Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zabezpieczenie Powrotu Kotła


bogdan7711

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,w związku z tym ze dużo się pisze o zastosowaniu zaworów 3 D a zależy mi tylko na tym aby kocioł był w jakiś sposób  zabezpieczony przed powrotem zimnej wody, to mam pytanie czy zamiast tego zaworu mogę zabudować rurkę za pompą obiegową która jest na zasilaniu i połączyć ją z powrotem wody z C.O ,na tej rurce zabudować zawór kulowy   który regulowałby   przepływ wody z zasilania mieszając wodę  i zarazem temperatura przed piecem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem takie rozwiązania i użytkownicy potwierdzają, że działa, tylko jedno ale... Zaworów kulowych używa się do zamykania, a do regulacji i dławienia powinieneś zastosować zawór grzybkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten układ to nic innego jak zwykły obieg kotłowy łączący zasilanie z powrotem z wymuszonym obiegiem przez pompę. Przed pompą koniecznie zawór kulowy + filtr. Za pompą zawór zwrotny plus zawór grzybkowy do regulacji przepływu. Układ sprawdzony i skuteczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze zrozumiałem to chodzi o coś takiego, co ja miałem w swojej

instalacji i zmieniłem to coś na 4D. Może swoją rolę spełniało, podgrzewało

powrót kotła. Ale do jakiej temperatury ? W czasie dużych mrozów przy 50°C na kotle

powrót miałem 38°C, ale dla -5°C na kotle 45 powrót 35, a dla plusowych

temp. na zewnątrz, nawet 40 st. na kotle było za dużo.

 

post-73893-0-20796600-1506011986_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co tam miałeś bo z powyższego zdjęcia nie wiele wynika.

Czego się spodziewałeś, że mając 45 na kotle będziesz mieć tyle samo na powrocie ?

50 stopni na kotle to ja mam wtedy gdy jest on wygaszany. Kocioł poprawnie spala paliwo w okolicach 65 stopni.

Gdybyś tyle miał to byś miał powrót poprawnie wygrzany i nie musiał instalować 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 stopni na kotle to ja mam wtedy gdy jest on wygaszany.

 

To masz w kotłowni jakieś perpetum mobile, godne opatentowania!

A co byś chciał jeszcze zobaczyć na tym zdjęciu, obieg z pompą,

filterek i zaworki z obiegu pompy? Pokazałem dokładnie to, o czym

była mowa w temacie. Tak trudno to zobaczyć ?

A z czym ta Twoja kombinacja z zaworkami będzie tańsza i prostsza

w obsłudze od zaworu 3D ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam poprawnie wykonaną i wyregulowana instalację hydrauliczną oraz mój kocioł pracuje w optymalnych warunkach nie powodując kiszenia opału podczas spalania. Żadne to więc perpetum mobile. Zastanawiałeś się dlaczego np silnik w aucie osiąga optymalne warunki pracy podczas gdy jego temperatura przekracza 80 stopni ? Z kotłami na paliwa stałe jest podobnie. Tu nie ma prawa zachodzić zjawisko kondensacji a na podstawie Twych powyższych informacji chyba jednak do tego zmierzasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,w związku z tym ze dużo się pisze o zastosowaniu zaworów 3 D a zależy mi tylko na tym aby kocioł był w jakiś sposób  zabezpieczony przed powrotem zimnej wody, to mam pytanie czy zamiast tego zaworu mogę zabudować rurkę za pompą obiegową która jest na zasilaniu i połączyć ją z powrotem wody z C.O ,na tej rurce zabudować zawór kulowy   który regulowałby   przepływ wody z zasilania mieszając wodę  i zarazem temperatura przed piecem.

Użyj zaworu termostatycznego np. Esbe serii VTC 300, Herz Teplomix.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.