Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dużo sadzy w komorze spalania, Ferroli Biopellet


Gump

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 8.10.2019 o 16:10, Gump napisał:

 Temperatura spalin oscyluje teraz około 160-170 stopni. 

Czy w instrukcji tego kotła podają,że taka powinna być temperatura spalin? Moim zdaniem trochę w komin spierdziela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko będę w domu to narysuję. Ogólnie nic trudnego, piec z pompą na powrocie, zawór ochrony powrotu 55 st, i grzejniki. 
 

Bieg pompy mogę zmienić w zakresie stałym 1 do 3 oraz w zakresie 1 do 6 dla pracy o zmiennym ciśnieniu ( dla termostatów). Teraz ustawiona na 3 dla pracy dla termostatów (brak szumu w rurach, lub delikatnie słyszalny). Pompa Wilo.

 

Nawiew przez okienko 30 x 30 cm z sąsiedniego pomieszczenia (pomieszczenie na koks kiedyś, spore, ok. 40 m kwadrat z siatką na podwórko o podobnych rozmiarach. Nigdy nie było problemów z powietrzem. W piwnicy jeszcze piec na gaz ( który dalej ma do nawiewu). Płomień ok.

 

180 stopni temperatura spalin oczywiście przy maksymalnej mocy kotła, przy modulacji spada do ok. 120 stopni.

pozdrawiam

 

edit:

 

A propos komina, to strasznie w nim dudni podczas pracy na maks mocy. Przekrój 14 x 18, cegła. Brak RCK. Ciąg jest bdb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam,

 

Poniżej schemat instalacji. Mam nadzieje, że w marę czytelne. Rozdzielacz znajduje się w kotłowni skąd ciągną się posczególne piony z grzejnikami (na pojedynczym pionie około 4 grzejników). Pion bez termostatów jest w pokoju, gdzie jest termostat włączający piec. Zawór ochrony powrotu wpięty na powrocie, 55 st. Pompa jest zintegrowana w piecu, Wilo yonos pico, pcha w piec a zasysa z układu. Przed pompą zawór ochrony.

image.thumb.png.140bbcfdd09eb562a897ef4699d49de8.png

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam o ciąg to się nie martw przy wentylatorze wyciągowym. Martwi mnie to czarne coś co powinno być białe albo jasno szare. Skoro instalacja jest ok, masz powietrze to może pellet? Powiedz mi jeszcze jedno. Tutaj w kotle masz chyba jak w Redach korekcje dawki pelletu i powietrza + - ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, są korekcje w zakresie od -6 do  +6. Dla podawania pelletu (wydłuża przerwy lub skraca) i dla prędkości wyciągu. Piec sam w sobie jest czarny więc zdjęcia też zbytnio nie oddają ilości tej sadzy. Dzisiaj po jakiś 5 paleniach wyjąłem pełną garść sadzy z komory spalania. Komora jest pokryta sadzą i do tej sadzy są poprzyczepiane brązowe resztki pelletu, takie spalone, bardzo małe (widać to na poprzednich zdjęciach). Popiół jest szary. Pelet Olimp Stelmetu. Na innym było identycznie (lokalny dostawca spod Wrocławia).

 

Boję się trochę o to, żeby w kominie się nie zajęło.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrób +4 dla nadmuchu i zobacz jak to będzie wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, spróbuje. Dzięki.
 

Komin jest około 11 metrów długi, myślę, że nic się nie stanie? (Naprawdę ma dobry ciąg grawitacyjny). Mocno dudni już na bieżących ustawieniach. Temp spalin bieżąca na maks mocy to 180 stopni.

 

Chciałem jeszcze podpytać o ogień. Generalnie na bieżących ustawieniach jest Dosyć ostry, koloru żółtego, jasno żółtego. Z tego co czytałem to sadza będzie przy czrwonym, gdzie u mnie takiego nie ma. Prawda czy fałsz?

