Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakie sterowanie do zaworu 4D Afriso


PiotrNar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam w piec na ekogroszek, w instalacji zamontowany zawór 4d, bez siłownika. Chciałem zapytać jaki sterownik i siłownik dokupić, aby sterowanie odbywało się

w następujący sposób, że ustawiam sobie zadaną temperaturę w pomieszczeniu w dzień a w nocy chcę żeby było chłodniej i aby temp na grzejnikach spadła.

Widziałem, że do zaworu kupuje się siłownik ze sterownikiem i regulatorem pogodowym, ale nie chcę żeby w domu robiło się cieplej jak na dworze spadnie temp

a ten regulator chyba tak działa. W zeszłym sezonie wieczorem schodziłem do kotłowni i przekręcałem zawór aby puszczał mniej na grzejniki.

Chodzi mi o to żebym nie musiał wieczorem biegać do piwnicy tylko żeby dało się to jakoś zaprogramować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz sie tak bawic to kup sobie glowice elektroniczne na grzejniki  - to najlepszy sposob.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli ma zwykłe zawory? To koszt minimum 120-150 PLN za komplet plus koszt montażu.

Sterownik mieszacza, np. Tech ST 431n ma wszystkie możliwości, które autor oczekuje od sterownika, włącznie z czujnikiem pogodowym, obniżeniem nocnym i obniżeniem tempeatury za mieszaczem po dogrzaniu pomieszczenia reprezentatywnego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, gmaj22 napisał:

A jeśli ma zwykłe zawory? To koszt minimum 120-150 PLN za komplet plus koszt montażu.

Sterownik mieszacza, np. Tech ST 431n ma wszystkie możliwości, które autor oczekuje od sterownika, włącznie z czujnikiem pogodowym, obniżeniem nocnym i obniżeniem tempeatury za mieszaczem po dogrzaniu pomieszczenia reprezentatywnego. 

Czy ten sterownik ma opcje podlocżenia do internetu? w instrukcji sterownika nie ma wzmianki o tym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PiotrNar a czy twój sterownik pieca nie ma możliwości sterowania również zaworem 4D?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko siłownik kup tej samej firmy co zawór bo to niby wszystko pasuje, ale tak do końca nie jest. Ostatnio zawór Womixa musiałem rzeźbić żeby pasował do siłownika Afriso.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prosty sterownik, bez obsługi zaworu. Zawór mam afriso. Na allegro są komplety siłownik i sterownik tech właśnie do tych zaworów. Szkoda tylko że takie drogie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Darekgra napisał:

@PiotrNar a czy twój sterownik pieca nie ma możliwości sterowania również zaworem 4D?

owszem ma i on bedzie sterował zaworem od grzejników, a myśle żeby techa założyć na podłogówke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, gmaj22 napisał:

A jeśli ma zwykłe zawory

Termostatyczne na grzejnikach (glowice)?

To wtedy musi je wszystkie sciagnac i zalozyc ten centralny stetownik + silownik do zaworu oraz regulator pokojowy, zeby sterowac czasowo (dzien/noc) temperatura - a to w mojej ocenie przyniesie wiecej problemow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie:

Czy aby sterownik tech i1 (ST- 431N) regulował otwarcie zaworu w zależności od temperatury w pomieszczeniu,

to muszę dokupić do niego regulator pokojowy np: tech ST-292 V3,  czy wystarczy jakiś czujnik?

Nie rozumiem zastosowania czujnika zewnętrznego. Podobno podnosi on temp na zaworze jeśli

temp na dworze spada.  Tak zazwyczaj jest w nocy. Po co wtedy grzać mocniej w domu, jak bardziej komfortowo spać będzie w

chłodniejszym pomieszczeniu (według mnie)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to zawór 4D jest po to aby uzyskać odpowiednią temperaturę na obiegu CO zależną właśnie od temperatury na zewnątrz (tzw krzywa grzewcza), do sterowania czy ma grzać i do jakiej temperatury w pomieszczeniu to już właśnie czujnik wewnętrzny na sterowaniu np. pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się. Dla mnie ważniejsza jest temp wewnątrz domu niż jakaś krzywa grzewcza :-). Bo niby skąd sterownik wie czy w domu jest ciepło czy zimno w zależności od temp na zewnątrz.  Chyba, że jakoś się to ustawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, PiotrNar napisał:

