Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zamiana ekogroszek na prąd.


tommyp2

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 9.10.2019 o 21:34, wit21 napisał:

Pamiętaj kolego, że sprzęgło to nie tylko pionowa rura z króćcami, ale też w środku perforowana przegroda rozdzielająca/kierunkująca strumienie wody.

 

W dniu 10.10.2019 o 07:01, tommyp2 napisał:

Czyli jeżeli chodzi o samoróbki puste w środku to spełniają one tylko rolę kolektora? 

Nie jest to prawda, przecież ta przegroda guzik daje - woda przez nią i tak przepływa jak chce - to "efekt' marketingowy , aby cenę podnieść i być "bardziej profesjonalnym" producentem.

W temacie o sprzęgłach jest podane jak zrobić sprzęgło firmowe , bez udziwacznień.

Jest też pokazana konstrukcja sprzęgła firmowego do kotła gazowego - tam musi być przegroda, inaczej wszystko się miesza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Sambor dzięki za odpowiedź, jednak dalej w temacie nie rozumiem:

- najpierw piszesz, że to "efekt marketingowy",a później, że do kotła gazowego "musi być przegroda" - nie rozumiem, możesz mi to wytłumaczyć?

- w temacie sprzęgła jest mowa o spinkach w przypadku kotła kondensacyjnego, aby różnica przepływów nie była większa jak 30%?Czy to ma być ta przegroda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często do kotła gazowego są stosowane tzw sprzęgła kompaktowe , montowane wprost pod kotłem , robione pod dany kocioł.

Znalezione obrazy dla zapytania sprzęgło hydrauliczne do kotła gazowego

To jest właśnie takie coś jak powyżej - to sprzęgło uniwersalne mogące być zasilane z dowolnego boku lub z góry.

Ze względu że oba obiegi są obok siebie nie można tego stosować do zbyt dużych różnic temp zasilania i powrotu , gdyż jeden strumień wpływa na drugi - czyli zasilanie jest chłodzone powrotem lub powrót jest grzany zasilaniem.

Bardzo podobne sprzęgła ma zarówno Immergas jak i De dietrich - ceny prawie kosmiczne.

W przypadku pionowych tego nie ma. strumień gorący leci górą a zimny dołem.

 

Co do spinki to spinka to spinka ( bypass), a przegroda to przegroda to dwie inne rzeczy - tu idzie o regulację pomp przed i za sprzęgłem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to po naszej dyskusji widzę, że temat sprzęgła nie jest wcale taki prosty, jakby się wydawało... 

Z przemyśleń :

- co powiecie gdyby do tej instalacji wrzucić bufor i grzać np. w taniej taryfie, a później z bufora? 

Bo jak wstępnie przeliczyłem 11 obw. przepływ 1,5 l/min. to na godz. wychodzi 1000m3 WOW!!! i zagrzać to kotłem elektrycznym plus jeszcze grzejniki...?

Macie jakieś przemyślenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalsze rozmyślania :-):

- jeżeli nagrzanie bufora 1000l. od 30 do 90 st. to ok. 60 kWh, to kocioł będzie go grzał przy 24 kWh mocy ok. 2 godz. ,czyli

przy cenie ok. 0,60 zł za kWh to daje ok. 30 zł, plus do tego bojler i inne rzeczy (taryfa G11).

Dobrze rozumuje jeżeli chodzi o koszty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tommyp2 napisał:

Dalsze rozmyślania :-):

- jeżeli nagrzanie bufora 1000l. od 30 do 90 st. to ok. 60 kWh, to kocioł będzie go grzał przy 24 kWh mocy ok. 2 godz. ,czyli

przy cenie ok. 0,60 zł za kWh to daje ok. 30 zł, plus do tego bojler i inne rzeczy (taryfa G11).

Dobrze rozumuje jeżeli chodzi o koszty?

Jak chcesz grzać bufor to tylko grzałka w buforze i tania taryfa, kiedy prąd jest po 0,3zł/kWh.

Wtedy się opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, tommyp2 napisał:

Dalsze rozmyślania :-):

- jeżeli nagrzanie bufora 1000l. od 30 do 90 st. to ok. 60 kWh, to kocioł będzie go grzał przy 24 kWh mocy ok. 2 godz. ,czyli

przy cenie ok. 0,60 zł za kWh to daje ok. 30 zł, plus do tego bojler i inne rzeczy (taryfa G11).

Dobrze rozumuje jeżeli chodzi o koszty?

Po co bufor do taryfy G11?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przecież tylko pytam, jednocześnie dziękuje wszystkim za zainteresowanie tematem i odpowiedzi.

Wyczytałem taki przeliczniki, że 1 kg węgla to ok. 8 kWh, czyli jeżeli spalanie wynosi ok. 5 ton węgla za sezon to 

wychodzi jakieś 40000 kWh. Licząc, że jest to spalane ze sprawnością ok. 50% dla węgla to mamy 20000 kWh w sezonie.

20000 kWh prądu ze 100% sprawnością daje jakieś 12000 zł/rok, czy dobrze liczę te koszty? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energia elektryczna jest najłatwiejsza do pozyskania na potrzeby gospodarstwa domowego ale zarazem najdroższa. Fajnie jest mieć bezobsługową instalację ale nie ma nic za darmo lub taniej. Wygoda kosztuje i jak widać na powyższym nie mało. Taniej od prądu wyjdzie już gaz z przydomowego zbiornika choć i on tani nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, tommyp2 napisał:

Wyczytałem taki przeliczniki, że 1 kg węgla to ok. 8 kWh

Przesadziłeś.... Jeśli na worku masz napisane 28 MJ, to z 1 kg wegla spalonego w ciągu godziny uzyskasz nie więcej niż 5,5 kW, zakładając optymistycznie ponad 80% sprawnosć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, PioBin napisał:

1000l. od 30 do 90 st. to ok. 60 kWh

Nie 60 kWh a 60000 Kcal, czyli 60 Mcal :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli bardziej prawdopodobnie:

- 5 kW x 5000kg=25000 kW sezon, 25000x 65%=16250kW, 16250x0,60zł=9700 zł/sezon?

Czy sprawność 80%=20000kW, x 0,60zł=12000zł?

Chyba, że końcowe wyniki pomniejszyć o 30% to wyjdzie odpowiednio 2910 zł, ale to taniej jak węglem, czyli coś liczę nie tak... albo 8000 zł to już bardziej realne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darowałem sobie ciepło właściwe wody :). 1 cal to ilość energii potrzebnej do ogrzania 1 grama wody o 1 stopień C. Na skróty poszedłem, tak jak i do szkoły chodziłem :) I o kaloriach pisałem, nie o Joulach...

 A 1 kcal to 1/860 kWh, czyli 60 Mcal daje 69,76 kWh.

Ja się uczyłem z książek Gasińskiego, ale jak widać wynik uzyskaliśmy ten sam :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dobrze, ale to przydałoby się to na kWh przeliczać a nie na laboratoryjne jednostki , których nikt na co dzień nie stosuje.

Wiem że to najprościej ale to wynik czysto pośredni.

Tak samo mogłeś podać  2,52e+15 ergów - byłoby więcej zer!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.