Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Eco 23kW - regulacja dawki paliwa


stalk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy orientuje się ktoś którymi śrubami możemy zmniejszyć dawkę paliwa (miału) - ostatnio zauważyłem, że jakby za dużo miału podaje tłok, jakby za duża "kupka" tworzyła się przed paleniskiem. Piec oczywiście wyczyszczony, ale od 4 lat nic nie było regulowane śrubami. Oczywiście mam świadomość, że można regulować przerwę podawania natomiast chciałbym uzyskać cieńszą warstwę miału przed samym paleniskiem. 

Pozdrawiam, tomek 

 

20190916_190059.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedzie to ciężko ale jak jesteś kumaty to podpowiem że musisz próbować to uzyskać przy wyjściu w środku kotła przy wyjściu na palenisko .  Można spróbować uzyskać to poprzez zamontowanie na górze/syficie wewnątrz kanału podawania opału /co w nim chodzi tłoczysko/  blachy wygiętej  na końcach tak by od środka zmniejszała wysokość prześwitu od góry  lecz z drugiej strony wygiętej w odwrotną str. co pozwoliłoby na mocne jej zamocowanie by tłoczysko nie wypchało tej blachy do środka  lub by nie opadała co by mogło zablokować tłoczysko.  Można także inny sposób np. wygięcie odpowiedniej blachy i przyspawanie po bokach do niej długich  prętów co pozwoli wstawić ją od str. paleniska ia pręty oparte o ściankę przeciwną tj. od str. drzwiczek - to pozwoli zablokować tą blachę by stabilnie siedziała.  

ALE  w każdym przypadku będzie tutaj powstawać  dodatkowy problem z znacznię większym oporem dla tłoczyska i tutaj może być problem.

Mam taki kocioł ponad 15 lat i nie wiem dlaczego takie rozwiązanie poszukujesz gdyż u mnie nigdy nie było problemu z grubością przesuwanego opału przez tloczysko.

Czy masz coś w nim ulepszanego np. palenisko -  wyłożenie/obłożenie szamotem daje super korzyści 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź, ale myślałem, że tymi śrubami co zaznaczyłem czerwonymi kółkami można regulować dawkę. Nic nie mam ulepszanego. Czy mógłbyś zrobić fotkę swojego tłoka czy te śruby co zaznaczyłem masz mniej więcej w tym samym stopniu dokręcone ? Bo takich eksperymentów z blachami raczej nie chciałbym robić. 

Pozdrawiam, 

20190916_190059.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba raczej trzeba poregulować nakrętkami przy korbowodzie jak na foto wkręcać nakrętki żółtą i czerwoną wtedy zmniejszy się zabiór paliwa ze zbiornika zmniejszając dawkę na palenisko .

tłok.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze zawsze można ustawić z powrotem tak jak było wystarczy przed regulacją zmierzyć długość np jak na foto .Nie wiem co to jest w niebieskim kółku  jeżeli  wyłącznik krańcowy to będzie też wymagał regulacji .Można tez pokombinować w środku zbiornika dołożyć blaszkę czy fartuch z gumy  który zmiesza szczelinę zabioru opału przez tłok .

 

tlok2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, to w niebieskim kółku to hallotron. mam świadomość, że nim też trzeba będzie regulować. Tylko tak na chłopski rozum, jak zmniejszę dawkę tym korbowodem to będę musiał regulować (zwiększać) przerwę podawania co w konsekwencji wyjdzie na to samo. bo problem tutaj jest z grubą warstwą tego miału i własnie trzeba by było zmniejszyc szczelinę tłoka ale myślałem, że to są te śruby co wskazałem na drugim zdjęciu bo nie zabardzo chcę kombinowac z dokładaniem blach czy gum. Dzięki z odpowiedź. Pozdrawiam, tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stalk  dobrze myślisz że gdy przysłonisz szczelinę to nic nie da tylko będzie trzeba częściej załączać tłok by podać opał.  Jak już wielu posiadaczy takich kotłów doświadczyło że podawanie małymi dawkami i eliminacja podtrzymania  /braku dmuchania/  to najkorzystniejsze i najmniej sadzy  lecz wg mojego doświadczenia to jedna z metod palenia a gdy dobry opał to i przy czuwaniu/podtrzymaniu  odpowiednie ustawienie dawało u mnie rewelacyjne efekty.  Pisałem o tym wielokrotnie.  Co do pytań do mnie to mam pierwszą wersję podajnika i moje uwagi/co do rozwiązań konstrukcyjnych/ wynikające zaraz w pierwszych latach są właśnie w nowszych w tym i w Twoim .  Masz całkowicie inne rozwiązanie moim zdaniem dużo lepsze .  Z czasem dojdziesz do tego wniosku.  Poczytaj inne tematy z SAS EKO  -  warto  - docenisz to. 

