Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł OSIEK ELIPSE V - opinia - czy się sprawdza


tymian79

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamierzam zakupić kocioł OSIEK ELIPSE V dający możliwość palenia groszkiem i peletem. Czy ktoś już korzystała z takiego pieca? Z tego modelu? Palił groszkiem i peletem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Nic nie piszą o palniku. Nie ma przekroju kotła. Kot w worku. Tyle ze jest regulowana płyta paleniska. Coś jak Vg u Kostrzewy pewnie. To pewnie jakas rynna. Coś co spała węgiel nie nadaje się się do spalania pelletu. Palnik będzie modulowac ok. A wymiennik? 30 kW... co tym chcesz ogrzewać. To n mocy max spali 150 kg węgla dobę. No chyba potrzebny jest parowóz do ogrzewania. Ja bym tam na eksperymenty kasy nie wydawał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik Uni w Defro też jest do eko i pelletu. Tak jak rodzice w grochu mają nawet zapalarke. Pellet nawet całkiem fajnie na tym idzie, ale ekonomii w tym zero. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Visitor1230 napisał:

Nic nie piszą o palniku. Nie ma przekroju kotła. Kot w worku. Tyle ze jest regulowana płyta paleniska. Coś jak Vg u Kostrzewy pewnie. To pewnie jakas rynna. Coś co spała węgiel nie nadaje się się do spalania pelletu. Palnik będzie modulowac ok. A wymiennik? 30 kW... co tym chcesz ogrzewać. To n mocy max spali 150 kg węgla dobę. No chyba potrzebny jest parowóz do ogrzewania. Ja bym tam na eksperymenty kasy nie wydawał.

W sumie masz dużo racji. Kocioł jest nowatorski. Mało podają informacji o palniku. Piec ma regulowane palenisko. Mam obecnie 25kw na groszek i jest moim zdaniem o 5kw za duży. Do mojego domu palenie groszkiem jest najbardziej efektywne ze względu na starą i mieszaną instalację. Ten piec łapie się pod lokalny projekt gdzie nie dopuszcza się węgla tylko pelet. Wiem, że kilkanaście pieców takich już funkcjonuje w kraju. Certyfikat mają na oba paliwa.. piszesz o wymienniku.. czy im nie chodzi po prostu wew. płyty (półki) z wodą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, eliks napisał:

Palnik Uni w Defro też jest do eko i pelletu. Tak jak rodzice w grochu mają nawet zapalarke. Pellet nawet całkiem fajnie na tym idzie, ale ekonomii w tym zero

Nie jest najgorzej. Mam to "cudo" i proby na pellecie za soba. Nigdy to nie dorowna palnikom pelletowym to pewne. Jedna z podstawowych wad to ze nie ma czyszczenia i nie zejdziesz z moca bo dymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

 

Na filmie wygląda ciekawie,ale jak to będzie się sprawować jak już zacznie działać.Cena zabójcza 12500 złotych.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co tam pokazali na filmie to system czyszczenia palnika czy zmienna geometria palnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to ze tzw 5 klasa kotłów to jakaś ściema jeżeli takie coś to ma , nie możliwe żeby na ekogroszku i pelecie trzymał parametry , tak się po prostu nie da

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z palnikiem to wyglądało jak geometria. A bardziej to mi się kojarzyło ze ściskiem stolarskim

 

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega pisze o jakimś lokalnym projekcie,który dopuszcza pellet a nie węgiel. Pewnie chodzi o jakieś dotacje z urzędu gminy lub miasta. Krótko mówiąc olał bym tą dotację i kupił kocioł na ekogroszek jeśli instalacja wyklucza kocioł peletowy.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, shaft7 napisał:

nie możliwe żeby na ekogroszku i pelecie trzymał parametry , tak się po prostu nie da

To otworz certyfikat tego kotla i sam zobacz. Chyba ze Ty z tych co twierdza ze certyfikaty/laboratorium i urzadzenia pomiarowr to sciema i nie ma jak to wlasne oko i nos palacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokaldnie. Groszek mi się sprawdza. Do peltu nie mam przekonania, nie widzę również w nim ekologi. Z drugiej strony lubię mieć alternatywe. Jak nie będę przekonany co do pieca duo to chyba pójdę w ten pelt. Tylko, żeby wybrać w tym wypadku właściwy piec to kolejny koszmar. Na pewno zdecyduje się na hybrydę z gazówka z wymiennikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki brak ekologii widzisz w paliwie odnawialnym jakim jest pellet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
15 minut temu, tymian79 napisał:

Do peltu nie mam przekonania, nie widzę również w nim ekologi.

