Skocz do zawartości
IGNOROWANY

wplyw temperatury pomieszczenia Buderus GB072 i RC310


FOTOREAL

Rekomendowane odpowiedzi

Ad1

 

Jeżeli temperatura zmierzoną przez sterownik w pokoju jest o x stopni nizsza niż temperatura ustawiona na sterowniku (temperatura wymagana w pokoju) , to krzywa grzania jest podnoszona o

- o x*y stopni, dla podlogowki

- o x*y*3 stopni, dla kaloryferow,

Gdzie y to "wpływ pomieszczenia"

 

Jeżeli temperatura jest wyższa, to krzywa jest obniżana.

 

Przykład dla podlogowki:

Ustawiasz 21stC i wplyw=4

Zmierzona to 21.5

Czyli (21.5-21)*4=2 stC

Krzywa zostanie obniżona o 2stC

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.03.2020 o 17:43, FOTOREAL napisał:

2. Kto rozumie wykres w ustawieniach mocy pompy  -delta 1, 2, 3 i 4 ? Jak to optymalnie ustawic?

Jeśli jest sprzęgło lub wymiennik ustawiasz sterowanie mocą. Przy układach regulowanych temperaturą wody w obiegu ustawiasz odpowiednią różnicę ciśnień (delta P). Żeby to właściwie ustawić musiałbyś znać opory instalacji. Ustaw tak żeby osiągać wystarczające przepływy w instalacji (jeśli to podłogówka zobaczysz na rotametrach przepływ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 22.03.2020 o 23:36, gbbsoft napisał:

Ad1

 

Jeżeli temperatura zmierzoną przez sterownik w pokoju jest o x stopni nizsza niż temperatura ustawiona na sterowniku (temperatura wymagana w pokoju) , to krzywa grzania jest podnoszona o

- o x*y stopni, dla podlogowki

- o x*y*3 stopni, dla kaloryferow,

Gdzie y to "wpływ pomieszczenia"

 

Jeżeli temperatura jest wyższa, to krzywa jest obniżana.

 

Przykład dla podlogowki:

Ustawiasz 21stC i wplyw=4

Zmierzona to 21.5

Czyli (21.5-21)*4=2 stC

Krzywa zostanie obniżona o 2stC

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Co prawda u mnie jest GB62, ale z tego co rozumiałem zapisy w instrukcji, to ustawiona wartość "wpływu" pomieszczenia jest bezpośrednio wartością maksymalnego możliwego przesunięcia równoległego krzywej, a nie mnożnikiem - wydawało mi się to tak oczywiste, że nie robiłem jakichś wielkich analiz ani obliczeń - teraz chyba będę musiał odpalić excela i poprzyglądać się wartościom : ).
Czyli (według mojego dotychczasowego rozumienia) np. przy ustawieniu wpływu na "4":
na sterowniku żądana 21stopni, zmierzona 19 - różnica 2 więc przesunięcie równoległe krzywej w górę o 2
na sterowniku żądana 21 stopni, zmierzona 15 - różnica 6, więc przesunięcie równoległe krzywej w górę o 4 (bo 4 jest maksymalnym dopuszczalnym "przesunięciem tymczasowym krzywej" - jak zwykłem nazywać sobie do tej pory tą funkcję)

Przy okazji też zapytam: czy dobrze rozumiem, że jeżeli wyłączy się wpływ pomieszczenia, to bez względu czy na sterowniku (RC310) ustawi się żądaną temperaturę w trybie "ogrzewania" 20 czy 23, to piec będzie grzał w ten sam sposób (i da to w efekcie jakąś tam temperaturę w pomieszczeniu niezależną od wspomnianej nastawy, a wynikającą z ustawionej krzywej grzewczej jedynie)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, bo jest jeszcze jeden wzór na przesunięcie krzywej: różnica pomiędzy ustawiona temperatura w pomieszczeniu a 21stC (pomnożone przez 1 lub 3 w zależności czy podlogowka czy grzejniki)

Polecam stronke: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php?page=Buderus

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, gbbsoft napisał:

+2

Ps. A tam mozna liczby ujemne wstawiać?

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

FOTOREAL napisał, że chce zrezygnować z ustawiania "wpływu pomieszczenia" - tam można ustawić tylko wartości dodatnie - a operować "korektą temperatury pomieszczenia" czyli narzuconym stałym przesunięciem równoległym krzywej - i tam można w zależności od tego czy chce się przesunąć w górę czy w dół ustawić wartości dodatnie lub ujemne
Dodatkowo w przykładzie zaprezentowanym przez FOTOREAL zdecydowanie należy ustawić -2, a więc przesunięcie w dół - niższa temperatura zasilania przy tej samej temperaturze zewnętrznej - skoro jest za ciepło. Warto jednak przemyśleć przy jakiej temperaturze zewnętrznej jest owe "za ciepło", bo jeśli przy dużych mrozach to lepiej operować "projektową temperaturą zasilania" (czy jakoś tak się to nazywa) i to ją obniżać.
Co do strony, którą podałeś, przejrzałem na szybko, faktycznie rzuca nowe światło na kilka moich przemyśleń dotyczących tego oprogramowania buderusa (pewne rzeczy po przeczytaniu instrukcji wydawały mi się tak proste, że nie badałem nawet zachowana się temperatury zasilania od pewnych ustawień, co jak się okazuje było błędem), ale to co tam opisujesz dotyczy wykresu grzewczej "z punktem początkowym" - przynajmniej u mnie tak się to nazywa - , która faktycznie jest linią prostą, a więc liniowo zależy temp zasilania od zewnętrznej. Standardowo ogrzewanie korzysta jednak z krzywej grzewczej będącej... krzywą (co ma w większości wypadków większy sens przy chęci zachowania stałej temp wewnątrz, gdyż wraz ze wzrostem gradientu temperatury wew/zewn wzrasta tempo przepływu strumienia cieplnego przez przegrody)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem sobie wzory w Excelu, które (wg mnie) powielają działania Buderusa. Różnice były rzędu 1stC. Moim zdaniem wynikały z niewykrytych przeze mnie zaokrągleń, które Buderus gdzies zastosował, a nie było ich w moim Excelu. Jeżeli ta krzywa nie jest prosta, to moim zdaniem jej krzywizna jest pomijalna...

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.