Ci dane do wysyłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobiłem, czekam na odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam panel termostatyczny T1000, jeszcze nie jest podłączony do sterownika Argos PID. Czy ktoś wie jak go podpiąć prawidłowo? Nie znalazłem nigdzie takiej informacji, instrukcja leży przede mną a w niej Schemat podłączeń, ale nie ma tam informacji jak podłączyć 4 przewody, które wychodzą z T1000. Mam oryginalny kabel dostarczony ze wspomnianym T1000, są w nim 4 przewody: czarny, czerwony, zielony, żółty. W sterowniku również 4 wejścia, dołączam fotkę jak to wygląda. Pomoże ktoś? :)

WP_20200425_11_27_52_Pro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Panel ze sterownikiem łączy się za pomoca 4żyłowego przewodu (na wyposażeniu)
Przewód zielony - RS485 A

Przewód czerwony - RS485 B

Przewód żółty - 5V

Przewód brązowy/czarny - GND

Musisz jeszcze ustalić które ze złączy pod napisem "termostat pokojowy" to 5V a które to GND, jeśli nie masz miernika odkręć całą skrzynkę w której jest sterownik i sprawdź jak są połączone przewody, opis złącza w sterowniku powinien być w instrukcji do kotła, jest również dostępny w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Pieklorz

Jeszcze tego nie zrobiłem, dlatego nie dałem odpowiedzi. W instrukcji na samym końcu faktycznie jest zdjęcie podobne do tego które wstawiłeś opisane jako podłączenie T1000 do Argos PID. To bardzo wygodne rozwiązanie i dziwiłem się że nie ma gniazda z tyłu sterownika ale jest w środku i OK. Już uciąłem wtyk RJ bo myślałem że trzeba wpinać poszczególne przewody do złączek z mojego ostatniego zdjęcia, ale to nie problem, wtyczkę się zarobi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łooo

W jakims celu producent daje to z zarobionymi kablami... jak umiesz zacisnąć, to dobrze.

Jak zrobisz to źle, to cos nie będzie działać.

 

T1000 powstał wcześniej, tutaj jego projektant wpadł na pomysł, aby ułatwić i nie ma ustawianej daty oraz godziny. Panel czyta to ze sterowników cobra2, minister, argos pid, argos plus.

Problem jest taki,że te najtańsze tj zwykły Argos PID oraz Minister PID nie mają na płycie głównej baterii do podtrzymania daty i godziny. Jest to kłopotliwe, gdy masz zaniki napięcia, bo resetuje się zegar. Tłumaczenie programisty i autora z LS Elektronik było takie,że przecież kuchenki gazowe też tak mają.....

Zmierzam do tego, że połącz sobie chociaż przez UPS ten sterownik, aby przy krótkim resecie się nie wkurzać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, kabel był zarobiony z dwóch stron, nie ma co gadać. 

Mam zaciskarkę i wtyki gdzieś się znajdą, RJ45 zaciskam na co dzień, więc nie spodziewam się problemów. Uciąłem końcówkę też dlatego, aby łatwiej było przepchnąć kabel przez peszel.

Tłumaczenie z kuchenką niezłe :) Pomyslę o UPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem. Zauważyłem to. Do panelu już zarobiłem, jeszcze szukam tej większej wtyczki i pewnie dziś też to zrobię. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Instalator podłączył dodatkowy czujnik temperatury wody w piecu do sterownika ( na zdj. drut spirala ) ARGOS PID.

Czy ten dodatkowy czujnik jest potrzebny ? Czy ktoś może mi wyjaśnić po co wstawia się dwa czujniki, jeśli oryginalnie ze sterownika wychodzi czujnik.

20200517_135338.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na tym druciku to czujnik STB, który dla kotłów 5ej klasy powinien być obowiązkowym zabezpieczeniem każdego sterownika.

Z boku jest taki czarny plastikowy kapturek, jak STB zadziała, to trzeba go zdjąć i skasować alarm przegrzania kotła (po jego wystudzeniu)

 

Lepiej jednak jak ten czujnik jest mocowany w innym gnieździe albo przylgowo do rury zasilającej wychodzącej z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź 

Jaki czujnik STB kupić ?

Wysłałem sterownik do aktualizacji oprogramowania i niestety otrzymałem inny nowy bez tego czujnika Teraz sam muszę kombinować  

Dla zainteresowanych Najnowsza wersja softu w ARGOS PID to 4.16

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawdziłeś czy manewr jak u kolegi wyżej, że niepotrzebnie ciachnął wtyczkę?

Standardowo czujnik STB przy Argosie dedykowanym do.kotla 5ej klasy jest pod obudową. Podobnie jak kolega wyżej aby to sprawdzić należy odczepić spód sterownika.

 

Są oczywiście standardowe Argosy PID bez tego dodatkowego wyposażenia - jak są osobno sprzedawane.

Przy zestawie do kotła 5ej klasy z całym kompletem palnika powinny być z tym STB, do transportu jest on pod obudową. Można ten model z STB rozpoznać po tym, że na boku jest taki czarny kapturek do resetu. (Nie mam pod ręką fotki w telefonie, to nie wrzucę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy sterownik z wgranym softem 4.16 i nową nazwą ARGOS PID MODULATOR

20200603_172404.thumb.jpg.063d94daaa16d41565cc316c5ca40faf.jpg

Tak wygląda w środku:

Brak czujnika STB w środku

20200603_232933.thumb.jpg.72fe241fe1fd6e8ddd96f80be8d53cf9.jpg

 

A tak prezentuje się gniazdo na płycie. STB połączone wejścia czy tak powinno być ?

20200603_233023.jpg.0efc9fe65593cbf5193c4bde4ec07ae0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MODULATOR - w tym kontekście brzmi mi to trochę jak człowiek-robot z filmów o Robocopie :P

A na poważnie - ciekawe jakie zmiany w nowej wersji, w 2.33 z tego co wiem "pomimo załączonego Pid mamy możliwość regulowania podtrzymania ognia". Ktoś ma jakieś info?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w nowej wersji 4.16 opcja Sterowanie PID włączone/wyłączone zostało zastąpione opcja modulacja włączona/wyłączona ?

W opcjach sterownika v4.16 nie ma opcji sterowanie PID włączone/wyłączone

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakończyłem dziś sezon grzewczy i ściągnąłem spód sterownika. Jeśli chodzi o gniazdo na T1000 to oczywiście jest dokładnie tak jak opisał kolega @Pieklorz

Również, podobnie jak @rmj nie mam w ogóle czujnika STB, wejścia na płycie tak samo połączone. Zamierzam wysłać sterownik do Technixa w celu aktualizacji. Gadać z nimi o dołożenie czujnika STB z ewentualną dopłatą, kupić go we własnym zakresie, olać temat skoro nie otrzymałem go w zestawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój stary sterownik posiadał STB

20190823_203834a.jpg.e780384b070c51892e33fb3a8f389adb.jpg

 

Wysłałem do producenta sterownik do aktualizacji i otrzymałem inny bez STB.

Na szczęście producent  po kontakcie telefonicznym za free wyśle mi STB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.