Skocz do zawartości
IGNOROWANY

taktowanie pieca Junkers


lukasz93

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Mam problem z moim piecem. Mianowicie borykam się z częstym taktowaniem. Przy mocy minimalnej powinien on pracować najwydajniej - mam "wydruk" od serwisanta na którym są parametry 29,4 temperatura spalin i sprawność 109,5% i zawsze Pan Serwisant pokazuje "proszę spojrzeć jaka wysoka sprawność przy mocy minimalnej (minimalna to 7kw)". Z tym, że dopiero ostatnio zacząłem głębiej w to wchodzić i obniżać temperature zasilania na krzywej co by mnie właśnie zbliżyło do długiej pracy na małej temperaturze i mniejszym zużyciu gazu. Jednak zmniejszenie temperatury powoduje bardzo częste taktowanie. Temperatura powrotu szybko przybliża się do zasiilania .Zdarzało się nawet taktowanie ok. 80 razy w ciągu doby, zużycie ok. 4,5m^2 gazu, temperatura zewn. ok. 5stopni, wewn. zadana temperatura w nocy 19,5 a w dzień 20.
Piec jest w łazience na piętrze, sterownik CW400 w holu, niestety ok. 40cm od grzejnika. Termostaty w łazience max, sypialnie 3,5/5, parter max, podłogówka wszędzie max, temperatura zadana i tak nie jest osiągana bo palnik się szybko wyłącza, natomiast słychać że pompa chodzi cały czas.

kocioł dwufunkcyjny kondensacyjny Junkers Cerapur Acu Smart ZWSB 30-4 E 23KW z zamkniętą komorą spalania z zasobnikiem 48l i sterownikiem CW400
parter grzejniki płytowe: salon z kuchnią 90x70cm PURMO + ogrzewanie podłogowe 2m^2 na powrocie z grzejnika z HOLu
otwarty na salon hol 90x80cm PURMO + ogrzewanie podłogowe 2m^2 na powrocie z grzejnika z HOLu
WC 60x40 PURMO + ogrzewanie podłogowe 1m^2 na powrocie z grzejnika z HOLu
piętro grzejniki płytowe: sypialnia 1 60x80 PURMO, sypialnia 2 90x70 PURMO (sypialnia z balkonem, duże okno dwuskrzydłowe 180x220), hol 60x70 PURMO, łazienka drabinka 50x118 + ogrzewanie podłogowe 2m^2 na powrocie z grzejnika łazienkowego
Sprawdzałem kryzowanie i na drabinkowym (najblizej pieca) jest max czyli 8 - ale wg mnie powinno tak być bo to łazienka a tam i tak nie jest jakoś specjalnie ciepło. W pozostałych grzejnikach poza tym w HOLu 3 / 6. W HOLu dałem max czyli 6 (płytowy ma inny max niz drabinkowy). Jedyna zmiana kryzowania to właśnie ten w HOLu na MAX tak to jest w standardzie odkąd tu mieszkam (to jest drugi sezon grzewczy). Owszem spalanie gazu nie jest duże, ale bardziej martwi mnie to taktowanie. Bo pewnie jeszcze bardziej zmniejszyć zużycia się nie da

Jak zmniejszyć taktowanie? nawet kosztem nieco większego spalania. Jak podkręcę termostaty na max wszędzie czyli
zapotrzebowanie ciepła będzie teoretycznie ciągle to jest za gorąco, szczególnie rano w sypialni ale na dole temperatura zadana nie jest osiągnięta. Już wyczytałem w różnych wątkach że baaaardzo przewymiarowany piec do takiej powierzchni, ale niestety nic z tym teraz zrobić nie mogę. W przyszłości będą kolejne kaloryfery na poddaszu obecnie nieużytkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdz w menu serwisowe w parametr 2.1.A to jest max znamionowa moc cieplna jest on uzalezniony od parametru 3.1A tu ustawiasz max moc i 3.3d tu ustawiasz moc minimalna. Musisz te marametry zniejszyc do minimum. 

