Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termostaty elektroniczne - Potrzebna porada


kamilwasik

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, o6483256 napisał:

Tak, robiłem i nie zauważyłem różnicy

Kup coś porządnego a nie chińszczyznę to może zauważysz :)

14 minut temu, o6483256 napisał:

Wahania temperatury i reakcja przy 0,1*C  Hmm

Co Cię tak dziwi? Serio

Wahania są większe,ale reakcja tak jak wyżej a spójrz teraz na zwykłą głowicę-wahania/reakcja.

14 minut temu, o6483256 napisał:

Może faktycznie są "za tanie"  nie odczuwam efektu placebo ?

Na szczęście poza Twoimi "teoretycznymi" testami są w sieci testy potwierdzone rachunkami.

Skoro nie widzisz różnicy i komfortu cieplnego między zwykłą głowicą a elektroniczną to zwyczajnie elektroniczne masz do bani lub w takim miejscu,gdzie zwykłe głowice nagrzewają pomieszczenie z głowicą elektroniczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„Normalna” głowica to regulacja P.

Te elektroniczne to najczęściej PI.

Te jeszcze lepsze mogą być PID.

A jeszcze inne adaptacyjne PID.

Roznice pomiędzy nimi - sterowanie - można znaleźć ogólnikowo w necie.

Jesli zamierzasz wykorzystać własne sterowanie taka głowica to jedyna rzeczą jaka potrzebujesz to mechanika z takiej głowicy - silniczek i przekładnia. Resztę oprogramujesz sobie sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jamjestcichy napisał:

Mój znajomy robił i jakoś przez 2 sezony zapłacił mniej za gaz tyle,że on ma ich ponad 10-zbieg okoliczności? Wątpie.

Ci ludzie,którzy wrzucają swoje faktury za sezony z i bez głowic elektronicznych też naciągają fakty?

Wybacz. ale faktury nie są miarodajnym źródłem tego czy zaoszczędził czy nie.

 

Ja tez mogę napisać, ze zaoszczędziłem na ogrzewaniu jak zamknąłem drzwi na kłódkę w blaszaku stojącym samodzielnie 5m od domu i przedstawie faktury np. za gaz z 2-3-4 lat.

Kwestia jest jak kształtowała się pogoda. Każdego roku jest inaczej. Pomijam, ze być może jest globalne ocieplenie(zdania podzielone).

Aby to sprawdzić w naszych domowych warunkach, musiały by być dwa identyczne domy stojące obok siebie w pewnej odległości(aby jeden na drugi nie wpływał) np. na jakiejś równinie bez drzew innych domów  itp. ogólnie samotnie. Wtedy w jednym zastosować np. głowice elektroniczne a w drugim zwykłe. Wstawić mierniki i robić pomiary.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@o6483256

Szkoda czasu na Ciebie.Więcej testów a będziesz zadowolony.

19 minut temu, Gonzo19 napisał:

Wybacz. ale faktury nie są miarodajnym źródłem tego czy zaoszczędził czy nie.

Oczywiście,że nie są,ale dają pogląd na to czy coś zaoszczędziliśmy czy nie.

Tylko w takim razie dlaczego jest to tak "nadużywane" w innych tematach.Ocieplił ktoś chatę i pisze-zaoszczędziłem tonę węgla,znowu ktoś wstawił nowy piec i pisze podobnie,ale żaden z nich nie bierze pod uwagi czynników o których piszesz chociaż faktycznie oszczędności wynikały z modernizacji.Każdy wynik można podważyć bez pomiarów...

Proponuję pomyśleć logicznie-skoro termostat pokojowy u kolegi z tego tematu dał oszczędności na poziomie 20% to dlaczego taka głowica może ich nie dać?

Nie upieram się przy swoim aczkolwiek sporo jest informacji w sieci,gdzie potwierdzają moją tezę (chyba nawet na tym forum).

Najchętniej oceniają Ci którzy tego nie używają...

Pierwszy lepszy temat-jak mniemam fanatyk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Jamjestcichy napisał:
15 minut temu, Gonzo19 napisał:

jakiej odpowiedzi unikam?

 

1 godzinę temu, Jamjestcichy napisał:

skoro termostat pokojowy u kolegi z tego tematu dał oszczędności na poziomie 20% to dlaczego taka głowica może ich nie dać?

 

Nie mam pojęcia czy termostat pokojowy koledze Visitor1230 dał 20% oszczędności lub czy dał więcej lub mniej i czy w ogóle dał, dlatego na ten temat się nie wypowiadam.

 

Poza tym, kolega Visitor1230 ma termostat pokojowy a nie głowice termostatyczne na grzejnikach. a to jest inna para kaloszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Visitor1230 napisał:

Nie mozecie jakos normalnie pogadac?

