Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zamiana ekogroszek na prąd.


tommyp2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

dom ok. 200m2 - dół podłogówka ok. 120 m2 (11 obwodów), góra 3 grzejniki (40 m2). Dom w miarę nowy - ocieplony,

ogrzewany Defro 25KW (mocno przewymiarowany).

Chcę zamienić na Kospela EKCO.L3. Czy muszę wstawiać sprzęgło lub sprzęgłorozdzielacz?

Wyjścia z kotła są 3/4", także bez sprzęgła chyba nie pociągnie? Chcę zrobić jak na schemacie z Kospela - rozdzielacz podłogówki zasilany z grupy pompowej z 3D, grzejniki

też z grupy tylko bez 3D, do tego bojler 200l.

Sprzęgło chce wstawić przed grupami, za bojlerem i 3D.

Podpowiedzcie Panowie, aby to jakoś działało.

Pozdrawiam.

 

kocioł CO.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki - przy rysowaniu zapomniałem wygumować :-)

Czyli będzie działać?

Chciałem się jeszcze dowiedzieć czy przy przyłączach kotła 3/4" sprzęgłorozdzielacz jest niezbędny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się jeszcze dowiedzieć jak dobrać naczynie przeponowe do kotła i jaki zawór bezpieczeństwa?

Czy ewentualnie jakąś grupę bezpieczeństwa?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W samym kotle powinien być zaw bezpieczeństwa, jak nie ma, to taki jakie jest max cisnienie dopuszczalne dla tego kotła

Naczynie to trzeba policzyć - trzeba znać ciśnienie robocze, objętość instalacji i temp do jakiej grzejesz wodę

Jest kalkulator on line na stronie reflex.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co, jak tam jedna pompa i tak naprawdę jeden obieg, przełączany albo na sprzęgło, albo na CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, jeżeli zacznie grzać długo zasobnik to grzejniki mogą być zimne.?

Czy zawór przełącza tylko jedno albo drugie, czy otwiera się tylko trochę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wynika z Twojego szkicu. Jeśli przełączający, to przełącza albo na wymiennik, albo na bojler. To kocioł elektryczny, grzejący przepływowo, więc jaką musiałby mieć moc, żeby w ten sposób "obsłużyć" wymiennik i bojler.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki sprzęgło rozdzielacz będzie działał w poziomie? 

Oraz czy rury do niego dać Cu 28, czy wystarczy 22?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc jako odniesienie przyłącza kotła elektrycznego, to rura 22 jest "odpowiednikiem" jego przyłączy 3/4'. Ja bym jednak dał rurę 28 bo zapewne sprzęgło będzie miało przyłącza 1' , a a w przyszłości przy wymianie kotła będzie jak znalazł. Różnica w kosztach rury nie jest tak bardzo istotna.  Aby sprzęgło pracowało zgodnie ze "sztuką", powinno  być pionowe. Rozdzielacz poziomy pewnie też będzie działał, ale występujące w nim strumienie wody będą się wzajemnie zakłócały i temp. wody wychodzącej na podłogowe będzie taka sama jak na grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp. Podłogi będzie sterowana przez 3D także powinno być ok? 

Czyli nie widać żadnych przeciwwskazań, żeby to dobrze chodziło w poziomie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na rezygnację że sprzęgła, czy byłaby szansa, że będzie to działać podłączone rurą Cu 28 rozdzielone trójnikiem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tommyp2 napisał:

A co powiecie na rezygnację że sprzęgła, czy byłaby szansa, że będzie to działać podłączone rurą Cu 28 rozdzielone trójnikiem? 

Wydaje mi się, że można to jakoś policzyć? Czy możecie podpowiedzieć jak?

Bo na "chłopski" rozum to bez sprzęgła - pompa z kotła nie da rady dostarczyć wody do dwóch pomp od podłogówki i grzejników?

Chyba, że pompy z grup będą chodzić na I biegu, pompa z kotła na II i może wtedy to wyda, tylko, że może zaistnieć sytuacja, że pompy będą sobie podbierały wodę i chyba dla tego sprzęgło-rozdzielacz jest niezbędny?

Błądzę???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się liczy, jak większość elementów , ale większość olewa obliczenia i wali sprzęgło za każdym razem .

W temacie  

Jest załącznik z teorią kiedy trzeba sprzęgła, a kiedy nie.

Ale bez dokładnych danych, tylko się naspekulujesz i nadal będzie czarna dziura w głowie.

Ja dałbym sprzęgło zawsze jest bezpieczniejsze dla takiego kotła i dla podłogówki, tym bardziej że masz zawór przełączający, który w pewnych okresach przerywa obieg grzania CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedź :-)

Czy mógłbyś mi jeszcze wyjaśnić czy takie sprzęgło będzie działać w poziomie czy tylko musi być pionowo? Bo mam

mało miejsca i na tym mi zależy.

Czy w poziomie będzie działać tylko jako rozdzielacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poziomie to działają dedykowane sprzęgła na niższe temp np do kotła gazowego pracującego na podłogówkę .

W twoim przypadku powinno być sprzęgło pionowe, ono nie musi być duże, wystarczy 25kW, albo samoróbka - tak jak pasuje do twojego miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.