Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piła spalinowa.


Rekomendowane odpowiedzi

Tragedii nie ma,coś jak Oleo-Mac,oddać do regulacji i niech ustawiają do bólu,ewentualnie znaleźć inny serwis lub poszukać jakiegoś polecanego pocztą pantoflową pana Stasia który u siebie w garażu zajmuje się takimi sprawami.Szkoda się denerwowac 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobra wiadomość. Może warto spróbować we własnym zakresie? 
Regulując samodzielnie mamy więcej czasu i cierpliwości.
Przy okazji dopytam („z innej beczki”): co jest powodem, iż rozgrzany silnik nie gaśnie, gdy wyłączamy go na „pstryczku” lub gaśnie po chwili, trzeba go niekiedy „zalać”?
Później odpala „na rys”. Jedynie wyłączanie maszyny robi niespodzianki. Wyłącznik był serwisowany, działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to ja osobiście na regulację  wolałbym oddać swoją komuś kto się na tym zna,co by się nie okazało że czegoś będzie za mało a czegoś za dużo i po jakimś czasie się zatrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Spróbuję jednak, może jest to okazja…
Gdy czytałem instrukcję i opis, zwróciły uwagę też „kategorie”: universal, semiproffessional, professional
Dla zainteresowanych kupnem nowej maszyny, ten podział dobrze byłoby poznać wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uniwersalna, o mocy 2,4 HP. Dla początkującego ważny jest też ciężar maszyny, ta jest lżejsza od podobnych, w tym przedziale. Niby niewiele, ale z każdą godziną pracy nabiera to znaczenia. Łatwo też ją utrzymać w czystości (w terenie), jednym półobrotem „klamki”, otwiera się „czopka” i jest dostęp do filtra powietrza. Choć pilarz, którego wziąłem do moich pierwszych prac w lesie nie patyczkował się, wyjął filtr i zastąpił go kawałkiem bandaża. Ciężar maszyny też pewnie miał pomniejsze znaczenie, robotnik miał rękę jak ja nogę :)
Jeśli ktoś polubi prace leśne to można dobrać mocniejszą. Może nawet i powinno tak być (dwie piły do dyspozycji). Przeglądam niekiedy oferty z przedziału 4 – 5 HP. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Spróbowałem wyregulować i chyba się udało. Sprawdziłem, pracuje ładnie, nie słabnie i jakby mniej piła paliwa, ale to dopiero jedna próba, więc jeszcze się okaże jak jest. Ważne, że silnik zapala :)
Bardzo ładnie wyjaśnione, to mnie jeszcze bardziej zachęciło:  https://www.youtube.com/watch?v=p9CvLq2a6Qw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jako, że piły ostatnio nie stygną, moja również :) mam pytanie. Gdy ostrzę łańcuch, niektóre ząbki odbarwiają się (przegrzanie), szlifierka ma stałe obroty, chłodziwa nie podaje się chyba przy takim ostrzeniu. Kąt mam ustawiony. Łańcuch jest dobrego producenta. Co można poprawić?

Jeśli na forum nie ma ślusarzy, to liczę na podpowiedź od kolegi @HarryH
Wieczorem przeczytam. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję „schłodzić” tarczę (wodą lub emulsją). Może się powiedzie, będę ostrożny Łańcuchów jest kilka, tarcza jedna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo nie wiem jak to wygląda, szczerze to drewno tylko hobbystycznie dla zdrowotności mentalnej, czyli siekierami:-)

Co do samej obróbki- chyba wszystkie tarcze można chłodzić. Jeśli obrotów nie możesz zmienić, to mniejszy nacisk i posuw zmniejsza temperaturę. Dla samej jakości szlifu można smarować olejem, np. parafinowym z maszyn do szycia. Zawsze zostaje ręczne ostrzenie, przy współczesnych pilnikach diamentowych robota idzie naprawdę szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie coś daje radę - Uchwyt FF1 do prowadnika z pilnikiem + prowadnik z pilnikiem. Nabyłem, spróbowałem i nic mi więcej nie trzeba. Piła w imadło, 10 min i łańcuch naostrzony. Tarczą szybko zjedziesz łańcuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie,kup prowadnik i pilnik pod rozmiar łańcucha i potrenuj,z początku wyda się trudne ale potem idzie samo.Jest pełno filmików na ten temat.Ja sam ostrze ręcznie a ostrzałka stoi i się kurzy.