Ja z chęcią,ale sam widzisz jakie koledzy wyżej mają argumenty a raczej ich brak.

Konwersacja bez wartości merytorycznej,więc lepiej już nic nie pisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - początkowo to nawet pisaliście treściwie i dla tego podepnę się pod temat i podpytam :

Do tej pory grzałem non-stop 24/h i termostaty zwykłe ustawione na 20-21 - było bardzo stabilnie, ciepło ale i drogo ( dom nie ocieplony stary 150 m2)

teraz założyłem głowice Danfoss Eco sterowane Bluetooth, po ustawiałem na 19 noc i 21 dzień 

ale czy to da oszczędność - hmm, przede wszystkim nie wiem jakie dac temperatury - w zeszły sezon podawałem 58 stopni i było super ( ale drogo ), teraz testuje z temperaturą 40 stopni i niby temperatura się kręci w okół zadanej ale nie wiem czy to te głowice tak mieszaja dziwnie czy temperatura za niska - nie bardzo mam jak codziennie latać do licznika gazu bo daleko w krzakach ;-)  Piecy gazowy turbo z zamknięta komora ale nie kondensat, wszędzie kaloryfery

- jakie macie temperatury na piecu ustawione ( nie mam pogodówki więc muszę ręcznie ),

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, dream4you napisał:

teraz testuje z temperaturą 40 stopni i niby temperatura się kręci w okół zadanej ale nie wiem czy to te głowice tak mieszaja dziwnie czy temperatura za niska

A w domu ciepło?

Temperatura jest utrzymywana taką jaką lubisz czy jest z tym problem? Te dziwne zachowanie to chodzi Ci o kręcenie wokół zadanej?

Ja nie mam ogrzewania gazowego,więc w tym temacie niewiele poradzę,ale wnioskuję po wpisach kolegów z tego forum,że lepiej jest by kocioł pracował ciągle niż cyklicznie.

Oznacza to,że to Ty musisz być tą pogodówką i musisz ustawić taką temperaturę na kotle by temperatura w domu była w miarę stała a kocioł kręcił się właśnie wkoło zadanej.

Traktuj ten wpis jako opinię a nie poradę bo to jedynie moje wywody płynące z tego co czytam i nie muszą być odpowiednie dla Twojej instalacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wklejam jako ciekawostkę 2 wykresy. Jeden to temperatura na zewnątrz, drugi to temperatura w środku z ostatnich 24h.

 

Skoki temperatury w domu bardzo niewielkie, głowice zwykłe termostatyczne, wentylacja mechaniczna.

Nawet ciągłe otwieranie i zamykanie drzwi zewnętrznych nie powoduje skoków temperatury. Głowice z histerezą 0,1-0,2*C to pic na wodę fotomontaż.

wykresy.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dT zmian na zewnątrz to 5C - to niewiele!

i odpowiadająca temu

dT zmian wewnątrz to 1C.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekamy na niższe temperatury i zrobię nową wklejkę. Sam jestem ciekaw co wyjdzie,teraz 0,6*C wewnątrz to tyle co nic .-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko. Ale dopisz gdzie mierzysz czym i jak. Grzejniki na pogodowce + termostaty czy same termostaty, jakie zasilanie ?C Budynek "papierowy" czy pół metra muru z kamienia, itd... wiecej informacji i bedzie mozna cos "pogdybać" rozsądnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar na wysokości ok 50cm czujnikiem cyfrowym (nie pamiętam co tam jest wlutowane- naturalnie też ma tam jakąś swoją dokładność -cholera wie jaką), najbliższy grzejnik ok 1,5m zwykły termostat, zasilanie 55*C. Pogodówki brak, zaworu 4 drogowego brak, stała wydajność pompy. Przepływ powietrza w reku ok 200m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, o6483256 napisał:

Głowice z histerezą 0,1-0,2*C to pic na wodę fotomontaż.

No cóż,producenci robią Nas w balona czy to z głowicami czy termostatami pokojowymi.

Twoja teza jest z tyłka wzięta-reku + podłogówka i chcesz oceniać,która głowica lepsza-brak słów.

Nie brnij w to bo już coś Ci pisałem w tym temacie.

A to ta histereza,której brak...

Screenshot_20191027-185841_tado.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj skok temperatury o 10*C, czyli już dużo i skok temp w mieszkaniu raptem o 0,5*C w najbardziej narażonej na zmiany temperatury części domu. 

Zwykłe termostaty, grzejniki aluminiowe i rozprowadzenie ciepła za pomocą wentylacji mechanicznej. W pozostałych pomieszczeniach, mam skoki maksymalnie 0,2*C- 0,3*C Gdybym nie miał wentylacji mechanicznej (lub wstępnie podgrzewał powietrze przed) byłoby jeszcze mniej. 

