Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przerobienie komina


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Jak w temacie chciałbym przerobić komin.Sorawa wygląda następująco-mam komin o łącznym przekroju 48x16 z tym ze jest podzielony na 3 części tzn. 16x16 to wylot spalin a reszta to szyb wentylacyjny.Moje pytanie brzmi czy mógłbym się przebić do sąsiedniego szybu i zaślepić kratkę wentylacyjna w kotłowni i zrobić połączony szyld do spalin 16x32 cm??dodaje zdjecie podgladowe i proszę o pomoc

IMG_20190506_132130.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nic nie wnosi spaliny i tak polecą kanałem o większym ciągu, raz może to być lewy kanał raz prawy czasem polecą dwoma. Fizyka mówi że spaliny stygnąc zmniejszają swoją objętość i podwójny kanał na górze jest rozpustą.

pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość jacek61

To nie będzie działać, sam to kiedyś praktykowałem, skończyło sie tak, że do puki był dopływ dużej ilości powietrza przy rozpalaniu pracowało to poprawnie ale po przymknięciu kotła jeden kanał ma ciąg a drugim zasysa zimne powietrze z ponad dachu.

Rozwiązaniem ponoć tego problemu są "portki komniarskie" szukaj w zasobach tego forum bo o tym było. Ja bym w to jednak i tak nie wchodził. Komin 16x16 jest wystarczający dla większości kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to ze szybko mi się zakleja ten przekrój i co za tym idzie zmniejsza i słabiej sie pali i groszku smoły w piecu.Po przeczyszczeniu komina pali się dobrze i szybko rozpala ale po około 1-1.5 misiaca sytuacja się powtarza.piec mam za duży troszku do metra za a komin ma około 6 metrów stad ten pomysl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilu ludzi musi Tobie jeszcze napisać że masz wystarczający komin? Komin zarasta bo źle spalasz paliwo i to właśnie ono osadza się na ściankach komina. Wyrzucasz pieniądze w przestrzeń poczytaj tematy o spalaniu i wyciągnij wnioski.

pozdrawiam Hermogenes 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Najtańsza opcja to kupno ilus t5am cegieł szamotowych i wrzucenie do kotła aby zmniejszyć komorę spalania , będzie sie palić duużo lepiej sprawniej nie będziesz robił kiszonki ani dymu a spalisz zdecydowanie mniej i komin zrobi się suchy jak pieprz , to pewne i nie trzeba za wiele myśleć tylko tak zrobić ,  ja w moim górniaku jak go miałem to przeważnie miałem ustawioną temperaturę 80 stopni a mało kiedy 65 a już poniżej 60 nigdy nie schodziłem bo to totalny bezsens , od tego aby w domu się nie kisić są albo termostaty albo grupa pompowo mieszająca albo zawór 3 drogowy i każde z tych rozwiązań jest zdecydowanie lepsze i tańsze niż przerabianie komina .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co powinieneś zrobić to zmniejszyć komorę spalania (kilka cegieł szamotowych na tył kotła) i zacząć palić metodą od góry (poczytaj o paleniu od góry, jest tego sporo). Po drugie węgiel pewnie jest "kaloryczny" , kup na próbę jakiś "słabszy" np. rusek od Energo. Po trzecie podniósłbym temperarurę na kotle do 60 °C.

Ja jak paliłem w śmieciuchu metodą od góry ruskim orzechem od Energo komin czyściłem raz w sezonie a kocioł co 2 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za zainteresowanie tematem.Niestety tylna część pieca nie jest równa bo ida tam dwie takie jakby wtopione rury.Może z jednego boku poukładac te cegły?mam je jakoś docinac na wymiar?czym je przykleic do ścianki?czy ciasno układać ten szamot i do samej gory??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz ich niczym kleić, wystarcz je podocinać tak aby było trocę luzu (powiedzmy ze 2 mm od bocznych ścianek kotła) i poukładać jedna na drugiej. Ja układłem tak jak się muruje aby były wiązania. Chodzi o to aby ścianka z szamotu była w miarę stabilna.

Te rurki nie przeszkadzają chyba, że  kocioł ma dmuchawę i doprowadzane jest tamtędy powietrze wtórne wtedy cegły można dać na bocze sciany kotła układając je na sztorc.

Zamysł jest taki aby zmniejszyć komorę zasypową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bomba1982 napisał:

,,,, Niestety tylna część pieca nie jest równa bo ida tam dwie takie jakby wtopione rury. ,,,,

@bomba1982 ja mam dla Ciebie propozycje.
Nie kupuj na razie tych cegieł szamotowych, bo to nie ma sensu.
Dopóki nie zrozumiesz na czym idea takich przeróbek polega, polecam zastosować zwykłe cegły, bo te można zdobyć za darmo.

Najważniejsza sprawa, to dokładnie uszczelnić część rusztu na którym będziesz układał te cegły.
Bierzesz kawałek blachy (może być cienka) na blachę wysypujesz 1 cm przesianego popiołu, na tym układasz cegły.   
Z tyłu jak masz nierówną ściankę wymiennika, to zrób szparę i zasyp popiołem.

ps.
Cegły powinny być suche, będą mokre to popękają przy pierwszym rozpaleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł jest z dmuchawą i sterownikiem czy pracuje na miarkownikiu ciągu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.