Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł kondensacyjny- Podłogówka - Sprzegło


bongo

Rekomendowane odpowiedzi

Przeciez vr71 jest do sterowania mieszaczami a ja takowych nie posiadam. Nawet wedlug schematów vallianta przy sprzegle pokazuje termometr przylgowy i vr40 ktory i tak wlaściwie sluży tylko do zasilania pompki cyrkulacyjnej bo pompa obiegowa jest podlaczona do pieca . Wiec nadal nie rozumiem po co ten vr71

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, bongo napisał:

Pytanie z innej beczki ,mianowicie za sprzeglem mam temperature zasilania niższa niz przed . Dlaczego ? Woda w sprzegle miesza się zasilanie z powrotem i sie obniża ?

Bo masz znacznie większy przepływ od strony instalacji niż od strony kotła. Właśnie tak ma to działać. A kocioł dzięki czujnikowi temperatury będzie wiedział jaka idzie temperatura na instalację i jak ma sterować palnikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno się montować filtrów sitkiem do góry.Brak śrubunków=będzie cięcie instalacji jak coś będzie do wymiany.

Kolega Teres ma rację.Są trzy rodzaje pracy sprzęgła patrz załączniki.Pierwszy można powiedzieć że nie występuje w "przyrodzie";) drugi jest wskazany dla kotła na paliwo stałe gdzie zależy nam na podniesieniu temperatury powrotu aby zabezpieczyć nasz kociołek przed korozją niskotemperaturową.Trzeci,to twój przypadek,aby obniżyć temperaturę wody powracającej do kotła co polepsza efekt kondensacji dzięki czemu mamy oszczędności

Sprzęgło I.jpg

Sprzęgło II.jpg

Sprzęgło III.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sambor napisał:

Pompa z kotła nie powinna na auto pracować, powinna na stałej delcie lub manualu z 20-30 % większym przepływie niż cała instalacja odbiorcza!

Nie zgadzam się z Tobą. Uzasadnij to jakoś, zwłaszcza jestem ciekaw czemu piszesz, że ma mieć większą wydajność niż odbiory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież tu idzie aby na odbiory szła taka sama temp jak ustawiłeś na kotle wg krzywej grzewczej, jak przepływ na obiegu kotłowym będzie za mały to będzie przypadek 3 z postu #31 i totalny brak kontroli na temp wychodzącą na obiegi grzewcze

Przeczytaj też co napisałem w poście #34

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na odbiory ma iść taka temperatura jaka wynika z krzywej grzewcze. Jak masz np. 20 pętli i na każdej 2L/min o temperaturze przykładowo 30 stopni - przepływ 40 L/min 2,4m3/h. Nigdy w kotle takiej pompy nie masz. Dajesz sprzęgło i z kotła woda ma 45 stopni, ale po zmieszaniu w sprzęgle ma wymagane 30 stopni, a pompa za sprzęgłem zapewnia odpowiedni przepływ.

14 godzin temu, sambor napisał:

i totalny brak kontroli na temp wychodzącą na obiegi grzewcze

Od tego kocioł ma czujnik w sprzęgle, albo nawet na poszczególne obiegi, jeśli potrzeba. Sterownik wszystko ogarnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, teres napisał:

Od tego kocioł ma czujnik w sprzęgle, albo nawet na poszczególne obiegi, jeśli potrzeba. Sterownik wszystko ogarnia.

Taaa szczególnie np w immegasach, berretach lub w termetach!

 

17 godzin temu, sambor napisał:

Jak jest czujnik kontroli temp sprzęgła to decyduje automatyka kotła, pod warunkiem że jest prawidłowo podpięta i ustawiona.

O tym już pisałem kilka postów wstecz.

 

Godzinę temu, teres napisał:

Nigdy w kotle takiej pompy nie masz. Dajesz sprzęgło i z kotła woda ma 45 stopni, ale po zmieszaniu w sprzęgle ma wymagane 30 stopni, a pompa za sprzęgłem zapewnia odpowiedni przepływ.

Tak możesz zrobić ale masz zero możliwości kontroli temperatury na odbiorach.

Przy dużych przepływach robi się za sprzęgłem zaw 3-D i on miesza tak jak potrzeba.

Z resztą aby pompa za sprzęgłem zapewniała taki przepływ to musi być duża pompa i instalacja z Cu42 lub Cu35,

z resztą pompa musiałaby być duża - tak rzędu 32/60 może być za mała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sambor napisał:

Taaa szczególnie np w immegasach, berretach lub w termetach!

Immergas ma swoje moduły DIM, które mają w środku sprzęgło i pompy. Beretta też ma moduły do takich instalacji. Jedynie Termet słabo wygląda.

3 godziny temu, sambor napisał:

Tak możesz zrobić ale masz zero możliwości kontroli temperatury na odbiorach.

Przy dużych przepływach robi się za sprzęgłem zaw 3-D i on miesza tak jak potrzeba.

Dokładnie tak, jeśli jest kilka (2 i więcej) odbiorów i każdy ma mieć sterowanie, to wtedy zawory 3D, siłowniki i czujniki temperatur.

