Skocz do zawartości
IGNOROWANY

ZSB 14-5c + CW400 - częste taktowanie


Semy

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 4.01.2020 o 08:15, teres napisał:

To zmniejsz przepływ na tych pomieszczeniach, które są teraz dogrzewane. Przepływy wcale nie muszą być równe. Ty masz tylko podłogówkę? Pytam, bo nie wiem jakim cudem kocioł Ci taktuje na początku. Najlepiej napisz coś więcej o instalacji. Może ten I2 robi taki zamęt i odcina kocioł od instalacji?

 

Przepływy zwiększyłem na pomieszczeniach niedogrzewanych i zmniejszyłem na dogrzewanych, w rezultacie na dogrzanych pomieszczeniach mam przepływ 1 l/min., a na niedogrzanych ponad 1,5 l/min., pompy chodzą na automacie.

 

Tak jak pisałem kilka postów wcześniej:

W dniu 1.12.2019 o 21:35, Semy napisał:

 

Ogrzewam 95 m2 podłogi, oprócz tego mam 2 ręcznikowce w łazienkach zasilane tą samą temperaturowo wodą, co podłogówka. Używam CW400 jako modułu obsługowego i regulatora temperatury wg pomieszczenia, nie mam czujnika pogodowego.

Od uruchomienia nie ruszałem większości ustawień kotła, poza parametrami:

  • 2.1A (z 14 kW zjechałem na 7,6 kW)
  • 2.3B (z 10 min. przedłużyłem na 45 min.)
  • 2.3C (z 6 kelwinów podniosłem na 12 kelwinów)

 

 

W załączniku umieściłem szkic schematu CO w mojej kotłowni.

 

 

schemat_kotłowni_FIO.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kamilbezkotla napisał:

Ustawiales na i2 minimalne otwarcie mieszacza?ja mam na 30% i dużo lepiej pracuje ważne jest też czas pomiaru temperatury i skok jednostkowy bez tego będzie wariował 

 

i2 chodzi w większości na fabrycznych ustawieniach, jedyne co zmieniałem to temperatury załączania pomp - ustawiłem 30 stopni Celsjusza.

Minimalne otwarcie mieszacza mam ustawione na 5%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie Kolegów.

Pokusiłem się na zamontowanie czujnika pogodowego do mojego "Smarta". Kocioł pracuje na czujniku AF2 od wczoraj od godziny ok. 16. Efektem czego w domu mam 23,5' gdzie nastawione miałem 22,5' z obniżeniem nocnym na 22'. A więc przegrzewa i to konkretnie. Kocioł pracuje w trybie ogrzewania prawie non stop od wczoraj z przerwami na grzanie CWU. Jak go ustawić żeby pracował należycie zachowując zadaną temperaturę? Próbowałem korygować krzywą, zmieniać wpływ pomieszczenia, ale palnik się nie wyłącza. Jak tak dalej pójdzie - będę miał w chałupie saunę, o zużytym gazie nie wspominając. Ustawienia załączam w screen'ach poniżej.

 

 

IMG_20200121_171928.jpg

IMG_20200121_171959.jpg

IMG_20200121_172009.jpg

IMG_20200121_172019.jpg

IMG_20200121_172036.jpg

IMG_20200121_172109.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie będziesz miał sauny. Cierpliwości 

Dom ma swoją akumulację a podłoga to gigantyczny kaloryfer  i korekty które robisz zaczną być  widoczne po kilkunastu godzinach. Jak przegrzewa to krzywa w dół i zostawić na 2 dni. nie oczekuj że taki kaloryfer jak twój zareaguje tak szybko. obniż krzywą o 2st i poczekaj. z torbami nie pójdziesz. Kocioł ma pracować cały czas i nie będzie wyższych rachunków. jak ustabilizujesz temperaturę to będzie pracował z najniższą potrzebną w danej chwili mocą i z wysoką sprawnością a o to chodzi. jak pokazuje fotka pracuje z mocą 15% czyli prawie minimalną a to oznacza niewielkie zużycie gazu. nie panikować tylko korygować spokojnie i czekać na efekty.

i ostatnia sprawa

moim zdaniem przy podłogówce zabawy z obniżaniem nocnym sa bez sensu. zanim podłoga odda ciepło bedzei już rano i kocioł znowu będzie musiał całośc rozgrzać do dziennego poziomu temperatury. lepiej wybrac sobie jedną temperaturę i trzymać ją całą dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też robię - nie panikuję :)

Obniżyłem krzywą (nie wiem czy robię to dobrze, obydwa punkty tj. początkowy i końcowy obniżyłem o 2'), wprowadziłem też tryb ręczny z temperaturą 22'. Będę cierpliwie czekał na efekty. Póki co dalej mam w domu temperaturę 23,5'. Piec zarówno wczoraj jak i dzisiaj wyłączył się na noc po całodniowej pracy. Jedno co mnie zastanawia - to praca pompy wewnętrznej w kotle - pracuje non stop na 10%, mimo że wybieg mam ustawiony na 3 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie wyczytałem w instrukcji.

