Skocz do zawartości
IGNOROWANY

zepsuta głowica ?


h4x

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W instalacji CO mam dwie głowice termostatyczne z kapilarą za pompką.

I tak na jednym z tych mieszaczy jak na głowicy ustawię np. 28 stopni, to za pompką też mam 28 stopni. (za zdjęciu jest to obieg - podłoga góra)

Natomiast na dolnym mieszaczu na głowicy ustawiam sobie np. 25 stopni, a za pompką mam 40 stopni !!! (na zdjęciu jest to obieg - podłoga dół)

Czy w takim razie jest opcja że popsuła mi się głowica termostatyczna ??

PS. Dołączam zdjęcie tego fragmentu instalacji.

 

IMG_5573.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mi sie wydawało, że już gdzieś to widziałem i czytałem https://forum.muratordom.pl/showthread.php?358517-Zaraz-oszaleję-zimna-podłogówka-i-druga-grzeje-jak-szalona

kto Ci robił tą instalację? Masz sterownik pluma a do zasilania podłogówki jakieś zawory z termoparą.

Co to za rury pod pompami od podłogówki z tymi lekko zakreconymi zaworami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te rury to powroty z podłogówek.

Tak mam sterownika Plum na piecu, i co ciekawe nie wiem dlaczego sterownik nie wyłącza pomp gdy zadana temperatura jest przekroczona :|

Aha poszedłem jeszcze do kotłowni bo mnie męczy ta głowica. Nie wiem czy rozwiązanie nie będzie absurdalne, jak głowica jest nałożona na zawór, to zauważyłem że śruba mocująca jest słabo dokręcona i np. temp 30 wychodzi znacznie niżej niż na głowicy wyżej :O

Teraz ręką dokręciłem i skręciłem tak że na zegarze mam 30 na dolnym obiegu. A jutro wezmę porządny klucz i dokręcę tę śrubę, może głowica za słabo dociskała ten dzyndzel na zaworze ?

No ten kto robił mi instalację niby fachowiec, ale chyba jak jest trochę automatyki to już facet się gubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, h4x napisał:

Te rury to powroty z podłogówek.

Jeśli, te rury pod pompami od podłogówki co idą do tych trójników to powroty z podłogówki, to w takim razie to nie ma prawa działać.

W/g mnie to wszytsko jest do zrobienia od nowa, a to co masz do wyrzucenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 100% ma gdzieś właściwe powroty z podłogówki a to są tylko dodatkowe do realizacji podmieszania, taka dziwna forma regulacji termostatycznej, to by tłumaczyło czemu zawory są przymknięte na pół gwizdka... w innym wypadku przecież nie miało by prawa działać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie ciekawi jedna rzecz, a mianowicie moment gdy wszystkie 3 pompy się załącza, to wtedy mamy"walkę pomp" i...... Która silniejsza. Oczywiście żadna bo są jednakowe, ale czy nie powinno być równoważenia ciśnień np na sprzęgle?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisjaj przyjedzie drugi hydraulik zerknąć na to okiem, bo mi się wydaje że ten co mi to zafundował no to albo jakieś rozwiązania rodem z PRLu zastosował, to podmieszanie na pół otwartego zaworu. Albo no coś jest nie tak.

I zgadzam się z kolegą powyżej, jak mi się załączą 3 pompy jednocześnie, to CWU mi się nie dogrzewa jak trzeba, a wygląda to tak jak by pompa CWU dawała jeszcze na dolną podłogówkę. Tylko zastanawiam się dlaczego tak jak by zawór termostatyczny puszczał ?

No i jeszcze kwestia dlaczego sterownik nie wyłącza mi pompy jak ma wyższą od zadanej temperaturę na czujniku ? Tak się mi dzieje na dolnej podłogówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, h4x napisał:

Dzisjaj przyjedzie drugi hydraulik zerknąć na to okiem, bo mi się wydaje że ten co mi to zafundował no to albo jakieś rozwiązania rodem z PRLu zastosował, to podmieszanie na pół otwartego zaworu. Albo no coś jest nie tak.

I zgadzam się z kolegą powyżej, jak mi się załączą 3 pompy jednocześnie, to CWU mi się nie dogrzewa jak trzeba, a wygląda to tak jak by pompa CWU dawała jeszcze na dolną podłogówkę. Tylko zastanawiam się dlaczego tak jak by zawór termostatyczny puszczał ?

