Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja pomp CO i CWU, kocioł na paliwa stałe


czesterr20

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Proszę o opinię i pomoc przy zasilaniu instalacji CO i CWU czy zostało to poprawnie zainstalowane (zdjęcia w załączeniu). Pytania:

1. Co należy poprawić aby nie chłodziło mi CWU gdy tem na kotle jest mniejsza niż CWU, a pompa CO pracuje przez co domniemam, że schładza mi wodę w zasobniku. Czy wystarczy zamontować zawór sprężynowy zwrotny na obiegu pompy CWU?

2. Kocioł zasila instalację dwóch oddzielnych budynków. Zamontowane są oddzielne pompy po jednej dla każdego plus pompa CWU, pompy sterowane są za pomocą oddzielnych sterowników dla każdej pompy CO z różnymi nastawami temp. Chciałbym aby np budynek nr. 1 był ogrzewany przy czym np nr 2 nie i staram się to osiągać przykręcając zawór ale mimo to bez większego efektu. Proszę o poradę jak zmodyfikować i co zainstalować aby efekt był zadowalający. Czy sam zawór np 4-drożny załatwiłby sprawę, jeśli tak to proszę o zaznaczenie w którym miejscu go zainstalować aby było poprawnie. Zdaję sobie sprawę, że na nowo trzeba będzie wszytko zainstalować ale chciałbym aby było to skuteczne.

3. Kocioł to SAS NWT 23 kV, przy paleniu od góry bez żadnych przeróbek efekt spalania i niemal brak dymu zadowalający natomiast kocioł nie może osiągnąć więcej niż 55 st.C, czy zbyt wiele pomp dla tego kotła, bo przy paleniu od dołu osiąga tem. jaką się zada. Sterowanie przez miarkownik ciągu, dmuchawa wyłączona i zaślepiona. Dawkuję PW poprzez wycięty otwór w drzwiach zasypowych. Próbowałem również zaślepić otwór na dole pomiędzy wiszącym wymiennikiem ale nie dało to większego efektu. Czy da się z tego kotła coś więcej osiągnąć. Proszę o poradę. Dodam, że palę węglem, gdyż przy paleniu drewnem metodą od dołu bardzo smoliło mi komin mino suchego drewna i kocioł się zwyczajnie dusił a nie spalał.

Bardzo proszę o fachową poradę do powyższego.

image.thumb.jpeg.d56724a03273cd25ef815587d58e307d.jpeg

20191105_063504.jpg

20191105_063509.jpg

20191105_063520.jpg

20191105_063531.jpg

20191105_063537.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem również nowy na forum i nie specjalnie jestem specjalistą w zakresie rozwiązań typowo hydraulicznych. :)

Ale myślę że mam pomysł jak rozwiązać twój problem nr 1 z wychładzaniem bojlera. Osobiście zastosowałbym termostat różnicowy taki sam jaki stosuje się w przypadku instalacji solarnych. 

Przykładowy: https://allegro.pl/oferta/termostat-roznicowy-solarny-sterownik-2-kanalowy-6564469624

W sterownikach takich zazwyczaj masz do ustawienia dwa parametry: 

- Różnica temperatur  

-Temperatura zadana 

W twoim przypadku czujnik solarny należałoby zamontować na rurze zasilającej od pieca, natomiast czujnik bojlera wiadomo :)

Zasada działania jest następująca:

Jeśli temperatura pieca jest wyższa od temperatury bojlera np. o 10 stopni (Różnica temperatur) Pompa CWU działa. Natomiast jeśli osiągnięta jest temperatura zadana i temp pieca jest wyższa od bojlera  to pompa nie pracuje. W przypadku kiedy temperatura zadana nie została osiągnięta, a temperatura pieca spadnie pompa się wyłączy co spowoduje że bojler nie będzie się wystudzał. 

 

Mam nadzieję że pomogłem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można prościej:

1/ Dodać zawór zwrotny za pompą CWU, a jeśli już tam jest, to odciąć bajpas nad pompą CWU. 

2/ Ustawić temperaturę załączania pompy CO maksymalnie 2-3 stopnie poniżej ustawionej temperatury (CWU - histereza)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dziękuję za zainteresowanie, ale nie w tym problem. Problem, bo sterownik załącza pompę przy zadanej temp. a jeżeli jest niższa temp na piecu niż w zbiorniku CWU wówczas pompa nie działa wiec zbyteczny jest sterownik solarny gdyż ten działa ok. Chodzi mi o to, że po nagrzaniu zbiornika CWU np do 55 st C a na piecu już spadło i kocioł nie grzeje jest np 35 st C, to wówczas Zasobnik CWU działa jak piec czyli swoim obiegiem krąży woda grawitacyjnie ogrzewając piec i wówczas następuje wychłodzenie. Dlatego też uważam, że sam zawór zwrotny za pompą CWU zdałby egz przed powrotem ciepłej wody do instalacji CO.