Wg mnie nie ma innego rozwiązania by podawać cienką warstwę - jak to co podałem a dodam jeszcze żebyś dokładnie oczyścił ta płytę paleniska by nie było oporów - sprawdź to bo wówczas podawany opał będzie się spiętrzał zaraz po wyjściu z kanału od strony paleniska. Może spróbuj papierem ściernym tam przeczyścić .  Takie problemy to sporadyczność .  Tym bym się nie przejmował - gdybym był pewien że nie ma oporów to skupiłbym się na podawaniu i sterowniku. 

Jaki masz sterownik.  Masz może czujnik temp. spalin zamontowany w kolektorze / rurze do komina ??   Takie sterowniki z tym oraz płynną regul. nadmuchu  oraz nadbieg i wybieg przy załączaniu wentylatora,  a także stopniowe dozowanie podawania opału to dobre funkcje pozwalające łatwiej palić zadowalająco . 

Mój sterownik tego nie ma a i podaje tylko w ten sposób że robi jeden /czasami teraz po latach nawet 2 i 3 razy /  obrót przekładni co przekłada się na jeden pełen ruch tłoka.  Lecz to mój problem .   

Gumy nie dokładaj bo to łatwopalne . Zauważ że uszczelnienia nie są z gumy tylko z ogniotrwałego sznura 

      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze przypomniało mi się że ewent. możesz wypróbować sillokon wysokotemperaturowy /ponad 1000 st.C/  - np zakleić górę/sufit kanału podawania od str. środka ale musi on dobrze złapać i wyschnąć . To takie rozwiązanie na próbę bo na dłuższą metę wątpię by się sprawdziło. Nie kupuj elestycznego tylko twardy silikon.  Ja jednak bym dał sobie spokój z tym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalk a te śruby co zaznaczyłeś w poście nr 3 na czerwono 2x to chyba fi 8mm  to prawdopodobnie są do ustawiania /regulacji tłoczyska  by prawidłowo chodziło. i np by nie wypychało opału/miału do tyłu . 

A co do wyłącznika krańcowego to marcus ma rację że gdy pozmieniasz ustawienia na śrubie łączącej przekładnię i tłok nakrętkami czerwoną i żółtą /tak ustawia się dawkę paliwa - ilość podawaną jednorazowo przez tłok - u jednych 4cm otwarcia gdy patrzysz od zasobnika wystarczy a inni wolą więcej lub mniej np. 3,5 lub 4,5cm /  to musisz sprawdzić czy ten wyłącznik krańcowy zaznaczony na niebiesko ustawiony jest prawidłowo /najlepiej na styk jak było dotychczas.

Ponawiam = temat SAS EKO poczytaj warto. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

dzięki za wszystkie wskazówki. Sterownik mam tech ST–450H. nie mam czujnika temp. spalin. podejrzewam, że to wina opału chociaż jeszcze pokombinuje z siłą nadmuchu.

Pytanie zasadnicze bo kiedyś wyciągałem płytkę paleniskową tam gdzie są otwory  aby je przeczyścić tylko nie popatrzyłem wtedy jaki był układ otworów czy tak jak na zdjęciu czy może o 180 stopni odwrócona (patrz załącznik)- nie sugerujcie się tym nadpaleniem bo może tamten sezon paliłem z niewłaściwie włożoną płytką. 

może i ten miał jest do dupy chociaż mało popiołu zostaje. moim zdaniem kaloryczność ok , ale zauważyłem, ze bardzo się piec osadza z takiej suchej sadzy. praktycznie codziennie muszę szczotką bo rurach drapać.

1883357709_pytka.thumb.jpg.513d209790a414da1753334495cf0d8c.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.