Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ochrona powrotu


Bulala

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie mam pytanie czy moje parametry są ok dla ochrony powrotu temp zadania 60st na grzejniki 38 i powrót 28 dodam tylko że gdy powrót zrobię większy to nie mogę udźgac temp na grzejniki bo siłownik nie pozwala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebna druga pompa na powrocie z 4D - temat wałkowany w kilkunastu co najmniej wątkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest to możliwe żeby powrót był cieplejszy od wyjścia na grzejniki tj twoje 55st do 40 st a z pieca idzie 60st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Bulala napisał:

A jest to możliwe żeby powrót był cieplejszy od wyjścia na grzejniki tj twoje 55st do 40 st a z pieca idzie 60st

Jak najbardziej jest możliwe, aby powrót był cieplejszy od zasilania instalacji CO, ale do tego jest potrzebna pompa kotłowa, choć zawór 4D niekoniecznie. Poniżej przykład powrotu wyższego od zasilania. Brak zaworu 4D

137753047_powrt.thumb.JPG.68370b348ea73185bf3670f7405cfbf4.JPG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.11.2019 o 13:48, gmaj22 napisał:

Potrzebna druga pompa na powrocie z 4D - temat wałkowany w kilkunastu co najmniej wątkach.

Mam jeszcze pompke do cwu można z nią pokombinować jak ją ustawić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.11.2019 o 14:49, Jockey napisał:

Jak najbardziej jest możliwe, aby powrót był cieplejszy od zasilania instalacji CO, ale do tego jest potrzebna pompa kotłowa, choć zawór 4D niekoniecznie. Poniżej przykład powrotu wyższego od zasilania. Brak zaworu 4D

137753047_powrt.thumb.JPG.68370b348ea73185bf3670f7405cfbf4.JPG

A mogę porostu pomkę od Co przełożyć przed zaworem 4d i będzie dobrze? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już Ci kolega @gmaj22 napisał, gdzie trzeba wstawić dodatkową pompę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysuj schemat jak masz instalacje zbudowaną. Jest wiele możliwości jeżeli masz zawór 4d i poprawnie zbudowaną instalacje to powinien powrót być cieplejszy. Możesz użyć pompy CWU ale to zwiększy spalanie woda będzie miała tyle co temperatura kotła i powrót będzie wyższy

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mi się zdaje ale chyba masz źle instalacje zrobioną, tam gdzie masz pompę  na cwu to powinno być zrobione zasilanie grzejników, a tam gdzie jest pompa na co powinien iść powrót z grzejników, obejrzyj ten film jak prawidłowo podłączyć zawór 4D 

https://www.youtube.com/watch?v=Z_6pCgub62o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz wszystkie rurki bo do końca nie wiadomo co i jak.
Jak kolega wcześniej wspomniał wygląda na źle zmontowana instalacje.
Zasilanie powinno wchodzić do zaworu 4d i dalej na grzejniki oraz wracać z grzejników do zaworu i dalej do kotla. Natomiast CWU powinno iść bezpośrednio z zasilania pomijając zawór 4d

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie nie pokazuje wszystkiego ale wydaje mi się że pompy są źle opisane, a z tyłu za zaworem 4D jest właśnie druga rurka do zasilania obiegu CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna sprawa, to to, że którakolwiek z tych gałązek przy 4D byłaby powrotem, to przy tak małym przekroju bez pompy krótkiego obiegu nie uzyskasz ciepłego powrotu. Żeby zawór 4D sensownie dogrzewali Ci powrót, to krótki obieg powinien być zrobiony z rur o przekroju równym średnicy króćca zasilającego wychodzącego z kotła. A u Ciebie jest ile? 1/2”?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź tak:
Z prawej strony zaworu 4d powinno wchodzić zasilanie z kotła
Od góry powinna iść zasilanie na grzejniki
Od lewej powinien wchodzić powrót z grzejników
Od dołu powrót do kotla.
Do CWU powinno iść zasilanie bezpośrednio od kotła przed zaworem 4d i powrót wpięty też już za zaworem.
Jezeli tak masz to jest ok jeżeli inaczej to choćbyś dał 10 pomp nie zmieni to sytuacji.


Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pomijając przekroje rur i sposób połączenia... Zdjęcie jest słabe, ale czy to przypadkiem nie jest zawór 3D???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, mhosaja napisał:

Jeszcze pomijając przekroje rur i sposób połączenia... Zdjęcie jest słabe, ale czy to przypadkiem nie jest zawór 3D???

To jest 4d ok panowie jestem w stanie wszystko podłączyć od nowa tzn hydraulik poproszę o poprawne podłączenie zaworu 4d do rur i przekrój rur oraz popmy kotlowej dziękuję za zainteresowanie dodam że mam układ zamknięty.

12 godzin temu, Darekgra napisał:

Zdjęcie nie pokazuje wszystkiego ale wydaje mi się że pompy są źle opisane, a z tyłu za zaworem 4D jest właśnie druga rurka do zasilania obiegu CWU

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie pompka na powrocie założona 

Temp pieca 65st

Na grzejniki 40st

Powrót w okolicach 47-49 więcej nie chce podbić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobra temperatura. Teoretycznie nie powinno być mniej niż 45C, ale moim zdaniem powyżej 40C to już dobry wynik. Moim zdaniem, żeby podnieść temperaturę powrotu należałoby zwiększyć przekroje rur. Krótki obieg grzejnikowy powinien być zrobiony z rur równych średnicy na wyjściu zasilania z kotła. U mnie wyjście z kotła 5/4" i tak samo krótki obieg kotła. Pompy kotłowej nie mam w obieg idzie w tej chwili 33C (sterowanie pogodowe), różnica między powrotem a zasilaniem max ~10C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak kolega mówi nie patrz tak ślepo że ma być 55 °C bo takie są zalecenia producenta. Był kiedyś u mnie serwisant z Defro (z centrali nie jakiś podwykonawca) i stwierdził że dla kotła ważniejsza jest temperatura spalin żeby była powyżej 140 °C bo poniżej wytrąca się kwas siarkowy.
Osiągnięcie powrotu 55°C nie jest łatwe zwłaszcza jak ktoś ma podłogówkę.


Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.