Skocz do zawartości
IGNOROWANY

termet ustawienie pieca


jaarooo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od niedawna jestem posiadaczem pieca c.o termet eccondens gold plus 2f  25kw. Czytając posty w temacie ustawień pieca doszedłem do wniosku że nic w tym temacie nie wiem. Piec posiada czujnik zewnętrzny temperatury, oraz wewnętrzny regulator temperatury w pomieszczeniu . Regulacje ograniczyłem do ustawienia punktu krzywej na poziomie 1,0 . Dom 140 m2 ocieplony 15 cm,okna pcv . Piec przeszedł pierwszy rozruch dokonany przez serwisanta . W postach przeczytałem o punktach P0,P01,P02, ........ które służą do zmiany obrotów wentylatora , pompy czy regulacji mocy od min do max ,niestety nie wiem jak sprawdzić obecne ustawienia.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Oto parametry jakie odczytałem:

P01  00 30

P02  00 99

P03  00 70

P04  15 00

P05  56 00

P07  00 01

P08  00 00

P09  00 01

P11  00 02

P13  00 06

P14  00 50

P15  00 00

P16 00 00

P18 00 99

P20 00 05

P22  00 00

P23  00 00

P24  00 20

P25  00 03

P26  00 01

P29  00 80

P30  00 00

Czy parametry są ok , czy byście któreś zmienili oczywiście w granicach rozsądku ?

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie ma takiego czegoś - każdy kocioł jest montowany w innym budynku i każdy inaczej pracuje - tu musisz sam dojść do tego co jest najlepiej.

Głównym parametrem jest krzywa grzewcza i ją trzeba dostosować do swojej instalacji, ew bieg pompy ,

Reszta to mało istotne bzdety, lub nastawy, których nie wolno ruszać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kt to nie jest 1 punkt , to linia wg której zmienia się temp wody w instalacji CO zależnie od temp zewnętrznej.

Najpierw musisz wiedzieć do jakiej temp zasilania masz dobrane grzejniki a następnie tak dobrać kt aby przy temp np -20C osiągnąć  wymaganą temp w domu.

Aby było prawidłowo i oszczędnie to grzejniki do kondensata dobiera się do temp zasilania 55C przy temp zewn -20C,

Przy takim zasilaniu powinieneś mieć w domu 20-22C lub inaczej.

Można zejść z temp zasilania niżej , ale to jest mało opłacalne.

Poczytaj w instrukcji kotła  i w necie na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P03 jest to Max moc kotła, u siebie mam kocioł 20kw a w/w parametr mam ustawiony na 25. 

U mnie kocioł po zapłonie szybko dogrzewa wodę w grzejnikach i później zmniejsza moc do kinimum. Możesz pozmieniać ten parametr i zobaczyć jak to będzie u Ciebie. 

Parametru z obrotami went.nie zmieniaj bo będziesz miał problemy z zapłonem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam.

Sprawa dotyczy ustawień pieca wiec napiszę tutaj.

To mój pierwszy sezon z piecem gazowym.

Przesiadka ze śmieciucha na piec gazowy nie do opisania.

Ale do rzeczy.

Instalacja grzejnikowa, temperatura na piecu na sztywno 40 stopni.

Wszystko jest ok w zakresie temperatury zew -5 do +5. W domu 21,5 do 23 stopni.

Problem pojawia się gdy na zewnątrz jest cieplej lub gdy przyświeci słoneczko.

Muszę wyłączać piec, temperatura wew dochodzi do 24,5.

Jeśli przykręcę zawory na grzejnikach wzrasta temperatura na piecu  do 44 stopni i pompka zasuwa na 80% powodując bardzo nieprzyjemny szum.

Mam w domu sterownik pokojowy, na razie ustawiony na 27 stopni.

Nie wiem czy dobrze kombinuje, ale chce uniknąć taktowania pieca.

Przyszło mi do głowy aby przełączyć go w tryb grzania podłogówki i obniżyć temperaturę np. na 35 stopni.

Jeśli się sprawdzi do tego sterownik pogodowy i wyższą krzywą ustawić.

 

Czy opłaci się ta zabawa, czy olać temat taktowania pieca i korzystać ze sterownika pokojowego?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jaki masz kocioł, do jakiej mocy minimalnej moduluje, jakie grzejniki. Bo jeśli to wszystko nie będzie współgrało (za małe grzejniki, za duża moc minimalna), obniżając temp. zasilania do np. 35*C dopiero zacznie się taktowanie. Sprawdź o ile i w jakim czasie spada Ci temp. w domu na sterowniku i przy jakiej się czujesz komfortowo. Nastaw np. 23*C w domu, histerezę na 0,2*C, kocioł dogrzeje dom do 23 i się wyłączy (też zależy od sterownika), po spadku temp o zadaną histerezę znów się załączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Evomedia 3021 przewodowy.

Trochę możliwość ustawienia histerezy na pokojowym ratuje sprawę ale i tak piec się wyłącza.

Chciałem zrezygnować z pokojowego i przejść na pogodowy.

Na razie brak czujnika temperatury zewnętrznej.

 

Może taktowanie to za mocne słowo.

Piec wyłącza się za trzy razy na dobę.

Termet Gold 20 2f grzejniki aluminiowe po 15 żeberek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie jesteś zadowolony ze sterowania pokojowego to zamontuj czujnik temperatury zewnętrznej i przejdź na pogodowe. Dobrze dobrana krzywa powinna dać komfort, tylko pytanie czy nie spowoduje zwiększenia taktowania. Musisz przetestować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy dni obserwacji, porozmawiałem trochę ze sobą i też doszedłem do takiego samego wniosku.

Na razie obniżyłem temperaturę nocną na pokojowym i piec wyłącza się tylko na noc.W domu w dzień nie przekracza 23, a nocą nie spada poniżej 21.

Gorzej byłoby gdybym musiał podnosić temperaturę na piecu w chłodniejsze dni.

Jak pisałem pierwszy sezon najniższa temperatura zew -10 przez kilka godz. nocnych. Piec ustawiony na 40 stopni pracował 24h na dobę. Oczywiście było wahanie temperatury wewnętrznej w granicach jak powyżej.

Pozdrawiam, dziękuję i życzę samych ciepłych dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.