Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak ustawić przewymiarowany kocioł?


gofer

Rekomendowane odpowiedzi

Budynek z 1996r. (parterowy) 
-Powierzchnia grzewcza to w sumie 120m2, z czego 80m2 to podłogówka, a 40m2 kaloryfery; grzeje też CWU.
-Ściany w sumie ok 50cm: wew. połówka betonu komórkowego, + w środek 5sm styropian + pustak od zew+ styropian 5cm.
-Sufit/strop: pustaki+ 10cm styropian.
-piec Biadały z Pleszewa z podajnikiem 19kW

Z tego co czytam, piec jest za duży. Spala mi ponad 5ton na sezon.

2 pytania:

1. Na jakiej mocy nowy piec zbierać? (wiem że są obliczenia w internecie, ale strasznie różne raz wyliczyłem że piec 7,2kw wystarczy, raz że 15kW)

2. Jak ustawić obecny piec, czy da radę jakoś zmniejszyć spalanie obecnego pieca? Może ustawić wyższą temp na piecu? Mam obecnie 55 stopni. 
Piec w sumie cały czas suchy w środku, nic mokrego się nie osadza wewnątrz. Spalanie ekogroszu w popiół, ze zbiornika ok 160 kg, pół taczki popiołu.
W duże mrozy pali 25kg/dzień, jak jest cieplej niewiele mniej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cieplowlasciwe.pl  

Dosyć dobry kalkulator.

Podajnik 19kW, to jeszcze nie jest tak źle, powinieneś go spokojnie wyregulować. Wpisz więcej szczegółów, to koledzy Ci pomogą.

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3kwd u mnie się sprawdził w 100% .-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

42 minuty temu, Visitor1230 napisał:

Nic nie piszesz jak pracuje kociol. Jaki palnik. Jakie ustawienia. Pid czy dwustan. Jak prowadzona instalacja. Czy jest sterowanie pogodowe, pomieszczeniowe itd.

Palnik nie wiem jaki (podajnik ślimakowy, Palnik kwadratowy, wentylator z zapadką/klapką bez zasłony), w załączniku zdjęcie. Ustawienia 7s podawania, 25s przerwy., Czas przerwy 20 min, wentylator 80%.
  Sterownik nie ma PID, nie ma sterowania pogodowego, mam termostat pokojowy podłączony do sterownika.
Instalacja podłogowa z dużym rozdzielaczem + mieszacz; wszystkie pętle przechodzą przez duzy salon, do kuchni, łazienki, przedpokoju. 3 kaloryfery w pokojach + łazienka.
Osobno pompy na podłogę, kaloryfery i bojler. Bojler ma też pompę mieszającą, bo daleko jest pobór wody od pieca.
Piec w środku suchy, nic się nie skrapla, ekogroszek PIEKLORZ
Sterownik LIDER
 

IMG_3207.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Palenisko wyglada całkiem przyzwoicie. Z tym, ze nie podoba mi się ten nadmuch. Zbyt dużo powietrza. Czy korona palnika jest oszczeniona ? Przy tak wysokim nadmuchu w retorcie powinien być krater. Bez uszczelnienia powietrze może iść bokami zamiast przez palenisko, wychładzających przy tym kocioł. Jeżeli okaże się ze uszczelnienia brak to należy wykonać i powietrze wtedy mocno w dół. Jak pracuje kocioł? Tzn ile pracuje i ile czasu stoi? Bo moc ustawiona jest bardzo wysoko. Jepiej gdyby popracował dłużej na niższej mocy.

edit: co robi sterownik pokojowy po odgrzaniu pomieszczeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik ma nadmuchy, takie dwa kanały dookoła palnika gdzieś 4 i 5cm od góry palnika, czyści się od spodu.
Sterownik po podgrzaniu pomieszczeń wyłącza pompę C.O -  włącza ją co 30 min na 30sekund, jeżeli tem nie spadnie.
Przy podłączonym termostacie, kocioł inaczej się zachowuje, tzn temperatura spada do ok 43 stopni i jeżeli w domu jest ciepło, to praktycznie nie dogrzewa do tych 55 stopni, tylko go przedmuchuje co 20 min.
A wtedy pracuje ok 10min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Usczczelnienie retorty to mmialem na mysli cos jak w linku. Masz tam cala galerie jak to zrobic krok po kroku

http://czp.pl/kociol/nastawy/retorta/czyszczenie/

Co do instalacji wiele nie doradze bo nie mam doswiadczenia z podlogowka. W kazdym razie brak stalej pracy pompy to minus.  Sterownik nie powinien jej odlaczac.  Przy postoju pompy woda w ukladzie stygnie. Po ponownym zalaczeniu zimna woda splywa do kotla. To prowadzi  do braku stabilnosci pracy kotla i ukladu. Sprawdz najpierw uszczelnienie. I napisz jak dlugie sa cykle pracy kotla pomiedzy postojami w podtrzymaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam doświadczenia z podłogówkę. Tez tak sterowalem podłogówkę ze pompa włącz wyłącz. Piec palił dużo. Założyłem zawór 3D jest o 100% lepiej. Spróbuj wlaczyc pompę od podłogówki na stałe. Różnice w spalaniu zobaczysz dopiero po 2-3 dni