Pozniej parametr 2.3b to jest po jakim czasie zalaczy sie palnik od ostatniego jego wyłaczenia - to jest odstep w minutach

Parametr 2.3c to  jest roznica pomiedzy aktualna temp zasilania a zadaną temp zasilania aż do załączenia palnika

Wejscie w menu serwisowe opisane jest w instrukcji kotla. Powodzenia

Ps. Ja bym wylaczyl na cw400 wplyw pomieszczenia i sterowal z czujnika temp zewnetrznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie moc minimalna to 29% (czyli te 7kw) i to wynika z jakichś innych dodatkowych ustawień, kiedyś "szukając" ustawień trafiłem na ustawienia min max w % ale nie przestawiałem bo wolę nie ruszać żeby nie napsuć :)

jednakże zorientuje się w tych parametrach o których piszesz i zobaczę jak to u mnie wygląda

wpływ pomieszczenia mam ustawione na 1K (z tego co kojarzę jest tak od nowości) i obniżenie mam według temperatury pomieszczenia, jak miałem wg temperatury zewnętrznej to piec chodził nawet jak było słońce i ciepło w domu co mnie strasznie denerwowało że marnotrawstwo energii :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lukasz93 napisał:

obniżenie mam według temperatury pomieszczenia, jak miałem wg temperatury zewnętrznej to piec chodził nawet jak było słońce i ciepło w domu co mnie strasznie denerwowało że marnotrawstwo energii :) 

Do ograniczenia grzania powyżej pewnej temperatury zewnętrznej , to służy ustawienie "lata". Ustaw na 10stC, wtedy powyżej tej temperatury piec w ogóle się wyłączy.

 

O "obniżeniu" poczytaj tutaj: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php?page=Co+to+jest+tryb+obniżenia

Ustaw na "Tryb ograniczony" i przestań się przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę ogrzewał piecem 24kW ponad 400m2, a ty chcesz nim ogrzać 70m2? Nie ma siły, aby nie taktował... Po prostu nie ma co zrobić z nadmiarem energii i się wyłącza... (no chyba, że okna pootwierasz).

 

Teraz, jak ogrzewam 200m2, to taktuje mi gdy na zewnątrz jest ponad 10stC (i pracuje na 11% mocy, czyli 2,64kW)

 

Temperatura powrotu szybko przybliża się do zasiilania

 

To właśnie świadczy o tym, że nic nie odbiera wyprodukowanej energii.

 

PS. Wymień piec na mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, KubaSko napisał:

Wejdz w menu serwisowe w parametr 2.1.A to jest max znamionowa moc cieplna jest on uzalezniony od parametru 3.1A tu ustawiasz max moc i 3.3d tu ustawiasz moc minimalna. Musisz te marametry zniejszyc do minimum. 

Pozniej parametr 2.3b to jest po jakim czasie zalaczy sie palnik od ostatniego jego wyłaczenia - to jest odstep w minutach

Parametr 2.3c to  jest roznica pomiedzy aktualna temp zasilania a zadaną temp zasilania aż do załączenia palnika

Wejscie w menu serwisowe opisane jest w instrukcji kotla. Powodzenia

Ps. Ja bym wylaczyl na cw400 wplyw pomieszczenia i sterowal z czujnika temp zewnetrznej

sprawdziłem parametry na piecu, są następujące:

2.1A maks dopuszczalna moc grzewcza  - 24
2.1B maks dopuszczalna moc cwu - 30
2.1C charakterystyka wykreślna pompy 2 (ciśnienie stałe 200mbar)
2.1E 5 (regulator temperatury zasilania załącza pompę układu grzewczego)
2.2C Priorytet CWU 0 (włączony)
2.3B interwał czasowy palnika 10minut
2.3C interwał temperaturowy 6 kelwinów
2.3F czas podtrzymywania ciepła 1min
2.9F wybieg pompy 3min
2.CE liczba uruchomien pompy cyrkulacyjnej 2
2.CL pompa cyrkulacyjna 1 (włączona)
3.1A gorna granica maks mocy grzewczej 24
3.1B górna granica maks mocy cwu 30
3.2B górna granica temp zasilania 82
3.3D minimalna moc znamionowa (co i cwu) 6,6

z tego co patrzę w instrukcji montażu i konserwacji to głównie są to ustawienia fabryczne i jak się domyślam dostosowane do tego kotła, a głównym problemem jest jest po prostu zbyt duży piec, chce przez to powiedzieć że wolałbym ustawień pieca nie ruszać, jeśli już to może bardziej ustawienia sterownika tym bardziej że to chyba sterownik CW400 jest nadrzędny prawda?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gbbsoft napisał:

