Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena projektu wentylacji mechanicznej


nextmen

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Zwracam się z prośbą o ocenę projektu wentylacji mechanicznej. Chodzi o położenie anemosatów w stosunku do pomieszczeń oraz ilość potrzebnego powietrza. Budynek jednorodzinny parterowy zamieszkiwany w przyszłości przez 2+2, powierzchnia bez garażu to 129m2. Ogrzewanie CO kotłem gazowym kondensacyjnym z zamkniętą komorą spalania. Która szkoła jest lepsza: liczyć ilość potrzebnego powietrza w/g norm czy w/g ilości zamieszkujących osób. Przy założeniu w/g norm to ilość potrzebnego powietrza wychodzi mi około 210m3/h a przy ilości zamieszkujących 4 osób 120m3/h (30m3/osobę). Załączony rysunek przedstawia położenie anemostatów z ilością podpiętych przewodów o fi75mm co daje łącznie 176m3/h (22m3/h przepływu na przewód przy prędkości 2m/s) nawiewu i tyle samo wywiewu. Wydajność centrali szacuję na 300 - 350 m3/h aby pracowała na niskich biegach. Dobrze szacuję?? W zamiarze jest uzyskanie cichego systemu wentylacji stąd też takie ilościowe podejście do przewodów.

Centrala będzie umieszczona w garażu pod sufitem aby nie zabierać miejsca. Pozostała część instalacji rozprowadzona będzie na poddaszu w warstwie ocieplenia.

Pozdrawiam

obraz.thumb.png.3fde6f852adcc626faa873370995ca9a.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Powitać

Moge coś doradzić , mianowicie jezeli chodzi o umieszczenie anemostatów, kuzyn ktory pracuje akurat w tej dziedzinie doradził mi aby anemostaty sobie umiescic odpowiednio: nawiew w połowie szerokosci okien lub w narozach, nalezy uzwglednic gdzie beda szafy oraz lozka aby odsunac od scian tak aby szafa nie przyslonila oraz aby nawiew nie wyszedl nad łozkiem. U siebie mam akurat zrobione tak jak ty podobnie w pokoju dziennym tyle ze mam jeden anemostat bo salon ma 25m2 i umiescilem anemostat w narozu gdzie nie ma okien. Podyktowałem to tym iz nie chce aby w tym narozu pojawiala sie pleśn i zeby bylo wentylowane ale akurat stoi tam teraz naroznik i troche dmucha, wiec musiałem skrecic anemostat na minimum. Co do anemostatów wyciagowych to tez np w lazienkach na srodku okna mi radzil a gdzie nie ma okien to nad prysznicem lub na srodku ale zeby nie nad kibelkiem. Ja akurat umiescilem blizej kibelka niz prysznica i mysle ze jest OK.

Jezeli chodzi o wydatek to tez tak liczylem lepiej zeby byl wiekszy reku niz mniejszy , zeby spokojnie sobie chodzil na malych obrotach i tak tez mi radził kuzyn. Podstawa co sie przekonalem skrzynki rozdzielcze lepiej zeby nie byly przy samym rekuperatorze bo slychac w anemostatach szum wentylatorów.

Jezeli chodzi o obliczenia wydatkow ja akurat liczylem od osob ile ma przebywac ale od siebie tez dolozylem zapas, rurki fi75mm, a jeszcze lepiej fi90mm ja nie mialem tyle miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.