Aha,i jeszcze przymiar do sprawdzania wysokości ograniczników obowiązkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HarryH napisał:

...dla zdrowotności mentalnej...

Jak to mówią niektórzy, dobroczynnie "resetuje umysł". 

Godzinę temu, HarryH napisał:

chyba wszystkie tarcze można chłodzić. 

Chyba tak. Będę próbował.

57 minut temu, Skylux napisał:

Takie coś daje radę - Uchwyt FF1 do prowadnika z pilnikiem + prowadnik z pilnikiem. Nabyłem, spróbowałem i nic mi więcej nie trzeba. Piła w imadło, 10 min i łańcuch naostrzony. Tarczą szybko zjedziesz łańcuch.

Uznałem, że to raczej sposób dla wprawnych rąk, zawodowców.

21 minut temu, pawlopawlo napisał:

Aha,i jeszcze przymiar do sprawdzania wysokości ograniczników obowiązkowo.

O tym dowiaduję się pierwszy raz. Wielkie dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ogranicznik za wysoki w stosunku do zęba to będzie się ślizgał po drewnie i wiór drobny,jak będzie odpowiedni to i zęby będą lepiej gryzły drewno a wiór będzie gruby.Uwierz że ostrzenie pilnikiem to nic trudnego,tylko tak się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę sprawdzić. Umiejętne ostrzenie pilnikiem może się przydać.
Jeśli dobrze poczytałem to ogranicznik ma dwa wymiary: drewno suche i drewno mokre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze czytam,nie ma znaczenia jakie drewno,kup zestaw do ostrzenia np.stihla  i będzie pan zadowolony

Kładziesz przymiar na zębie i jak ogranicznik wystaje to go pilujesz na poziom przymiaru i wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaproponowano takiego łańcucha w sklepie ogrodniczym. Teraz jednak widzę, że są oferty w sklepach internetowych. Trzeba będzie przetestować, gdy nabiorę wprawy. Byle nie zadrzeć o kamień.

Wracając do ogranicznika. Natrafiłem na prezentację: https://www.youtube.com/watch?v=meT4hE-C5lM

Ciekawiłby mnie również inny sprzęt (pomocniczy). Podczas pierwszej pracy, w pewnym sensie instruktażowej, widziałem sprytne rozwiązanie. Chodzi o zapinanie do liny drzew (głównie buki), których konary są splątane z innymi drzewami, pochylonych lub na skarpie. Robiąc stanowisko (to były jakieś kółka), można sprawić, że drzewo upadnie w miejscu, które wyznaczyliśmy. Bardzo pomagało w pracach i było bezpiecznym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria teorią a zycie zyciem,musialbys miec osobne lancuchy do drewna mokrego,suchego,twardego,miekkiego,twardego suchego,twardego mokrego itd.itd.......,zapytam kiedys w serwisie o ten temat ogranicznikow 

widiowy trzy razy drozszy jak zwykly wiec pewnie nie oplaca sie nim handlowac

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych pilników zawsze wypadają trzonki. Pilnik uciąłem na 4 kawałki i wsadzam w wkrętarkę na 1 biegu - lekko i szybko idzie ostrzenie łańcucha. Aktualnie to końcówkę od "Dremela" diamentową dobrałem do łańcucha i jeszcze lepiej idzie -  wkrętarka na 1 biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Sąsiad pali drewnem i po zajechaniu dwóch spalinówek (makity i nonama z marketu) kupił marketową elektryczną. Kupuje drzewo jak leci i akurat jest w dobrej cenie, buki, dęby, sosny, świerki itp. Niektóre grubsze niż prowadnica w pilarce.  Stwierdził, że nie ma sensu kupować małej pilarki markowej, albo chińskiej podróbki jeżeli ma się dostęp do gniazdka. Wszystko poza zasilaniem przemawia za elektryczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektryczna jeśli masz prąd pod ręką, a spalinówka tylko do lasu.

W robocie budowlańcom kupiłem jakąś prawie najtańszą chinkę w matrixie i szczerze piła za 350-400zł z tego co pamiętam działa już 4lata i cięte prawie co drugi dzień jakieś deski itd na budowach.

Powiem że za tą kasę to normalnie super biorąc pod uwagę że mam Solo prywatnie i cały czas problemy a od święta używana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.