Zastanawia mnie bardziej drugi problem a mianowicie chodzi o to, że pompa CO, mino niepracującej pompy CWU pcha wodę do układu, który zasila zbiornik CWU i np gdy na piecu jest 45 st C i a pompa CO pracuje to mimo woli krąży ona również w obiegu CWU i stąd pytanie co zmodyfikować i jak w układzie zasilania aby tego zjawiska nie było. Oczywiście można ustawić na sterowniku załączenie pompy CO na np 55 st i po spawie ale nie tak chce, bo zależy mi na tym aby przy niższej temp, została uruchamiana.

W związku z powyższym ponawiam pytanie jak dokonać stosownej modyfikacji, Mam pewne pomysły ale wolałbym zasięgnąć porady osób, które zajmują się na co dzień montażem instalacji grzewczych i zauważają błędy w moim montażu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedż j/w czyli zawór zwrotny za pompą CWU i likwidacja rury omijającej pompę CWU. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam.

Proszę jeszcze o pomoc:

Kocioł jak widać wyżej zasila dwa oddzielne budynki niezależnymi pompami z oddzielnym sterownikiem załączenia pomp. Czy istnieje możliwość wykonania instalacji/przeróbki aby moc sterować poprzez pompy ale np jedna aby puszczała na instalacje wodę np. 45 a druga 65 stopni. Podejrzewam ze wymagałoby to oddzielnego zasobnika.

Głównie chodzi o to, że jeden z domów wymaga wyższej tem na grzejnikach, gdzie w drugim przy temp. 65 jest ukrop. Dodam, że mogę całkowicie wyłączyć pompę na "cieplejszy dom" ale wówczas kocioł ma zbyt dużo mocy i zwyczajnie opał dusi się lub niemal gotuje się w kotle.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

image.thumb.jpeg.39cdbd3c242fed66e336f7d56d465ddb.jpeg

W dniu 20.12.2020 o 09:29, sambor napisał:

Ta instalacja w kotłowni jest chyba źle wykonana np masz dwie pompy w szereg 

Zrób rysunek - co i jak masz połączone.

Zastanawiam się co przerobić poza pozbyciem się bajpasu do zasilania CWU tak aby dwa obiegi pomp były niezależne. Myślałem o zainstalowaniu dwóch zaworów trójdrożnych. Dobry pomysł?

Po drugie ma ktoś sprawdzony sposób na usprawnienie tego typu kotła do efektywniejszego i czystszego spalania węgla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast pierwszego trójnika daj czwórnik i drugi budynek podłącz pod czwarte wyprowadzenie , zaw różnicowy wyrzuć.

Czystsze spalanie będzie jak dołożysz tzw pompę przewałową - na połączeniu zasilania kotła z jego powrotem- wtedy podniesiesz temp na powrocie kotła i spalanie będzie czystsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie myślałem o tym czwórniku, tylko dodatkowo wykonać dwa niezależne obiegi przez zainstalowanie zaworów 3 drożnych po jednym dla danej pompy, wówczas uzyskać powinno się sterowanie dwoma obiegami przy różnych temp.

Mógłby poprosić o prosty schemat jednokreskowy nawet odręczny jakbyś to widział?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przymierzam się do modernizacji kotłowni po sezonie grzewczym. Powoli zaopatruję się w materiały jak i w wiedzę. Planuję zamontować bufor z którego ciepło będzie czerpane do CO i na potrzeby CWU.

Czy taka instalacja, a w szczególności umiejscowienie pomp i zaworów 3D oraz zwrotnych ma sens czy należy coś poprawić.

Na rysunku brak zwykłych zaworów odcinających oraz instalacji wodnej

Projekt CO.png

Edytowane przez pepito82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak tylko luźno stwierdzam:

1. Czy latem chcesz grzać bufor i bojler razem??

2. Czy wyjście z bufora na instalację nie powinno być u góry zbiornika ?? (za czym nagrzeje się woda w górnej sferze bufora może to potrwać, a nie wiem czy twoja żona to wycierpi ? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Latem chciałbym grzać CWU drewnem. Teraz bez bufora temperatura rośnie lawinowo i ciężko okiełznać kocioł z tak małym obciążeniem, tym bardziej na drewnie. Poza tym mam nadzieję na rzadsze rozpalanie. Widziałem gdzieś na schematach obejście bufora na szybkie grzanie CWU latem - może warte zastanowienia.

2. Co do rozbioru ciepła z bufora na wszelkie metody chciałbym uwzględnić priorytet CWU. W chwili obecnej mam strasznie skopaną instalację robioną 20 lat temu przez majstra starej daty i ciepło z bojlera jest notorycznie wysysane przez grzejniki. Wyjście z bufora na bojler byłby pierwsze od góry, a niżej na grzejniki. Dom jest w miarę dobrze ocieplony i nie wymaga grzania non stop.

Na wyjściu CWU z bojlera będzie zawór termostatyczny aby woda o temperaturze 80*C nikogo nie poparzyła i starczyło jej na dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzyj się tematowi

Na forum jest dużo schematów i można coś wybrać. Można oczywiście zrobić bajpas CWU aby zimą grzać za buforem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.