Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modyfikacja instalacji otwarta/zamknięta


RadekS111

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i pozdrawiam,

Niestety czeka mnie modyfikacja instalacji w moim rodzinnym domu, w tej chwili wygląda to tak: kocioł zasypowy (cieknący - powód modyfikacji) jedna pompa CO zasila 2 obwody, zbiornik CWU i grzejniki, na samej górze naczynko wzbiorcze ale podłączone z ostatniego grzejnika na piętrze (takie były czasy niestety). Teraz chcę wstawić piec na pellet, ze sprzęgłem hydraulicznym na 2 obwody jeden CWU drugi grzejniki, pompa kotłowa i zawór termiczny do ochrony pieca. I teraz moje pytanie: nie podoba mi się to naczynko wyrównawcze, wiem że jest to źle podłączone ale modyfikacja tego teraz to byłaby za duża kombinacja, czy można założyć że obwód mały piec-sprzęgło to obwód zamknięty i wstawić zbiornik przeponowy na belce bezpieczeństwa? Czy wtedy muszę zaślepić naczynko wzbiorcze i traktować to jako instalację zamkniętą czy taka "hybryda" będzie działać? 

Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi.

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz sprzęgło z wymiennikiem płytowym. Przy sprzegle nie masz rozdzielaenia hydraulicznego obiegów kotła i instalacyjnego. Przy wymienniku płytowym-tak. Wtedy obieg kotła robisz otwarty, zas obieg instalacyjny-zamknięty.

W obydwu przypadkach obieg CWU powinien być w obiegu kotłowym-przed sprzęgłem/wymiennikiem.

Po wtóre: jeśli w instalacji sa tylko grzejniki, to sprzęgło jest niepotrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za wyjaśnienie, ale wciąż pozostaje pytanie czy w takim razie zostawić jak jest z tym naczyniem wyrównawczym, czy trzeba dodać jakieś zabezpieczenie? Oczywiście zawór bezpieczeństwa będzie ale czy coś jeszcze?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RadekS111 napisał:

Teraz chcę wstawić piec na pellet

producent dopuszcza kocioł do układu zamkniętego ? Oczywiście z instalacją zabezpieczenia i odbioru ciepła -Zabezpieczenie termiczne kotła na paliwo stałe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, gmaj22 napisał:

Mylisz sprzęgło z wymiennikiem płytowym. Przy sprzegle nie masz rozdzielaenia hydraulicznego obiegów kotła i instalacyjnego. Przy wymienniku płytowym-tak. Wtedy obieg kotła robisz otwarty, zas obieg instalacyjny-zamknięty.

A przy tym wymienniku płytowym to nie odwrotnie? U @RadekS111 naczynie jest podłączone gdzieś za grzejnikiem, czyli w obiegu instalacyjnym. Więc obieg kotłowy musiałby być zamknięty ze wszelkimi zabezpieczeniami ciśnieniowymi.

Albo zostawić układ otwarty, tak jak jest, ale dołożyć do kotła zabezpieczenia z uwagi na nieprawidłowo podłączone naczynie wzbiorcze. Ale tutaj musiałby się wypowiedzieć ktoś, kto zna przepisy czy to jest w ogóle dopuszczalne (sam jestem ciekaw, bo po przeróbkach instalacji naczynie u mnie też nie jest podłączone bezpośrednio do kotła). Dodatkowo porządne zabezpieczenie temperaturowe powrotu kotła oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mkwapisz napisał:

Przy sprzegle nie masz rozdzielaenia hydraulicznego obiegów kotła i instalacyjnego. Przy wymienniku płytowym-tak.

 

7 godzin temu, mkwapisz napisał:

A przy tym wymienniku płytowym to nie odwrotnie?

Co jest niejasne? Wymiennik płytowy stosuje się właśnie w przypadku, gdy instalację chcemy pozostawić w obiegu zamkniętym, zaś kocioł w otwartym. Np. w sytuacji, kiedy kocioł nie jest dopuszczony do pracy w układzie zamkniętym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest jasne, tylko że u OPa kocioł musiałby być w zamkniętym, bo nie ma tam doprowadzonego połączenia z naczyniem. Jeżeli miałby doprowadzone naczynie, to w ogóle nie byłoby problemu. Stąd w ogóle jego pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy wymienniku to naczynie wzbiorcze( zbiornik wyrównawczy)  może być  nieco nad kotłem , a ten na grzejnikach do likwidacji

no i dołożenie naczynia wzbiorczego do C.O  i zaworu bezpieczeństwa po stronie grzejników - instalacji zamkniętej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.