 

pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za zainteresowanie tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, im jaśniejszy płomień, tym więcej powietrza. Czujnik temperatury spalin masz gdzieś na wymienniku czy na czopuchu?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, mam tak samo.  Na wymienniku pokazuje 150* a na czopuchu 85* mierzone pirometrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pirometrem mierzysz temperaturę blachy czopucha czy spalin ? Jeżeli blachy, to spaliny w środku mają prawie dwa razy więcej.

A jeżeli kol. Gump, chyba słusznie, podejrzewa że zbyt duży ciąg może być powodem sadzy w kotle, to może łatwo to zweryfikować. Wystarczy, że rozszczelni trochę drzwiczki wyczystki komina. Oczywiście wszystko pod kontrolą, żeby nie dopuścić do wydobywania się dymu na chałupę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak tam z ta sadza? Zginela? Jezeli nie rozumie sie do konca pewnych ustawien, mechanizmu dzialania sterowania palnika i wplywu wprowadzanych zmian to nie powinno sie grzebac w ustawieniach.

Pellet mozna czysto i ekonomicznie spalic. Do tego potrzebny jest odpowiedni nadmiar powietrza. Ani za maly. Ani za duzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SONY23 Nie jest 2 razy więcej. Zagotuj wodę w stalowym czajniku, zobacz jakie ciepłe będzie wg Ciebie te 50*. U mnie 85* to norma wg DTR a na wylocie komina mam wtedy ok 24* jak dobrze pamiętam z kiedyś pisałem o tym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, eliks napisał:

@SONY23U mnie 85* to norma wg DTR a na wylocie komina mam wtedy ok 24* jak dobrze pamiętam z kiedyś pisałem o tym.

 

A przy jakiej mocy jest te 85C? 

I czy wtedy otwierasz wyczystke do pomiaru temperatury spalin? Czy walisz przez blachę jak tak są to błędne wyniki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, eliks napisał:

@SONY23 Nie jest 2 razy więcej. Zagotuj wodę w stalowym czajniku, zobacz jakie ciepłe będzie wg Ciebie te 50*. U mnie 85* to norma wg DTR a na wylocie komina mam wtedy ok 24* jak dobrze pamiętam z kiedyś pisałem o tym.

 

12 godzin temu, eliks napisał:

Ja wiem, mam tak samo.  Na wymienniku pokazuje 150* a na czopuchu 85* mierzone pirometre

Wody w czajniu nie mierzyłem ale rurę czopucha tak. I temp. rury potrafi być 2 razy mniejsza niż spalin w środku strugi. Mierzone tą samą termoparą. Więc podawanie temperatur mierzonych na zewnątrz rury/ czopucha jest mylące. Podobnie jak mierzenie ich w środku ale np. na 1-2 cm od ściani a nie na środku.  I ludzie potem to czytają i wpadają w depresję, że u nich jest inaczej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SONY23jeszcze trzeba dodać, że jak otworzysz wyczystke do mierzenia również jest błąd w pomiarze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, palacz66 napisał:

A przy jakiej mocy jest te 85C? 

I czy wtedy otwierasz wyczystke do pomiaru temperatury spalin?

 

Mam teraz soft wgrany od P18 (16,5KW)

Clipboard02.jpg.1e4a2851c08020f53082162009ae8c7f.jpg

 

@SONY23 no to Ci powiem że blacha w czajniku ma prawie tyle stopni ile woda w środku. Tutaj w Ferroli, czy u mnie w Lagunie są malutkie wyloty spalin fi80 i fi100, więc ta struga spalin nie rozkłada sie jak przy czopuchu fi160. Poza tym te czujniki w obu przypadkach są zaraz obok płomieniówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eliks a tak z ciekawości jak masz chęć i ochotę włóż termometr czy będzie pomiar identyczny ale w środku strugi spalin w czopuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie ciężkie do wykonania :) Ew. mogę zmierzyć zaraz wlot do wentylatora wyciągowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.