Czy aby sterownik tech i1 (ST- 431N) regulował otwarcie zaworu w zależności od temperatury w pomieszczeniu,

to muszę dokupić do niego regulator pokojowy np: tech ST-292 V3,

tak musisz dokupić ten regulator pokojowy... ale wiedz że wtedy pokojówka nie reguluje bezpośrednio stopniem otwarcia/zamknięcia zaworu 4D tylko właśnie ta krzywą grzewczą tzn pokojówka ma wpływ bezpośredni na zadaną temperaturę zaworu.

np z krzywej grzewczej wynika że na CO ma być temperatura 40 stopni to pokojówka spowoduje to że po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu np 22 stopnie zostanie obniżona temperatura wynikająca z krzywej z 40 stopni na 35 stopni.

Parametry obniżenia pokojowego, harmonogram, dzień i noc można ustawiać dowolnie w pewnych zakresach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, PiotrNar napisał:

Nie znam się. Dla mnie ważniejsza jest temp wewnątrz domu niż jakaś krzywa grzewcza :-). Bo niby skąd sterownik wie czy w domu jest ciepło czy zimno w zależności od temp na zewnątrz.  Chyba, że jakoś się to ustawia.

Krzywa grzewcza ustawiasz w techu doswiadczalnie. Trzeba popatrzec w necie jak wygladaja i sobie ustawiasz. Inna temperatura ma isc na grzejniki przy 10 inna przy zerze a jescze inna przy minus 20 stopniach. W techu ustawiast memperatury obiegu dla 10, 0, -5, -10, i -20 jak dobrze pamietam.  sterownik robi z tego piekna krzywa linie i plynnie steruje temperatura na obieg. Sterownik pokojowy za to pilnuje temp w domu. Jezeli spada podnosi temp na obiegu od grzewczej. Jezeli rosnie to obniza.. Na dwa sposoby o stala wartosc albo proporcjonalnie. 

Jezeli sie okaze ze ustawiona krzywa grzewcza jest za wysoka lub za niska trzeba ja sobie wtedy doregulowac. I gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Visitor1230 napisał:

Sterownik pokojowy za to pilnuje temp w domu. Jezeli spada podnosi temp na obiegu od grzewczej. Jezeli rosnie to obniza.. Na dwa sposoby o stala wartosc albo proporcjonalnie. 

@Visitor1230 tylko że tech ST-292 V3  jest to pokojówka dwustanowa,  bez komunikacji RS i z tego co wiem to ma ona możliwość tylko funkcji obniżenia pokojowego o stałą wartość. Bez możliwości podniesienia temperatury od krzywej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym dwustanem to chodzi o to, że wysyła sygnał do sterownika o osiągnięciu zadanej temp, ale nie ma innych bajerów, czyli nie można sterować przez niego bezpośrednio sterownikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten zestaw : siłownik+ sterownik TECH I1+ regulator chociażby St 294 v1Tech  spełniał by moje oczekiwania. Jedynie cena tego zestawu trochę spora. A nie orientuje się ktoś czy jest coś podobnego innej firmy np Euroster? Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak w sporym zakresie spełni twoje oczekiwania...z tym że St 294 v1Tech nie ma trybu dzień/noc i innych ustawień chociażby dni tygodnia a wariacje V1 komunikacja przewodowa a V2 komunikacja bezprzewodowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla st 431n nie potrzebny dodatkowy wewnetrzny regulator,steruje na podstawe czujnika wewnetrznego.jak termostat,nawet z algorytmem,lub pogodowke (krzywa) i dla wewnetrznej temperatury obniža temperaturu CO,kiedy pom.nagrzane -o ustawione °C,do tego idzie sterowac czasowo.Wszytko w jednej maszynie,zaraz.Mialem u siebie i polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ST- 431N  nie ma czujnika wewnętrznego wiec sam nie może odczytać temperatury wewnętrznej pomieszczenia i sterować zależnie od niej temperaturą zaworu, do tego potrzebny jest mu zewnętrzny regulator pokojowy dwustanowy lub RS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.