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci jeszcze ze jak wyłączyłem cyrkulację od CWU to spalanie spadło 3kg i mam wyłączone bi doszedłem do wniosku ze lepiej spuścić 5l wody jak dokładać za ogrzewanie wody.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przed zmianą kotła myślałem nad tą cyrkulacją.  Wymyśliłem, przy drzwiach do łazienki oprócz kontaktu światła, dałem włącznik dzwonkowy, on załącza  czasowy wł. ustawiony na 2 min. Pompa cyrkulacyjna chodzi tylko 2 min. wtedy gdy jest potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To włącz pompę na stałe i zobaczysz ze będzie różnica.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, nikel napisał:

Ja przed zmianą kotła myślałem nad tą cyrkulacją.  Wymyśliłem, przy drzwiach do łazienki oprócz kontaktu światła, dałem włącznik dzwonkowy, on załącza  czasowy wł. ustawiony na 2 min. Pompa cyrkulacyjna chodzi tylko 2 min. wtedy gdy jest potrzebna.

Nie prościej było wykorzystać wyłącznik czasowy z czujnikiem ruchu, jaki np. wykorzystywany jest przy oświetleniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, SlawekOrfi napisał:

To włącz pompę na stałe i zobaczysz ze będzie różnica.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Już to sprawdzałem u siebie. Pracę cykliczną i stałą. Prawdą jest, że spalanie jest nieco większe. Niestety mam bojler w kotłowni 8 m od domu i pompa cyrkulacyjna musi chodzić. Ratunkiem jest programator czasowy i odpowiednie ustawienie temperatury załączania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko po co mi cyrkulacja gdy siedze na kibelku , nie wspominając o reszcie domowników .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam cyrkulację na czujce ruchu.Ale dodatkowo na powrocie cyrkulacji jest takie ustrojstwo za parę zeta.W tej konfiguracji pompa cyrkulacyjna się odpali jak jest sygnał z czujki ruchu i tego ustrojstwa.

termostat-bimetaliczny-n_675.jpg.5c8203aec52ec988ef85bc734ecd7899.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko rozumiem. Pisałem do operatora wątku ze ma włączyć podłogówkę na stałe i będzie 100% mniejsze spalanie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, g69 napisał:

Ja mam cyrkulację na czujce ruchu.Ale dodatkowo na powrocie cyrkulacji jest takie ustrojstwo za parę zeta.W tej konfiguracji pompa cyrkulacyjna się odpali jak jest sygnał z czujki ruchu i tego ustrojstwa.

termostat-bimetaliczny-n_675.jpg.5c8203aec52ec988ef85bc734ecd7899.jpg

Co to, jak sie to nazywa, jak dziala? Przypuszczam, że mierzy temp i odpala pompe jak spadnie temp??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozwiera (wyłącza pompę cyrkulacyjną) po przekroczeniu 30 C ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, gmaj22 napisał:

Czyli rozwiera (wyłącza pompę cyrkulacyjną) po przekroczeniu 30 C ?

Dokładnie tak to działa + załącza kiedy czujnik ruchu wykryje aktywność, a temperatura będzie poniżej 30*C. Proste i skuteczne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam włączoną pompę od podłogówki na stałe, oprócz rozdzielacza mam też zawór 3D. Do pompy cyrkulacji mam podłączony programowany włącznik czasowy. Włącza tylko rano na 2 godziny i wieczorem na 4 godziny.
Obliczyłem ze strony którą podał kolega na samej górze i wyszło mi, że powinienem mieć piec 14kW.
Trochę nie kumam informacji, jak piec jest za duży, to w domu jest zimno a spalanie 2 razy większe...

Gdzieś przeczytałem, żeby w wyczystki włożyć cegły szamotowe, zmniejszy się wtedy kanał spalin, ktoś coś słyszał?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, gofer napisał:

Może ten wentylator powinen być inny, mieć przeslonę a nie klapkę?

59FCC026-47A5-484F-90F9-34F3854CF186.jpeg

Takie wentylatory są dawane kotłów bez PiD.Kocioł przechodzi w podtrzymanie, wentylator wyłącza sie, klapka opada i blokuje dopływ powietrza. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.