Skocz do zawartości

Mareko1

Forumowicz
  • Postów

    69
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia Mareko1

Entuzjasta

Entuzjasta (6/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

-2

Reputacja

  1. bardzo ciekawe jest to, ze drewno 20% podsycha do 17% na powietrzu o wilgotnosci 80% :) to sie nijak nie ima mojej matematyki ale wierze ze koledzy tutaj wiedzą co mówią :)
  2. sorki ale do mnie nie docieraja te wzory i procenty, czy ktos to moze przetlumaczyc na nasze ? po prostu czy drewno ktore przeschlo do 20% ma szanse znowu zawilgotniec do 30% jesli jest w wiacie pod dachem przez jesien i zime gdzie w powietrzu jest 80-90% wilgotnosci ?
  3. alez ja to wszystko wiem, tylko ktos tu pisal o zamykaniu por drewna , ktore przeschlo, czy to by oznaczalo ze wnikanie wilgoci do takiego drewna jest utrudnione ? no i druga sprawa to wilgotnosc powietrza, przeciez w okresach jesienno zimowych ta wilgotnosc osiaga nierzadko 80-90% , czyli duzo wyzej niz pisales o 12-18%
  4. pytanie czy drewno ktore osiągnęło już poziom powiedzmy 20% może złapać np. 30% jak bedzie pozostawione na długo na dworze ? np. jesienią i zimą ?
  5. ale czy drewno podsuszone potrafi zalapac wilgoc ponownie ?
  6. Witam, Jako ze nastawilem sie na ogrzewanie głownie drewnem chcialbym zapytac o kilka kwestii dot. jego sezonowania. Wiem ze najlepiej w przewiewnej i zadaszonej wiacie ale : 1. czy drewno bedzie gorzej schlo gdy od czasu do czasu popada na nie deszcz ? chodzi mi o ulozenie drewna na dworze bez przykrycia i wystawienie na dzialanie warunkow atmosferycznych, pytanie czy deszcz znacząco zamoczy drewno w środku ? bo ze zmoczy go powierzchniowo to nie problem - wyschnie po 1 slonecznym dniu. wiata jest przy budynku i nieco oslonieta od wiatru a z tego co wiem to wlasnie wiatr jest najwazniejszy w procesie suszenia, wiec zastanawiam sie czy nie ulozyc poza wiatą ale za to w miejscu bardzo naslonecznionym i przewiewnym - tyle ze bez zadaszenia. Co lepsze jak uważacie ? 2. druga kwestia to czy podsuszone po lecie drewno pozostawione na okres jesienno zimowy na dworze "łapie" wilgoć z powietrza ? jak wiadomo na jesieni wilgotnosc jest duzo wyzsza niz latem. gdzies czytalem o zamykaniu por drewna podczas suszenia i jakoby blokowaniu wejscia wilgoci z powortoem do srodka. czy ktos to moze potwierdzic ?
  7. ostatnio zapytalem lesniczego jakie drewno jest najlepsze do palenia w piecu i wiecie co mi odpowiedzial ... - suche !! Racja bo to jest chyba najwazniejsza sprawa przy paleniu tym surowcem.
  8. przy maksymalnie otwartej klapie dolnej masz pewnie taki ciąg, że po osiagneciu 70st. na kotle temp. spalin osiaga ze 700 st. a to jest ogrzewanie atmosfery i strata paliwa
  9. jak najbardziej sie zgadzam i wcale nie chce oszczedzac na czyszczeniu ale dach mam z gontu i troche obawiam sie po nim chodzic zbyt czesto bo moze ulec uszkodzeniu
  10. od roku pale tylko sezonowanym drewnem w kotle defro optima komfort plus z dmuchawą i sterownikiem pid raptem 2 tygodnie, wczesniej byl zwykly piecyk samorobka z miarkownikiem ciagu. szczerze mowiac nie wiem czy w ciagu 2 tygodni ciaglego palenia z dmuchawa juz bedzie widac jakies efekty zasmolenia ? czy moze jednak ten nowy piec i dmuchawa nie jest taka zla ? ma ktos zdjecia brudnego , osmolonego komina? z checia bym obejrzal zeby miec porownanie
  11. wlasnie mi chodzilo zeby zrobic zdjecie stanu po roku uzywania, zebym mial porownanie w jakim tempie zarasta i czym zarasta. no wlasnie tez mnie ucieszylo ze nie ma smoly tylko sadza, taka która bardzo latwo odpada od komina, mozna bylo reka to ruszyc i sie kruszylo jak piasek, nie wiem czy to sie dobrze pali ale na oko wyglada mi ze im dalej wgląb komina tym mniej tego widzialem. to chyba by sie zgadzalo ze najgorzej komin jest zarosniety na samym wylocie, czy mam racje ?
  12. dlaczego uwazasz ze kogokolwiek prowokuje ? po prostu chcialbym sie dowiedziec w jakim stanie jest moj komin, bo nie znam sie i nie mam porównania. Kazik, dziekuje za opinie.
  13. Kazik a zauwazyles czy podczas tego wypalania masz płomien aż w kominie ? Bo ja sie zastanawiam jak sie wypalaja te sadze w kominie skoro u mnie plomien nie dochodzi do komina. Piec jest tak wysoki i ma tyle przegrod wodnych ze ostatnie jezyki ognia widac w miejscu gdzie zaczyna sie czopuch ale w kominie nie ma juz plomienia tylko bardzo wysoka temperatura (na wyjsciu z czopucha mam 600 st.)
  14. wklejam zdjecia i zachecam do wypowiadania sie. komin byl czyszczony rok temu jak oceniacie jesgo stan? kwalifikuje sie do czyszczenia? co mozna powiedziec o sposobie palenia ? z gory dziekuje za wszelkie uwagi i sugestie
  15. hej Kazik, jak dlugo trwa u Ciebie takie ostre wypalanie ? masz podgląd na temp. spalin w tym czasie ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.