Dobry kocioł i dobrze ustawiony spali pellet bez sadzy. W kotle jasno szaro albo wręcz biało. Komin czysty. Jasnobrązowy pył na wymienniku. Przy temp spalin na mocy max nawet poniżej 100 stopni. Przy minimalnej ilości popiołu. U mnie na miesiąc mniej niż 1 kg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, PioBin napisał:

 

Zachowujesz się jak handlowiec czy producent tego pieca , do peletu musi być palnik do peletu a nie do wszystkiego , to ze ten piec spali pelet to nie wątpię ale ile to ma wspólnego z racjonalnym paleniem to już inna bajka . Na takim palniku na pewno nie osiągnie sprawności nawet 60% , większość roku i tak będzie pracować z mocą 10-30 %  . I tak szczerze to nie wierze w uczciwość tych całych badań piecy na V klasę czy ecodesign. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, shaft7 napisał:

... nie wierze w uczciwość tych całych badań piecy na V klasę czy ecodesign. 

Tak myslalem.

Sprawnosc dla obu paliw tam (w certyfikacie) jest podana. Wystarczy otworzyc.

Zapewniam Cie ze sprzedawca nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność jako tako ale o płynnej modulacji możesz zapomnieć, no i standardowy problem takich konstrukcji ,czyli zejście niżej niż 6KW oznacza już kopcenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to trzeba z glowa kupowac. Minimalna moc kotla to jak dobrze zapamietalem 7.5kW

To oznacza ze u mnie bedzie potrzebna przy... -30C. Ale sa bydynki gdzie to spelni. Tylko czy jest sens palenia tam pelletem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 kw to ja będę potrzebował przy minus 10 a tak to od 1 do 4 kw przez resztę roku , i chciałbym zobaczy jak ten piec pracuje przy takim zapotrzebowaniu , a całe te badania to pic na wodę . Robione są w laboratoryjnych warunkach na określonym paliwie. Do peletu jakiś palnik kipi czy pelas a do ekogroszku sv200 lub pancerpol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @shaft7 ten kociol nie jest dla Ciebie ani dla mnie, po prostu. Ja tylko nie neguje (a popieram) nowatorskie/innowacyjne pomysly (mam na mysli w tym kotle zmienna geometrie). Moze to jest jakis pomysl na przyszlosc. A moze wystarczyloby zmieniac/przesuwac strefe nadmuchu aby efekt byl lepszy/podobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, shaft7 napisał:

Do peletu jakiś palnik kipi czy pelas a do ekogroszku sv200 lub pancerpol

Sv200 ekogroszkowy bardzo poprawnie spala pellet w sensie emisjii. Ten palnik budową przypomina rurowe palniki pelletowe 

 

Jest po badaniach już także jego odmiana pelletowa. Z zapalarką, separacją paliwa, sterownikiem z opracowanym softem, modułem internetowym w komplecie tej elektroniki jest jeszcze czujnik tlenku węgla. Do pelletu wymienione zostało dolne palenisko, jest z mniejszymi otworami inaczej rozmieszczonymi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Pieklorz napisał:

Sv200 ekogroszkowy bardzo poprawnie spala pellet w sensie emisjii. Ten palnik budową przypomina rurowe palniki pelletowe 

 

Jest po badaniach już także jego odmiana pelletowa. Z zapalarką, separacją paliwa, sterownikiem z opracowanym softem, modułem internetowym w komplecie tej elektroniki jest jeszcze czujnik tlenku węgla. Do pelletu wymienione zostało dolne palenisko, jest z mniejszymi otworami inaczej rozmieszczonymi.

 

A co z czyszczeniem palnika ? Nie zasyfia się ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.