U mnie wyłączony jest palnik, piec jest włączony, dioda się świeci, pompa pracuje na 10% non stop. To normalne? Nie powinna pracować przez 3 minuty po wyłączeniu palnika i się wyłączyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie musisz ustawiac trybu ręcznego- wystarczy wybrać własną krzywą z dowolną temperaturą i ustawić 1 na cała dobę. jesli przegrzewa przy dodatnich temperaturach na dworze koryguj dół krzywej- nie zejdziesz poniżej 20stC, jak przegrzewa przy ujemnych korygujesz górę krzywej. Tak jest łatwiej w przypadku gdy przesadzisz- wtedy cofasz jeden parametr a nie oba i dalej nie wiesz który był niewłaściwy. jak zjedziesz z dołem krzywej na maksa i nadal będzie przegrzewać to regulacja przepływów na petlach- zmniejszenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W CW400 nie da się (bądź ja nie umiem) ustawić stałej temperatury w pomieszczeniu wiodącym bez załączenia trybu ręcznego. W trybie auto zawsze jest opcja obniżenia temperatury (bądź całkowitego wyłączenia ogrzewania w zakresie godzinowym przeznaczonym na obniżenie).

Krzywą obniżyłem o 2' zarówno górę jak i dół. Obniżyłem obydwie wartości, ponieważ temperatura oscyluje w ciągu doby w granicach -3'' - +3'. W tym momencie mam 23,5' w pomieszczeniu wiodącym, mimo ustawienia 22'. Wpływ pomieszczenia mam ustawiony na 2'. CW400 pokazuje temperaturę zadaną zasilania 31' i tyle rzeczywiście osiąga. Palnik pracuje z mocą ok. 20%.

Póki co będę cierpliwie czekał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



W CW400 nie da się (bądź ja nie umiem) ustawić stałej temperatury w pomieszczeniu wiodącym bez załączenia trybu ręcznego. W trybie auto zawsze jest opcja obniżenia temperatury (bądź całkowitego wyłączenia ogrzewania w zakresie godzinowym przeznaczonym na obniżenie).

Ustaw normalna temperaturę od 0:00 do 23:45, a obniżona od 23:45 do 0:00, krócej się nie da.



Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w czym przeszkadza pozostawienie trybu ręcznego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy wybrac program czasowy z dowolnym ustawieniem temperatury. wtedy w nim ustawia się od 00:00 żądaną temperaturę i będzie ona utrzymana 24h. nie trzeba ustawiać obniżenia na 15 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna w drugą stronę 

ale po co - wystarczy krzywa grzania i jest jedna temperatura

niech sobie wybierze co woli

dla mnie tryb ręczny jest po to żeby na chwilę(godzina lub 3) zmienić cos ustawionego normalnie na innym poziomie bez potrzeby pamiętania o konieczności powrotu do poprzednich ustawień. Dla innych służy czemu innemu. kwestia podejścia do funkcjonalności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów.

Śpieszę z odpowiedzią, iż ustabilizowałem swojego smarta. Wprawdzie dalej mi przegrzewa. Nadal mimo ustawienia 22' nagrzewa mi do 23', ale to nie jest dla mnie jakiś straszny problem. Najważniejsze że przestał taktować i że chodzi non stop na minimalnej mocy. Mam nadzieję, że fajnie się to przełoży na rachunki.

Mam natomiast inny problem. Mianowicie po każdym dogrzaniu CWU, palnik robi sobie przerwę przez bardzo długi czas, schodzi mu od 1 godz. do prawie 3 godz. Nie mam pojęcia od czego to zależy. W tym czasie pokazuje status 0 - 204, mówiący o tym iż aktualna temperatura zasilania jest wyższa niż zadana temperatura zasilania co jest oczywistą nieprawdą, bowiem prawie za każdym razem kocioł pokazuje temperaturę niższą niż ta zadana przez CW400. Mimo tego palnik zgaszony. Temperatura idąca w podłogi w tym czasie spada nierzadko do 26 - 25 stopni. Później zamiast pracować na minimalnej - on nadgania pracując w granicach ok. 20% mocy. Macie koledzy jakiś pomysł na to? Parametry 2.3B i 2.3C skorygowałem do fabrycznych (czyli odpowiednio 10 min i 6 kelwinów).

No i ta nieszczęsna pompa w kotle. Pracuje non stop mimo przerwy w pracy palnika. Wybieg (tak jak pisałem parę postów wyżej) mam ustawiony na 3 min.

A tak BTW: Kolega @TIMON120777 ma rację. Trzeba korzystać z funkcjonalności sprzętu - w końcu płaciliśmy za niego nie małe pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego semy, a kto nie korzysta z funkcji? Wiesz wogole o czym mowa że zabierasz głos?

 

Jeszcze raz napisze, sprawdzałem kilkukrotnie, jak się nie mylę Teres też to potwierdzal a on ma baaardzo duża wiedzę na ten temat.

 

Nie ważne czy jest włączony tryb ręczny czy automatyczny kocioł pracuje tak samo, według krzywej grzewczej i całej reszty ustawień automatyki utrzymując zadana temperature.

 

Dlatego czy ustawi się tryb ręczny np 22' czy automatyczny i od 00:00 do 23:59 i 23:59 do 00:00 zadana 22' to efekt jest ten sam. Koniec tematu. Jak ktoś twierdzi inaczej niech najpierw sprawdzi dokładnie

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Szczypiorr napisał:

Co ma krzywa grzania do zadanej temp w pomieszczeniu?

mój błąd- myślałem o krzywej grzania(temat z innego wątku) i o niej napisałem a powinienem napisać o wyborze programu czasowego z dowolnym ustawieniem temperatury

i nigdzie nie padło stwierdzenie o innej pracy w automacie w porównaniu do trybu ręcznego

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Szczypiorr:

2 godziny temu, Szczypiorr napisał:

Wiesz wogole o czym mowa że zabierasz głos?

 

 

 

 

 

Trudno nie zabierać głosu we własnym wątku.

A poza tym, wprawdzie jestem młodym użytkownikiem tego forum, nie znaczy to jednak że nie potrafię logicznie myśleć.

No i grzeczniej proszę, nigdy nie wiesz kto pisze po drugiej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.