Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja CO ze sprzegłem czy bez


empawel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o pomoc w wyborze schematu bo mam dylemat czy w nowej instalacji CO zastosować sprzęgło hydrauliczne jak na rys. 1 czy zrobić tylko obieg kotłowy jak na rys. 2

Mam ok 100m2 podłogówki, 10 grzejników i zbiornik cwu 300l z podwójną wężownica. Obiegi grzejników i podłogówki rozdzielają się na 2 poziomy budynku. Grzejniki mają termostaty a podłoga będzie sterowana przez zawór 3D z siłownikiem.  Kocioł z podajnikiem na ekogroszek Defro eko komfort lux 20kW. Z tego co wiem pompa kotłowa w instalacji ze sprzęgłem musi pracować przynajmniej tak wydajnie jak pozostałe 3 pompy, dlatego wydaje mi się że dużo więcej prądu będzie zużywała instalacja ze sprzęgłem. Proszę o opinie czy tak rzeczywiście jest.

 

image.png.426cee09bc0f47ce7490ba99511db47d.png

image.png.0a70b704387e62092109227e9f0abb3d.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba rozwiązania będą poprawnie pracować z tym że dla ekogroszku zrobiłbym na pompie kotłowej.Tylko za pompą kotłową musisz mieć zawór grzybkowy do regulacji przepływu.Co do opcji ze sprzęgłem to zasobnik przed sprzęgłem a nie za + przydałby się zawór temperaturowy do ochrony powrotu.Tak że rozwiązanie z pompą kotłową będzie tańsze i równie skuteczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam założyć sprzęgło 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, empawel napisał:

Z tego co wiem pompa kotłowa w instalacji ze sprzęgłem musi pracować przynajmniej tak wydajnie jak pozostałe 3 pompy, dlatego wydaje mi się że dużo więcej prądu będzie zużywała instalacja ze sprzęgłem.

To taka półprawda - pompa musi mieć wydatek większy, niż suma pozostałych, ale ma do pokonania male opory przepływu, czyli prądu może zjeść mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęgło jest do dupy jak celibat. Cześc Snoopi.

Wersja druga jest porażająco prosta. Pompa kotłowa mieszająca na minimum. Proste jest piękne. 

Ja za obieg kotłowy przyjąłem obieg bojlera i robi podobnie. Tyle ze można przegrzać cwu. Ale ja to zrobiłem z zawiści. Do sąsiada.

Hej! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bez przesady. Ile prądu na sezon weźmie taka pompa? Są przecież tanie i energooszczędne pompy,  więc koszt prądu będzie znikomy.  Do tego dochodzi stabilna praca kotła i mniej czasu spędzonego w kotłowni. Mając dodatkowo zawór temperaturowy pompa może pracować nawet na pierwszym biegu i też powrót dogrzeje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, baca350 napisał:

Sprzęgło jest do dupy jak celibat.

Jasne. Jak jak do dupy jest grzanie cwu non stop. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym nie puszczać obiegu kotlowego przez cwu. Czy nie jest tak że w instalacji ze sprzęgłem pompy na odbiorach mają "lżej" i przez to pobierają mniej prądu niż gdyby sprzęgła nie było? Ciekawi mnie jaka jest proporcja pobieranej mocy pomp odbiorowych do pompy kotlowej w istniejacych instalacjach ze sprzęgłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. U mnie na grzejniki na autoadapt pompa pobiera max 7wat przedtem do 11wat. A na podłogę przed przeróbką chodziła na 2 biegu a po ustawiłem na najnizszy bieg i przepływy wyższe są niż przedtem bez sprzęgła. Pompy mają lżej bo  się nie zakłucają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym jest wydatek 300-400zł na tle całej reszty instalacji i kotłowni? 

Sprzęgło może być usytuowane w dowolnym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat jak robiłem u siebie to założyłem zawór temperaturowy dla  świętego spokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, empawel napisał:

czy samo sprzęgło poradzi sobie z powrotem?

Poradzi...kwestia doboru przepływów pomp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.01.2020 o 14:30, empawel napisał:

Ale chciałbym jeszcze dopytac czy instalacja jak w schemacie nr 2 czyli bez sprzęgła ma jakies wady

jeśli są zachowane odpowiednie średnice . czyli takie jak wyjście z kotła , wejście do kotła (a nie odrazu max28 lub 1'' ) i dopiero pokoleji  redukowane do poszczególnych pomp , dokładnie wyregulowana pompa kotłowa to według mnie lepszy układ bez sprzęgła , no ale też sterowanie pompami - elektronika ma znaczenie .

 

 

W dniu 23.01.2020 o 22:52, baca350 napisał:

Ja za obieg kotłowy przyjąłem obieg bojlera i robi podobnie. Tyle ze można przegrzać cwu.

przynajmniej  nic Ci się nie urodzi w bojlerze ,a pitną można za pomocą 3D temperaturowym ustawić w kranie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, mironw napisał:

dokładnie wyregulowana pompa kotłowa to według mnie lepszy układ bez sprzęgła , no ale też sterowanie pompami - elektronika ma znaczenie

Czyli lepiej cały układ będzie pracować zgodnie z tym schematem bez sprzęgła?  Jeżeli zachowam odpowiednie średnice rur to pompy nie będą sobie przeszkadzać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli to że jeśli zachowasz odpowiednio duże średnice , to układ będzie stabilnie pracował i zaoszczędzisz na kupnie sprzęgła , a nie to że układ bez sprzęgła jest lepszy , wszystko zależy od portfela inwestora . znam instalacje gdzie przeróbka na większe średnice przy kotle rozwiązała nie równomierne rozgrzewanie się dwóch układów , na dwóch pompach 1- jeszcze po PRL-owski (rury 5/4'cala  ) NA PARTERZE  i instalacja nowa na miedzi na DRUGIM piętrze

DSC01231.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się- na wyjściu zrobić kolektor najlepiej takiej średnicy jak wyjścia z kotła i redukować dopiero za pompami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.