 

Jak widać kosmiczna technologia nie jest potrzebna do tego, aby utrzymać stałą temperaturę w domu. Zresztą sama kubatura i powietrze w niej zawarte jest już jakiś buforem który utrzymuje temperaturę "w ryzach"

Bez tytułu.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jamjestcichy, mam Cię dodanego do ignorowanych, więc generalnie nie odpowiadam na twoje posty. Ogrzewanie podłogowe na dzień dzisiejszy działa tylko w łazience gdzie jest wywiew, więc nie wpływa na wynik.

 

Także nie zakłamuję rzeczywistości. Pozdrawiam.

 

Oczywiście na wynik ma też wpływ ocieplenie domu i straty ciepła które naprawdę mam niewielkie. 

To jest pomiar z okresu gdzie nikogo nie było w domu. Jeżeli ktoś jest to z racji robienia obiadu, korzystania ze sprzętu audio/wideo/komp. czy nawet ciepła domowników temp. rośnie.

PS Rozumiem, że irytuje Cie zwykły ordynarny i tani termostat działa równie dobrze co super kosmiczna elektroniczna technologia za pierdylion złotych.

Dokładnie taki:

SCHLOSSER-GLOWICA-TERMOSTATYCZNA-M30-x-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale śmiało,pisz-od tego jest forum:)

Im więcej piszesz tym większy mam ubaw z Twojego braku wiedzy.

Tłumaczysz się,tłumaczysz,ale tak jakoś zabawnie to brzmi :)

Robisz wszystko od du..y strony.Nawet nie wiesz jaki masz czujnik pomiaru temp (jaka dokładność czy czas reakcji).

I to co mnie irytuje to tylko użytkownicy tacy jak Ty,którzy to na siłę wmawiają komuś,że coś zrobił/powiedział,gdy brakuje im argumentów.

Także,baw się dalej a może ktoś jeszcze dołączy:) Wiedziałem,że Twój koleżka zareaguje :)

Brawo Wy...

A tak swoją drogą-wstrzeliłeś się z temp zasilania co + temp otwarcia/zamknięcia głowicy stąd stała temperatura.Gdybyś ustawił wyższą temp zasilania co to byś wtedy widział jak pracują manualne głowice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym słuchał takich ja Ty, to dawno poszedł bym z torbami kupując jakieś elektroniczne wynalazki za kilkaset złotych sztuka.

Głowice programowalne są idealne np do sypialni, ale wydawanie na nie więcej jak kilkadziesiąt złotych to zwykła strata pieniędzy. Uzasadnianie tego hipotetycznymi oszczędnościami to już zwykła komedia, albo zauroczenie "bogami marketinga"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lubię jak ktoś próbuję wciskać mi marketingową papkę. Termostaty, te droższe np z wifi są super, bo można je sterować zdalnie, albo mieć podgląd temperatury i wyglądają "bajerancko" .-), ale nie wpływają na żadne oszczędności opału, co najwyżej na lepsze samopoczucie użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widzisz,jest tak jak pisałem,czyli wmawiasz mi słowa,których nie powiedziałem... I jak z takim dyskutować?

Super masz argumenty,nie stać Cię na porządne głowice to piszesz,że wydawanie X pieniędzy na nie jest czystym marnotrastwem.

W życiu są ważniejsze rzeczy od pieniędzy,ale Ty tego nie zrozumiesz.

3 minuty temu, o6483256 napisał:

ale nie wpływają na żadne oszczędności opału, tylko lepsze samopoczucie użytkownika.

Te super mercedesy są fajne,ale komfort w nich taki sam jak w moim maluchu :)

Fajnie jest pisać o czymś czego się nie ma a jednak na tym forum już nie jeden potwierdził oszczędność ze stosowania takiego rozwiązania.Visitor stosuje termostat pokojowy i ma oszczędności na poziomie 20%-w to już wierzysz?

Zwyczajnie nie rozumiesz o czym piszesz a nie rozumiesz bo miałeś głowicę elektroniczną eq3,która to zamyka się powyżej 10s.

No i tak jest jak Janusz oszczędza a potem opiniuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tutaj dla Twojego kolegi,który to pisał,że trzeba grzać 2dni by nagrzać mury po spadku temperatury o 2°C.

Tutaj pomieszczenie dobija z 21 na 22°C -myślę,że nie są to dwa dni ani nawet jeden,sami spójrzcie :) No i oczywiście zawór już zamknięty.

Screenshot_20191030-173702_tado.jpg

Screenshot_20191030-173710_tado.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka odpalona i wygrzana wynik taki:

 

 

Jako ciekawostka wykres pyłów (skoki to rozpalanie "śmieciuchów"), reszta to "tło" mojego kotła i pozostałości sąsiadów. Dlatego między innymi uważam, że automaty są lepsze .-)

Bez tytułu.png

Bez tytuł2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.