3 godziny temu, sambor napisał:

Z resztą aby pompa za sprzęgłem zapewniała taki przepływ to musi być duża pompa i instalacja z Cu42 lub Cu35,

z resztą pompa musiałaby być duża - tak rzędu 32/60 może być za mała.

25/80 daje radę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduł immergasa jest taki sam jak termeta - sprzęgło i pompa lub dod zaw 3-D, jego automatyka , nawet ze sterownikiem CAR nie obsługuje temp w sprzęgle.

Większość berret też ma podobnie - sprzęgło i coś za nim, ale automatyka nie obsługuje temp w sprzęgle.

Pompa 25/80 da radę, ale będzie słyszalna w całym domu.

Na takie instalacje są inne rozwiązania.

Przecież naprawdę te 2,4m3//h z deltą =5C niby nie jest dużo - to okolo 14kW mocy grzewczej, ale dla nowego budynku to ponad 300m2 a tam już jakieś podziały czy sterowania powinny być.

Jak jest sama podłogówka to dobry projekt dąży do zasilania wprost z kotła gazowego kondensacyjnego.

PS

Ciekawe skąd jest założenie o tej zalecanej delcie zasilania i powrotu = 5C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, sambor napisał:

Moduł immergasa jest taki sam jak termeta - sprzęgło i pompa lub dod zaw 3-D, jego automatyka , nawet ze sterownikiem CAR nie obsługuje temp w sprzęgle.

W Termecie masz to o tyle kiepsko rozwiązane, że jest zupełnie osobny sterownik nie mający wpływu na pracę kotła. Czyli jak ustawisz źle krzywą na kotle, to albo będziesz miał zimno, albo kocioł nie będzie pracował ekonomicznie.

13 godzin temu, sambor napisał:

Większość berret też ma podobnie - sprzęgło i coś za nim, ale automatyka nie obsługuje temp w sprzęgle.

Immergas, Ariston i Beretta mają wspólne sterowanie podpięte pod kocioł i ten przynajmniej wie jaka jest żądana temperatura na zasilaniu z kotła.

13 godzin temu, sambor napisał:

Pompa 25/80 da radę, ale będzie słyszalna w całym domu.

Na takie instalacje są inne rozwiązania.

Przecież naprawdę te 2,4m3//h z deltą =5C niby nie jest dużo - to okolo 14kW mocy grzewczej, ale dla nowego budynku to ponad 300m2 a tam już jakieś podziały czy sterowania powinny być.

Nawet jak podzielisz to na 2 czy 3 obiegi, to przepływ przez sprzęgło Ci nie spadnie. A te nowe pompy w kotłach często ledwo 1m3/h osiągają przy podłogówkach.

13 godzin temu, sambor napisał:

Jak jest sama podłogówka to dobry projekt dąży do zasilania wprost z kotła gazowego kondensacyjnego.

Nie dasz rady przy większym metrażu, małe domki zgoda.

13 godzin temu, sambor napisał:

PS

Ciekawe skąd jest założenie o tej zalecanej delcie zasilania i powrotu = 5C

7 czy nawet 10°K jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, teres napisał:

małe domki zgoda.

Największy jaki mi na termecie poszedł to ponad 200m2, czy to taki mały?

Np wolf podaje że z ich kotła można wprost zasilić podłogę o mocy max 12-14kW - to sporo przy nowoczesnych domach. a termeta to dużo więcej pociągniesz.

Ze względu na gwarancje, często 5-7 letnie, trwałość podzespołów i poziom hałasu większość firm ogranicza przepływy pomp elektronicznie

Termet tego nie robi, ma to w nosie.

Po gwarancji można następny kocioł kupić a nie naprawiać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, teres napisał:

Immergas, Ariston i Beretta mają wspólne sterowanie podpięte pod kocioł i ten przynajmniej wie jaka jest żądana temperatura na zasilaniu z kotła.

To fakt, nowe moduły DIM mają komunikację im-bus czy jakoś podobnie, ale na rynku są jeszcze stare rozwiązania z termostatem wyłączającym jak u termeta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ok majstry. Troche zboczyliśmy z tematu. Tak wiec calosc przerobiona ,czujnik sprzegla i pompa podlaczona do pieca. Pytanie jak ustawic calosc zeby spalanie bylo oszczedne. Teraz mam w piecu: moc w trybie co - auto

wybieg pompy 5 min

Maks czas blokady ogrzewanie 20 min

Obroty pompy wartosc zadana 100%

Sposob regulacji - zasilanie

Tryb pracy pompy - komfort. To chyba wazniejsze z tych co sa w piecu i teraz multimatic :

Temp zadana grzania 20 stopni

Temp min zasilania 27

Temp max zasilania 45

Krzywa 0.65

Korekta temp. Pokoj - termostat.

Multimatic wskazuje temp sprzegla prawidlowo. Cos zmienic ? Calosc podlogowka bez termostatow pokojowych i innych sterownikow. Tylko multimatic 700 i czujnik temp zewnetrznej.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.