Ja będę ogrzewał piecem 24kW ponad 400m2, a ty chcesz nim ogrzać 70m2? Nie ma siły, aby nie taktował... Po prostu nie ma co zrobić z nadmiarem energii i się wyłącza... (no chyba, że okna pootwierasz).

Teraz, jak ogrzewam 200m2, to taktuje mi gdy na zewnątrz jest ponad 10stC (i pracuje na 11% mocy, czyli 2,64kW)

Temperatura powrotu szybko przybliża się do zasiilania

To właśnie świadczy o tym, że nic nie odbiera wyprodukowanej energii.

PS. Wymień piec na mniejszy.

z tym, że mimo wyłączania pieca i szybkiego przybliżania się temperatury powrotu do zasilania grzejniki nie są ciepłe po całości a tylko przykładowo w górnej części - sprawdzałem i nie są zapowietrzone

zrozumiałbym gdyby grzały całą powierzchnią i wtedy ten powrót byłby z wysoką temperaturą

wymiana pieca na mniejszy nie bardzo wchodzi w grę, mieszkam tutaj od roku i nie uśmiecha mi się nowy piec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kryzowanie jest złe.

Skoro (a) temperatura powrotu dochodzi do temperatury zasilania (b) woda nie przechodzi ciepła przez kaloryfery, to musi ci ta woda gdzieś bokiem przechodzić. Woda najchętniej idzie tam, gdzie ma najmniejszy opór. Czyli problem hydrauliczny.

Idź po przewodzie doprowadzającym wodę powrotną do pieca i badaj, którymi rurami woda najcieplejsza wraca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
W dniu 20.02.2019 o 22:23, lukasz93 napisał:

2.3F czas podtrzymywania ciepła 1min

 

 

Czy ktoś się orientuje za co odpowiada ten parametr?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 8 miesięcy temu...

 

A od jakieś wielkości można mówić o taktowaniu?

Bo mam podobnie. Instalacja nie jest w stanie odebrać ciepła z kotła i szybko wyłącza się palnik. Ale to dzieje się jak jest te 9-10 stopni na dworze - wtedy podogówka wylicza, że do instalacji ma trafić jakoś 24-25 stopni. A to chyba za mało jak dla mojego kotła 24kW oraz podłogówki na 100 m2.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jakiejś "sztywnej" granicy, po przekroczeniu której można orzec "taktowanie".

Ja przyjmuję granicę 100 startów na dobę, czyli raz na kwadrans. 

Zresztą o prawdziwym "taktowaniu" to można mówić, jak kocioł startuje i zanim zacznie modulować moc w dół to już się wyłącza palnik - czyli np. po kilkunastu sekundach - to faktycznie jest nieprawidłowa praca, ale jeśli startuje palnik, chodzi kilka/kilkanaście minut a potem, kolejne kilka/kilkanaście minut chodzi tylko pompa, to nie ma co się martwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To u mnie może 1-2 min podziała palnik i następuje OFF. Po prostu nie ma odbioru ciepła jak już jest nagrzane w domu.

Teraz jeszcze zwiększyłem ten param:

2.3b

Interwał czasowy dla wyłączenia i ponownego załączenia palnika

3 ... 10 ... 45 minut

Minimalny czas oczekiwania między wyłączeniem a ponownym załączeniem palnika.W przypadku podłączenia regulatora ogrzewania z magistralą dwuprzewodową, regulator ogrzewania powoduje optymalizację tego ustawienia.

Dałem tutaj 15 min. I faktycznie kocioł trzyma się tego. Regulator cw100 zwiększa tylko ten czas czasami.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.