No i jeszcze kwestia dlaczego sterownik nie wyłącza mi pompy jak ma wyższą od zadanej temperaturę na czujniku ? Tak się mi dzieje na dolnej podłogówce.

Skopana instalacja,

Wykonana na złym schemacie i założeniach prosto z bloku wielomieszkaniowego - tam taki układ stosowano do przygotowania ciepłej wody, ale mimo i tak skopana.

Brak regulacji hydraulicznej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po cholerę sprzęgło jak to wprost z kotła idzie?
?
Wprost z kotła idzie? Ano idzie. Jak w każdej instalacji. ??? Co się dzieje z czynnikiem gdy są załączone wszystkie pompy, i nagle jedna się wyłączy, lub pracuje jedna i nagle włączą się pozostałe?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodam że jest to kocioł kondensacyjny. Czyli działamy na niskich temperaturach.

Jak chodzą wszystkie pompki, to mam wrażenie że pompa CWU pompuje również na jedną z podłogówek. Bo wtedy CWU ma za niską temperaturę, a ta podłogówka dopychana przez CWU za wysoką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, LordFalcon napisał:

Na 100% ma gdzieś właściwe powroty z podłogówki a to są tylko dodatkowe do realizacji podmieszania, taka dziwna forma regulacji termostatycznej, to by tłumaczyło czemu zawory są przymknięte na pół gwizdka... w innym wypadku przecież nie miało by prawa działać

Oczywiście, że ma prawo działać. Rolę mieszacza pełni trójnik, zaś te na wpół przymknięte zawory to nic innego jak zawory równoważące. Tylko nie powinny być to zawory kulowe.

Proste rozwiązanie, tylko nie w tej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, gmaj22 napisał:

Oczywiście, że ma prawo działać. Rolę mieszacza pełni trójnik, zaś te na wpół przymknięte zawory to nic innego jak zawory równoważące. Tylko nie powinny być to zawory kulowe.

Proste rozwiązanie, tylko nie w tej instalacji.

to wytłumacz mi jak ma to działać jak jest tylko zasilanie a nie ma powrotu?

10 minut temu, sambor napisał:

i tak to jest z inf cedzonymi po kropelce

nie-przejmuj się, jeszcze tylko ze 300 pytań i ze 200 odpowiedzi i będziemy w domu, a wystarczy kilka zdjęć zamieścić i byłoby wszystko wiadomo

 

Jakby co, to dorzucam jeszcze jedna wypowiedź h4x vel morath

Jest postęp w śledztwie. Góra nie grzała bo była zapowietrzona. Odpowietrzyłem i góra już też powoli grzeje.



Natomiast nadal jest problem z podłogówką na dole (środkowa rura). Mimo że na sterowniku mam ustawione zadane 20 stopni i zawór termostatyczny ustawiony na 20 stopni, to pompka działa i pompuje mi temperaturę 35 stopni na podłogówkę.

Czy to nie powinno być tak że sterownik widzi że temperatura na mieszaczu jest wyższa niż zadana i wyłącza pompkę ? No tu się tak jakoś nie dzieje.

Co do zaworków to zwykłe zamknięcie zasilania i powrotu.

Kocioł pellet'owy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Gonzo19 napisał:

to wytłumacz mi jak ma to działać jak jest tylko zasilanie a nie ma powrotu?

Dzięki @Gonzo za czujność - tak to powinno wyglądać :) Wtedy te małe zaworki równoważące na tej pionowej rurce.

powroty.png.7b0cfbfd749a98f570e399b847e9eb53.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I Panowie przepraszam za to że się motam w wypowiedziach, ale ja jestem informatykiem a nie hydraulikiem :D

Ten co to robił, to chyba sam do końca nie wiedział co robi, a on jest hydraulikiem.

Aha hydraulik co to zrobił, powiedział że można to "ulepszyć" montując Eurostery do pompek, baza w kotłowni a sterowanie na parterze i piętrze.

Ale ja już nie wierzę, to powinno dziać bez żadnych cudów wianków.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powroty2.png.10de528ce640606c48f3e2cbbb95a8af.pngTo zdjęcie wszystko wyjaśnia. 

Jest jednak poważny błąd: podmieszanie do poszczególnych obiegów podłogówki powinno być wzięte z powrotów tychże obiegów a nie ze wspólnego powrotu. Dodatkowo zawory zwrotne na powrotach.

Czy rurki wskazane niebieskimi strzałkami to powroty z poszczególnych obiegów, czy dolna strzałka to powrót do kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.