Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł kondensacyjny- Podłogówka - Sprzegło


bongo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie. Na wstępie pragnę przeprosić jesli się powtarzam ale juz tyle naczytałem sie tematów i artykułów że mam mętlik w głowie . Przejdźmy do pytania mianowicie czy potrzebuje sprzęgło hydrauliczne ? Mam nowy dom 112 mkw pow. uż. , 150 mkw po podłogach. Parter i poddasze użytkowe wszędzie jest ogrzewanie podłogowe. Ogólnie około 900 - 1000 metrów pert 16. Na dole rozdzielacz 9 obwodów na górze 8.Do rozdzielaczy rura CU22. Do tego osobny rozdzielacz na dwie drabinki w łazienkach jednakże zasilany temperatura podłogówki rura cu15 .Kocioł kondensacyjny vaillant ecotec plus vc 146/5-5  . Sterownik Multimatic VRC700. Czy faktycznie potrzebuje do sprzęgło za piecem i dodatkową pompe za sprzegłem aby popchać czynnik grzewczy ?? Na pompce z kotła mam przepływy nie wiecej niz 1.5 litra . Pomóżcie proszę. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory i filtry to opory miejscowe - według mnie mógłbyś zostawić. Większy problem jest z rurami i szybkością przepływu cieczy - tutaj na miedzi trzeba uważać. Zrób tak jak radzi @sambor i wymień do rozdzielaczy na 28. Przynajmniej nie będziesz miał dziurawych kolanek za kilka lat. Aha i używaj łuków, a nie kolan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów.

Podepnę się pod temat bo sam właśnie robię podłogówkę u siebie i mam podobne dylematy.

Bongo pytanie: te 1,5L/min to na wszystkich 17 obwodach?

Bo jak tak, to wychodzi ponad 1500 L/h przepływu, wątpię że wymiana rurek na większe da Ci jakieś magiczne efekty gdy kocioł ma słabą pompę, a ma słabą - zobacz sobie wykres wydajności który wrzuciłem w załączniku.

Zanim się zabierzesz za przeróbki, zsumuj sobie przepływy na pętlach i zastanów się czy naprawdę rurka do rozdzielacza jest problemem czy pompa w kotle.

Co do samych przepływów: wychodzi że masz obwody po koło 55m, jaki jest dla Ciebie satysfakcjonujący przepływ na tak krótkich pętlach?

vail.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Ci się chce to zrób inny eksperyment: zamknij połowę obwodów na górze i połowę na dole i napisz wyniki:

jak wygląda suma przepływów na dolnym rozdzielaczu (gdy górny jest zamknięty)

jak wygląda suma przepływów na połowie górnego i połowie dolnego rozdzielacza

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, butle napisał:

Bo jak tak, to wychodzi ponad 1500 L/h przepływu, wątpię że wymiana rurek na większe da Ci jakieś magiczne efekty gdy kocioł ma słabą pompę, a ma słabą - zobacz sobie wykres wydajności który wrzuciłem w załączniku.

Na pewno takiej wydajności nie uzyska z kotła.

7 godzin temu, butle napisał:

Zanim się zabierzesz za przeróbki, zsumuj sobie przepływy na pętlach i zastanów się czy naprawdę rurka do rozdzielacza jest problemem czy pompa w kotle.

Rurek w przyszłości nie da rady wymienić i tak są za małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2020 o 22:25, butle napisał:

Jeśli Ci się chce to zrób inny eksperyment: zamknij połowę obwodów na górze i połowę na dole i napisz wyniki:

jak wygląda suma przepływów na dolnym rozdzielaczu (gdy górny jest zamknięty)

jak wygląda suma przepływów na połowie górnego i połowie dolnego rozdzielacza

 

Nie zrobilem dokladnie tego eksperymentu bo juz rozebralem instalacje jednak trocje przeplywy wzrastaly ale nie wiele. Wymienie te rury bo to zaledwie pol metra posadzki do wykucia więc jestem w trakcie. Ok a teraz pytanie bo skoro pompa w piecu i tak bedzie zamala to czy jak zaloze sprzeglo elterm she cd do 55 kw i za nim pompe wiko yonos pico 25/1-6 to duzo pomoze ? No i jakie fi rur od pieca do sprzegla ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, bongo napisał:

teraz pytanie bo skoro pompa w piecu i tak bedzie zamala to czy jak zaloze sprzeglo elterm she cd do 55 kw i za nim pompe wiko yonos pico 25/1-6 to duzo pomoze ? No i jakie fi rur od pieca do sprzegla ?

Sprzęgło będzie dobre, ale może być mniejsze np 40kW , ważne aby były króćce 1" i dobre ocieplenie

Rury od kotła do sprzęgła takie same jak przyłącza w sprzęgle - czyli 1"

Pompa 24/1-6 wystarczy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zmieniłem rurki na 28 i dolozylem w/w sprzęglo i teraz jak to ustawić ?Przeplywy się oczywiscie zwiększyły ponad dwukrotnie. Jakie ustawic temperatury zadane kotla  i wydajnosci pomp?  Pompa za sprzeglem jest ustawiona na ii bieg ale nie wiem jak ustawić w piecu i jaką temp.Pompka za sprzeglem sterowana jest osobnym sterownikiem gdy temperatura na sprzegle wzrasta jak się piec uruchamia. Wedlug cieplowlasciwe.pl potrzebuje na co 5.7 kw a na cwu 4 kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bongo napisał:

Wedlug cieplowlasciwe.pl potrzebuje na co 5.7 kw a na cwu 4 kw.

To są wartości orientacyjne, nie mające nic wspólnego z kotłem gazowym.

Grzanie CW powinno być zawsze realizowane jak najszybciej , czyli moc kotła jest jak największa,

z resztą tak są ustawione programy grzania CW w kotłach kondensacyjnych.

Moc na grzanie CO/ podłogówki ustaw też na max z pełną modulacją.

Pompa w kotle - tu trzeba tak ją ustawić aby nie zaciągała wody z obiegu wtórnego, czyli na min 60% 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.03.2020 o 05:16, bongo napisał:

Jakie ustawic temperatury zadane kotla  i wydajnosci pomp?  Pompa za sprzeglem jest ustawiona na ii bieg ale nie wiem jak ustawić w piecu i jaką temp.

Najlepiej jakby szła w automacie, w zależności od zapotrzebowania na moc.

W dniu 12.03.2020 o 05:16, bongo napisał:

Pompka za sprzeglem sterowana jest osobnym sterownikiem gdy temperatura na sprzegle wzrasta jak się piec uruchamia.

Potrzebujesz jeszcze sterownik VR90 (chyba tak się nazywa) do poprawnej obsługi sprzęgła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.