Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dwa obiegi podłówgówki


masiarek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Mam dom z poddaszem użytkowym, planuję wszędzie podłogówkę, dodatkowo drabinki w łazienkach i grzejnik w garażu zasilany z podłogówki (albo zamienię na podłogówkę). Powierzchnia do ogrzania ok. 150m2 (dół 80, góra 70) i 50m2 garaż.
Będą dwa rozdzielacze po ok. 10 pętli piec gazowy to Buderus gb072-20.
Z tego co przeczytałem to mogę spróbować to pościć na jednej pompce z piece i tak zmierzam to zrobić na początek. W przypadku gdy to rozwiązanie się nie sprawdzi to będę musiał zastosować grupy pompowe (ale czy z mieszaczem i siłownikiem czy może z zaworem termostatycznym ) no i dodatkowo no właśnie rozdzielacz czy sprzęgło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek to zrób projekt OZC(chyba że dysponujesz danymi co do strat ciepła dla poszczególnych pomieszczeń) a później na jego podstawie projekt ogrzewania podłogowego.Dopiero dzięki niemu będzie można odpowiedzieć na pytanie czy wydoli pompa kotłowa,ale wątpię bo te kotły mają pompy o małej wydajności(gdyby Termet to ten mógłby dać radę)Sugeruje garaż również w podłogówce innymi słowy cały dom w OP Dodanie  drugiego obiegu grzejnikowego znacznie podroży inwestycję.Podłączanie grzejnika pod rozdzielacz podłogówki to błąd.

Deficyt mocy jaki zapewne pojawi się w łazience uzupełnij grzejnikami drabinkowymi elektrycznymi lub ogrzewaniem ściennym.

Jeżeli się okaże że pompa kotłowa nie wydoli to musi być sprzęgło + dodatkowa pompa(py) za sprzęgłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzejnik w garażu który będzie miał temp. z podłogówki niczego Ci nie ogrzeje, bo jego temp np.32st C jest niemal nieodczuwalna - ja tak podpiąłem drabinkę w łazience - bezpośrednio idzie woda z kotła (poza rozdzielaczami) i te 31-33st ledwo co ręcznik przez noc wysuszy :) na marginesie, dzisiaj założyłbym elektryczny.

Jeśli chcesz dogrzewać garaż to lepiej podłogówkę, aczkolwiek u mnie w tym roku jeszcze ani razu nie załączyła - mam włączony tryb antyzamarzaniowy czyli jeśli temp w garażu spadłby poniżej +5stC wóczas dopiero by się otworzyła pętla - nawet kiedy za oknem było w nocy z -8 to w garażu i tak na plusie 6-7st. Garaż mam oddzielony od powierzchni mieszkalnej styropianem grafitowym 10cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również garaż mam oddzielony od bryły ale mam jeszcze nad nim pomieszczenie mieszkalne. Dodatkowo z tego garażu mam przejście do warsztatu (taka przestrzeń wydzielona z garażu) i do kotłowni (tu już osobne pomieszczenie z drzwiami). Pomysł z grzejnikiem w garażu nasunął mi się tylko dlatego że, otwieranie drzwi garażowych szybki wychładza pomieszczenie, a grzejnik miał by to w miarę szybko dogrzać. Zresztą w garażu nie muszę mieć super ciepło, czy nawet w warsztacie, który mogę dogrzać jakąś farelką, bardziej myślałem o tym pomieszczeniu nad.

Jak masz zrealizowany ten tryb? Czy wystarczy elektrozawór założony na pętlę podłogówki w garażu i termostat?

IMG_20181112_082855.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz ja mam podobnie jak ty  nad  garażem  pomieszczenie  i  garażu  na razie tej  zimy nie  ogrzewalem  bo  temperatura  tam nie spadła ponizej 10stp. nad  garazaem pomieszczenie  ogrzewane  podlogowka jak cały  dom. w  garazu  kaloryfer  podpiety przed  sprzegłem ale jak pisalem nie  wlanczam  grzejnika w  garazu  narazie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając podobne tematy niektórzy piszą o niedogrzanych lub przegrzanych pomieszczeniach danej strefy. Przy jednym termostacie umieszczają go albo na górze albo  na dole. Stąd zainteresowanie dwoma strefami.

Pisałeś o jednej pompie za sprzęgłem, kolega zaworek nawet o dwóch, czy do ich sterowania potrzebuje moduł MM100?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, masiarek napisał:

Jak masz zrealizowany ten tryb? Czy wystarczy elektrozawór założony na pętlę podłogówki w garażu i termostat?

jeszcze listwa sterująca do której podłączasz termostat i elektrozawór. Wówczas listwa łączy się z kotłem i otwiera lub zamyka daną pętle na bazie informacji z teromstatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, masiarek napisał:

A ocieplałeś może sufit w garażu?

Nie  nie ocieplałem  sufitu  garazu, a  nad  nim  jest pomieszczenie z  ogrzewaniem podłogowym.

Ale jak  ocieplisz  styro 5 lub 10cm  zrobisz  dobrze  podłodze i pomieszczeniu nad  garazem. ja  narazie mam tam pomieszczenie gospodarcze ( strych ) ale  jest ciepło 20stp. cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.